Ana Sayfa / Yemek / Ev Yapımı Domates Sosu Tarifi

Ev Yapımı Domates Sosu Tarifi

Ev Yapımı Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

Her ne kadar günümüzün olanakları dört mevsim erişebilmemizi sağlasa da, domatesin esas zamanı Mayıs-Eylül ayları arasıdır. Dolayısıyla Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan, neredeyse her yemeğin içine koyduğumuz bu faydalı meyveyi (evet, şaşırmış olabilirsiniz ama domates bir meyvedir) en sağlıklı şekilde tüketebilmek için yine mayıs-eylül ayları tercih edilmelidir. Senenin geri kalan ayları içinse ev yapımı domates sosu kurtarıcınız olacaktır.

Malzemeler:

 • 5 kg domates
 • 4 yemek kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • İsteye bağlı olarak karabiber, kekik gibi baharatlar

Hazırlanışı:

 1. Öncelikle domateslerin kabukları soyulur
 2. Ardından küçük küçük doğranır.
 3. Doğramak yerine rondodan da geçirilebilinir fakat bu durum domateslerin fazlasıyla sulanmasına sebep olacaktır.
 4. Tencereye alınan domateslerin üzerine tuz ve zeytin yağı eklenir.
 5. İstenilen yoğunluğa erişinceye kadar kaynatılır.
 6. Ardından sıcağı ile kavanozlara doldurulur, kavanozlar ters çevrilir ve 24 saat oda sıcaklığında soğuması beklenir.
 7. Baharat eklenmek istenirse kavanozlara doldurmadan hemen önce eklenmelidir.

 Domatesin Faydaları

Faydalarını sıralamaya likopenin getirilerinden başlamak yerinde olacaktır. Meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren bir pigment olan likopen, kansere karşı hücrelerimizi koruyan oldukça güçlü antioksidanlardan biridir. E vitaminin koruyuculuğu ile de birleşince domates, kanser riskini azaltan meyvelerin başında gelmektedir. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsüne göre, içerisindeki karotenoid likopen sayesinde, DNA hasarları başta gelmek üzere, tüm hücre hasarları üzerinde onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca prostat kanseri ve domatesin faydaları konusunda ek bir parantez açmak yerinde olacaktır. Yine Amerikan Enstitüsünün çalışmaları gösteriyor ki, prostat kanseri vakalarında, içerisindeki likopen sayesinde kanserli hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını da engeller.

Domates ayrıca tansiyonu düşürür. Potasyum yönünden zengin oluşu sayesinde sodyumun tansiyon üzerindeki etkisini azaltır. Ne kadar çok potasyum tüketirsek, idrar yoluyla o kadar çok sodyum kaybederiz. Bu durum yüksek tansiyondan müzdarip olan herkes için oldukça faydalıdır. Amerikan sağlık derneği yetişkin bir bireyin günlük alması gereken potasyum miktarını 4,700 mg olarak duyurmuştur ve bir adet orta boy domateste yaklaşık 290 mg potasyum mevcuttur. Kalp ve damar sağlığı için de iki sebepten ötürü önemli bir role sahiptir. Bir yandan kolestrolü düşürürken, diğer yandan damar çeperlerine zarar verecek plakların oluşunu engeller. Yine likopen ve potasyumun faydaları birleşince, domates kalp ve damar sağlığı için ayrıca önem kazanır. Kemik sağlığı için, likopenin faydaları içerisindeki potasyum ile birleşir ve domatesi vazgeçilmez kılar. Osteopoz yani kemik erimesi hastalığına karşı da koruma sağlar. Bir yandan kolestrolü düşürürken, diğer yandan damar çeperlerine zarar verecek plakların oluşunu engeller.

Domates suyunun özellikle bölgesel yağlanmayı azaltarak kilo kaybına yardımcı olduğu yönünde çalışmalar da mevcuttur. Günde bir su bardağı domates suyu içen kadınlarda yapılan çalışma esnasında, 8 hafta sonunda kadınların bel bölgelerinin yaklaşık 2.5 cm inceldiği gözlemlenmiştir.

Cilt ve saç sağlığı için ise kelimenin tam anlamıyla mucizevidir. Cildi oldukça rahatsız edici görüntülere neden olabilecek büyük gözeneklerden, aknelerden ve güneş yanıklarından arındırır, kuru ciltlere parlaklık ve canlılık kazandırır. Yağlı ciltler için çözüm yine domatestedir. Yüzün yağlı gözüken bölgelerine, domates ve salatalık suyunu karıştırarak elde edeceğimiz maskeyi bir pamuk yardımıyla uyguladığınızda cildin yağlı görüntüsünün yok olduğunu göreceksiniz. Düzenli kullanımda T bölgesinin yağlanmasına karşı kalıcı çözüm olduğu da iddia edilmektedir.

Günlük düzenli domates tüketmek, ayrıca güneş ışıklarının sebep olduğu ciltte oluşan kararmalara karşı da yine içerisindeki likopen sayesinde direnç oluşturur. Derinin kendisini, UV radyasyon ışınlarından koruma yetisini arttırırdığına dair çalışmalar mevcuttur.

Saç sağlığı için ise likopenin faydaları C vitamini ile birleşir ve saçlarının kuruluğundan şikayetçi olanlar için çözüm olabilir. Maske olarak harici kullanımından ziyade, günlük beslenmenizde domates miktarına dikkat ederseniz, daha parlak saçlara kavuşacağınızı göreceksiniz.

Domatesin bu denli övgüyü hak etmesinin diğer bir sebebi ise hamilelik dönemindeki faydalarıdır. İçerisindeki vitaminler sayesinde hem anneden hem de bebekten oldukça zararlı olabilecek bir ağır metal olan demirin soğurulmasını sağlar.

Kansere karşı koruması bakımından meşhur olan domatesin bir diğer faydası da sigara içenleri yakından ilgilendirir. Domates, sigaranın vücudunuz üzerindeki yıkıcı etkileriyle savaşır. Sigara içmek, vücuttaki serbest radikal üretiminin aşırı miktarlara çıkmasına sebep olur. C vitamini ise bu serbest radikaller üzerinde oldukça etkilidir. Dolayısıyla düşük miktarda C vitamini kalp hastalıkları ve kanser ile sonuçlanabilir. Araştırmalara göre, sigara içen bir yetişkin birey, sigara içmeyen birinden günlük 35 mg daha fazla C vitamini almalıdır. Yani, sigara içmeyenler için miktar 90-75 arası iken, sigara içenlerde 125-110 miligramdır. 100 gram domateste 12.7 mg C vitamini olduğu düşünüldüğünde, sigara içenlerin vazgeçilmezi olmaya adaydır.

Domatesin Zararları

Oldukça masum görünen bu meyve, ne yazık ki içerisindeki yüksek asit miktarı ile mide sorunları yaşayanların kabusuna dönüşebilir. Özellikle reflu, ülser gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanların domatesi çok dikkatli tüketmesi gerekir. Ayrıca domates, gıda alerjilerine neden olan besinlerin başında gelmektedir ve bu gibi durumlarda ciltte yanma, kaşıntı, kırmızı kabartı oluşumu gibi istenmeyen durumlarla kaşılaşılabilinir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir