Ana Sayfa / Diyet / Gelin Diyeti

Gelin Diyeti

Düğün sezonunun başlaması ile beraber düğün hazırlıkları da başlamıştır. Bu hazırlıklar gelin adayları için daha da telaşlı gerçekleşmektedir. Çünkü kına kıyafetlerini seçmek, gelinlik seçmek hiç de kolay değildir. Bu özel gecede tüm gelin adayları en güzel olmak ister. Bunun için de gelinliklerin içerisinde fit bir görünüme sahip olmaya çalışırlar. Fazlalıklarından kurtulmak isteyen gelin adayları hızlı bir şekilde diyet programları uygularlar. Gelin diyeti olarak da geçen çeşitli kilo verme seçenekleri vardır. Gelin adayları da düğün tarihlerine kadar yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek o güne kadar kilo verebilirler. Bu yazımızda da gelin diyetinin nasıl yapıldığını, her öğünde nelerin tüketilmesi gerektiğini anlatacağız.

Gelin Diyeti Tavsiyeleri

Hayatınızda büyük bir yere ve öneme sahip olacak olan bu özel günde güzel ve dikkat çeken bir gelin olmak istiyorsanız yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak beslenme alışkanlıklarınıza önem gösteriniz. Çünkü bu güne az bir zaman kala artık beslenme alışkanlığını değiştirmek iyi değildir. Öğünler atlanmamalı her besinin gıdası mutlaka alınmalıdır. Düğünden önce konserve ürün tüketmekten kaçınarak daha organik daha doğal besinler tüketmeye çalışınız.

Çok tuzlu yemeklerden uzak durun. Tuzlu yemekler zaten vücut için oldukça zararlıdır. Ancak yağlanma problemi yaşayan vücutların da tuzu sofralardan yok etmeleri gerekir. Çünkü fazla tuz tüketimi vücut yağlanmalarına neden olur. Özellikle karın bölgesi yağlanmalarının birinci nedeni olan tuzu düğünden önce mutlaka azaltmalıyız.

Basit karbonhidrat tüketimlerinden de uzak durmanız gerekir. Unlu, yağlı, hamur ürünlerinin yerine bol protein içeren besinler tüketmeye dikkat ediniz. Dışarıda satılan açıkta bulunan unlu mamuller vücut dengesini bozar. İçerisinde fazlasıyla glikoz ve hamur bulunan bu besinler kolay bir şekilde kilo almanızı sağlar. Bu nedenle öğünlerinizi bir poğaça ile geçiştirmek yerine bir dilim ekmek tüketmeye çalışınız.

Yemeklerle beraber tüketilen içeceklerde kilo almak için birebirdir. Kilo almaktan kaçınmak istiyorsanız gazlı içeceklere veda ediniz. Kola, gazoz gibi tüm gazlı içecekler özellikle de yemekle beraber tüketildiğinde bacaklarda oluşan yağ oluşumunun hızlanmasına sebep olur. Dolayısıyla düğüne geri sayım yaparken gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Her sabah uyandığınızda bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Böylece vücut metabolizmasının daha iyi çalışmasını sağlayacak, toksinlerinizi daha hızlı şekilde vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olacaksınız. Gün içerisinde de içilen su miktarına dikkat ederek her gün mutlaka 3 ile 4 litre arasında su tüketmeye çalışın. Yediklerinizin kısa sürede öğütülüp vücuttan uzaklaştırılmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Eğer kabızlık gibi bir sorunla karşılaşıyorsanız da bunun önüne geçebilirsiniz. Kabızlık için de bitki çayları tüketebilirsiniz. Örneğin yeşil çay hızlı bir şekilde metabolizmanın çalışmasını sağlar. Böylece yağlanmaların daha hızlı şekilde yakılmasını sağlayabilirsiniz.

Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk Gün

Sabah Kahvaltısı

1 dilim ekmek

1 dilim beyaz peynir

Bol domates, salatalık

Şekersiz çay

Ara Öğünde

Normal ebatta bir elma ve bir portakal

Öğle Yemeği

100 gram yağsız et

1 kâse yoğurt

1 tabak çorba

İkinci ara öğünde

Açlığınızı bastıracak kadar 2 ceviz

1 avuç fındık ve badem

Akşam Yemeği

7 yemek kaşığı sebze yemeği

1 ince dilim ekmek

1 kâse yoğurt ve bol salata

İkinci Gün

Sabah Kahvaltısı

1 dilim kepek ekmeği

Domates, salatalık, biber

5-6 adet zeytin

Şekersiz çay

Öğle Yemeği

6 yemek kaşığı etli türlü yemeği

1 adet ince dilim ekmek

Yağsız salata

Akşam Yemeği

1 dilim ekmek

1 tabak taze fasulye ve yağsız salata menüsü

Üçüncü Gün

Uyandığınızda bir bardak suyu içtikten sonra iki tane kuru kayısı tüketin.

Sabah Kahvaltısı

1 dilim beyaz peynir

6 tane tuzsuz zeytin

1 dilim ekmek

Ara Öğün

İstediğiniz bir meyve ve 2 ceviz

Öğle Yemeği

Tarhana çorbası

Brokoli

Akşam Yemeği

12 kaşık ıspanağı

1 kâse az yağlı yoğurt

Dördüncü Gün

Sabah kahvaltısı

1 haşlanmış yumurta

1 dilim ekmek

domates, salatalık ve biber

Ara Öğün

1 avuç fındık

Öğle Yemeği

12 kaşık semizotu,

1 dilim ekmek ve

1 dilim beyaz peynir

Hem yediklerinize hem de yürüyüşünüze dikkat ederek gelin diyetini uygulayabilirsiniz. Gelin diyetine kendi istekleriniz doğrultusunda eklemeler ve çıkarmalar yapacaksanız hemen hemen eş değer besin değeri olan yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir