Ana Sayfa / Diyet / Gebelikte Diyet

Gebelikte Diyet

Hamilelikte Diyet

Gebelik bir çok kadın için oldukça özel bir duygudur. Hemen hemen her kadının anne olmak için hayalini kurduğu dönemlerden bir tanesidir aynı zamanda. Hatta çocukken kız çocukları bu duruma oldukça özenir ve rast geldikleri hamileleri gördüklerinde karınlarına bir yastık koyup aynada kendilerine bakarlar. Ancak hamilelik hayal edildiği gibi oldukça rahat ve sorunsuz geçen bir dönem değildir. Birçok hamile zorlu şartlar atlatarak doğum yaparlar. Bu durum kişinin vücut yapısına, hormonlarına ve çevresel şartlarına göre değişim göstermektedir elbette. Hamilelik süreci kadınların yaşadığı en güzel ancak en zor dönemdir demek mümkün. Sürekli doktor kontrolleri, çeşitli vücut tepkileri tüketilmesi yasak besinler derken her halükarda özen ve sabır ile atlatılması gereken bir dönem, hamilelik dönemi. Kişinin kendine özen göstermesi ve çevresindekilerin bu duruma yardımcı olmaları da oldukça önem arz etmektedir bu dönemde. Çünkü uzun süren bu dönem kişinin yorulmasına ve sıkılmasına neden olabilir. Yakınları destek olduğunda ise bu süreci daha kolay atlatacağı önemli bir gerçektir. Bu nedenle uzmanlar doğum kontrollerine eşler ve gerekirse beraber yaşanılan bireyler ile gelinmesi gerektiğini söylemektedir. Uzman doktorlar hamilenin yakınlarına nasıl davranmaları, nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında önemli bilgiler vermektedirler.

Gebelikte Diyet Neden Önemlidir?

hamile diyeti

Hamilelik sürecini en çok etkileyen durum ise hamilenin beslenme düzenidir. Beslenme hamilelikte sadece anneyi değil bebeği de birebir etkileyen önemli bir gelişim faktörüdür. Bebek kan yolu ile anneden beslenmektedir. Bu nedenle anne ne yerse ve ne düzeyde emilimi gerçekleşirse bebek de o kadar besleniyor demektir. Anne olacağınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren tüm beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Tüm zararlı tüketim maddelerinden kurtulmanız gerektiğini ise söylemeye bile gerek duymuyor artık uzmanlar. Çünkü siz ne kadar zevk alırsanız alın sigara, alkol gibi hem size hem bebeğinize zarar veren maddeler içeriği sebebiyle bebek gelişimini olumsuz etkilemektedir. Siz bunu uzun süre boyunca fark etmezsiniz ve hatta ileride bebeğinizin yaşadığı bir sağlık sorununu bu duruma bile bağlamazsınız. Fakat nedensiz bir şekilde rahatsızlanan veya fonksiyonları konusunda sorun yaşayan bir çocuk olduğunda aklınıza daima hamilelik sürecinde tükettiğiniz bu  zararlı maddeler gelmelidir. Zararlı olarak aksettirilen bu maddelerin yanına şekeri, unu ve tuzu da eklemem mümkün. Yani hamilelikte aslında normal bir insanın neyi tüketmemesi gerekiyor veya neyi tüketirken özenli olması gerekiyorsa o kadar özenli olmalısınız. Ek olarak hamlelik sürecinde içinizde oldukça hassas ve tamamen gelişimi size bağlı bir canlı olduğunu hatırlayarak ilaçlı ve kimyasallardan uzak organik veya organiğe yakın besinler tüketmelisiniz. İşlenmiş etler, pişmemiş sebzeler gibi bol bakterili besinlerden uzak durmayı ise ihmal etmeyin.

Hamilelikte Diyet Nasıl Olmalıdır?

hamile beslenmesi

Hamilelik sürecinde diyet denildiğinde bir çok insan gözlerini büyüterek bakmaktadır. Ancak diyet hamilelikte günlük yaşamdaki fit olma anlamı ile kullanılmamaktadır. Çünkü hamilelikte asıl amaç fit olmak değildir. Doğru besinlerle düzenli bir beslenme düzeni oluşturmak anlamına gelmektedir. Uzman bir doktorun hamileliğini öğrenen bir kadına ilk yaptığı şey de eline bir beslenme programı tutuşturmaktır. Hamilelik sürecinde bireyler fazla kilo alma veya hiç kilo almama, hatta ilk aylarda zayıflama bile gösterebilirler. Hamilelik ile değişen hormon seviyeleri bu durum üzerinde direkt etkilidir. Hormon seviyelerinin yükselmesi ile hamileliğin ilk aylarında buna alışık olmayan zayıf bünyeler oldukça fazla kusarlar. Bu durum hamileliğin ilk aylarında iyi beslenmemeye bağlı olarak zayıflamalarına bile sebep olmaktadır. Bebek ise bu durumun olumsuz taraflarına elbette maruz kalmaktadır. Bu durumlarda doktorlar genelde mide bulantılarının biraz yatışıp annenin beslenme düzenine yeniden dönebilmesi için bebek üzerinde zararı yok denecek kadar az olan mide yatıştırıcı hapları tercih etmektedirler. Bulantı ve kusmalar hafifledikten sonra hamilede ilerleyen aylarda kilo alma gözlenebilmektedir. Diğer bireylerde durum tam tersi şekilde gelişebilmektedir. Bu durumda hamileliğin ilk ayında alınan kilolar son aylar yaklaştıkça artan bulantı ve kusmalara bağlı olarak geri verilmektedir. İlerleyen aylarda yine bu tip bulantı ve kusmalar doktora başvurularak giderilmesi sağlanabilmektedir. Bazı tip hamilelerde ise hamilelik seyri oldukça durağan geçerek bulantı ve kusmalar olmadan atlatılabilmektedir. Bu durum kişinin yükselen hormonları nasıl karşıladığı ile alakalı olarak değişmektedir. Eğer hormonal yapısı oldukça durağan olan biriyseniz hamilelikteki değişim gösteren hormonal seviyeniz sizi bir süre zorlayabilmektedir. Eğer hamilelikten önce regl dönemlerinizde de hormonlarınızla savaşan bir vücudunuz varsa bu duruma alışık olan vücudunuz sizi fazla zorlamayacaktır.

Gebelik sürecinde düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli bir uyanma saatiniz olmalıdır. Düzenli uyanma saati ile kahvaltılarınızı atlamamış olursunuz. Kahvaltılarınızı süt ve süt ürünleri bol proteinli besinlerle yapmanız önerilmektedir. Günde bir yumurta tüketiyor olmanız bebeğinizin gelişimi açısından önemli bir protein kaynağı olacaktır. Ayrıca tüketeceğiniz sabah ve akşam sütleri ile hamilelik süresince kendi kemik sağlığınızı desteklediğiniz gibi bebeğinizin kemik ve diş sağlığı üzerinde önemli bir rol oynamış olursunuz.hamile diyeti

Ara öğünlere hamilelikten önce dikkat etmemiş olmanız hamilelik sırasında da dikkat etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Hatta oldukça önemlidir diyebiliriz. Uzun öğün araları düzensiz kan şekeri anlamına gelmektedir. Bu da bebek ve anne için bir sonraki öğünün yüklü olamasına ve gelen besinlerin faydalı bir şekilde kullanılmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte ara öğünlere ayrıca dikkat etmek gerekir. Ara öğünlerde lifli besinler tüketebilir, meyve ve yoğurt gibi besin değerleri yüksek ve sağlıklı besinler tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizi abur cuburlarla geçirmemeniz tavsiye edilmektedir. İçerdikleri şeker ve tuz oranları normal bir insan için sağlık seviyesinde değilken bebeğiniz için sağlıklı olup olmadığını tartışmaya bile gerek yoktur. Hamileliğiniz süresince içerisinde ne olduğunu bilmediğiniz, yapay olduğuna inandığınız tüm besinlerden uzak durun. Gözünüze oldukça kusursuz görünen bu besinler o hale gelmek için birçok insan vücuduna zararlı kimyasalın elinden geçmektedir.

Hamilelikte akşam yemeklerini fazla abartmamalısınız. Peşinden bebeğiniz için faydalı ve gelişimini destekleyen birkaç meyve sebze kürü uygulaması yapmanız gerekecektir. Bu nedenle akşam yemeğinizde sebze suyu, et suyu çorbalarını tercih edebilir. Haftada iki veya üç kez balık tüketimine özen göstermelisiniz.

gebelikte diyet

Hamilelikte birbirinin besin değerlerini takip eden, birbirini destekleyen besinler tüketmelisiniz. Sabah protein ağırlıklı beslendiyseniz akşam tavuk veya et yerine vitamin değeri yüksek sebze yemeğini tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde ceviz, fındık gibi yüksek enerjili besinler tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hamilelik süresince yorgun düşebilir kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için enerji oranı yüksek besinler tüketebilir ve egzersizler ile kendinizi dinç tutabilirsiniz.

Akşamları yemekten sonra gece beslenmesine yardımcı olmak için çeşitli meyve ve sebze kürleri yapıp tüketebilirsiniz. Ayrıca hamilelik süreciniz boyunca aldığınız kiloların düzene girmesi için gün içinde hamilelik egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak bebeğiniz ve kendi sağlığınız için bunu doktorunuza danışarak yapmanızda fayda vardır.

Tatlı ihtiyaçlarınızı meyvelerle ve sütlü hafif tatlılarla geçiştirmelisiniz. Ağır tatlılar ani kan şekeri artışına sebep olurken bebeğiniz için tehlikeli durumlar oluşturabilir. Hamilelik süresi boyunca canınızın çektiğini elbette tüketmelisiniz ancak bu durumu fırsat bilip kontrolsüz bir tüketime yönelirseniz beklenmedik derecede kilo alabilirsiniz. Üstelik bu kilo sağlık açısından önemli tehditler oluşturabilir. Hamilelik süresince alınan kiloların 4-5 kilo kadarı ödem olmaktadır. Bu kiloları doğumla beraber  hemen vermek mümkündür. Yaptığınız doğum çeşidi de hamilelik sonrası kilo vermenizi etkilemektedir. Normal doğum yapanlarda hareket oranı hızlı bir şekilde geliştiğinden hızlı kilo verdikleri gözlemlenmektedir. Sezeryan ile doğumda ise dikişlerin belirli bir iyileşme süreci olduğu için doktorlar hemen hareketi önermezler. Bu durumda hamilelikle alınan kilolar sezeryan ile doğumda daha geç verilmektedir.

Hamilelik süresince beslenme düzeninizi kontrol altında tutmalısınız. Bunun için uzmanlardan yardım almanız ve doktorunuzun söylediklerine uymanız gerekmektedir. Riskli bir hastalığınız olduğu durumda ise özellikle uzman kontrolünde ilerlemeli ve mutlaka söylenenleri uygulamalısınız. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için en iyisini yapmak daima sizin elinizdedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir