Ana Sayfa / Güzellik / Genç Bir Cilde Sahip Olmak için 19 Püf Nokta!

Genç Bir Cilde Sahip Olmak için 19 Püf Nokta!

Cildinizin dış faktörlerden ve strese bağlı gerginlikten çok fazla etkilenmemesi, her daim daha genç, diri ve güzel bir görüntüye sahip olması için uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken kimi noktalar var. Bu sayfada yayınladığımız maddeler arasından kendinize uygun olanları seçip düzenli olarak uygulamaya başlarsanız kısa sürede cildinizin daha genç ve daha güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Domates maskesi yapın

Mat bir görüntüye sahip olan ve stresli yaşam yüzünden gençliğini kaybetmiş yüzler için domates dilimleri yardımıyla elde edilen doğal bir maske yapabilir ve yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Cildinizin daha nemli, yumuşak ve genç görünmesi için domatesleri güzelce dilimleyin ve bu dilimleri her hafta bir defa olmak üzere yirmi dakika boyunca cildinize uygulayın. Diğer taraftan cildinde iltihaplara sahip olan kişiler için domates dilimleri yerine domates suyu iyi bir çözüm olabilir. Domates suyu ile yüzlerini ovalayarak sonuca ulaşabilirler.

Domatesin posası ile zeytinyağını karıştırarak elde edeceğiniz karışım ile yapacağınız doğal maskeyi cildinize uygulayarak cilt tonunuzu iyileştirebilirsiniz.

2. Çok makyaj yapmayın

Mümkün olduğunca doğal görünün ki cildiniz yıpranmasın. Ne kadar doğal olduğu iddia edilirse edilsin, her makyaj malzemesi bir miktar kimyasal barındırır ve bu kimyasallar cildinizin zarar görmesine, yavaş yavaş genç görüntüsünü kaybetmesine sebep olabilir. Bu yüzden çok makyaj yapmamaya, makyaj yaptıysanız da yatmadan önce kesinlikle cildinizdeki makyajı güzelce temizlemeye gayret edin.

3. Patates ile kırışıklıkları yok edin

Daha genç bir cilde sahip olmak için en iyi yardımcılardan birisi de patatestir. Patates cilt için aydınlatıcı olarak kullanılabileceği gibi cilt üzerindeki kırışıklıkları yok etmek için de kullanılabiliyor.

Her gün düzenli olarak 15 dakika boyunca cildinize uygulayacağınız patates maskesi ile kırışıklıklardan yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Patates suyu ile çiğ patates posası da cilt güzelliği için tercih edilebilir. Daha temiz yüz hatlarına sahip olmak ve cildin esnemesini sağlamak için ise patates maskesine bir miktar limon suyu eklemesi yapabilirsiniz.

4. Limon ile cildinizi pürüzsüz hale getirin

Cildinizdeki yaşlılık lekelerinden, aknelerin etkisinden kurtulmanın ve cildi beyazlatmanın en iyi yollarından birisi limondur. Limon sayesinde daha pürüzsüz bir cilt elde edebilir ve cildinizin daha iyi, daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Limonun bu etkisinden faydalanmak için meyveyi losyon biçiminde kullanın ve her gün düzenli olarak cildinize ovalayarak uygulayın.

5. Günlük su ihtiyacınızı karşılayın

Günde en az 2 litre su tüketin ki cildin kendini yenilemesi ve cilt üzerindeki zararlı maddeleri cildin dışına atması için yeterli sıvıya sahip olun. Mümkün olduğu kadar fazla su tüketmek için gittiğiniz her yere su taşıyın.

6. Aloe vera maskeleriyle canlı ve parlak bir görünüme sahip olun

Aloe vera bitkisinin yapraklarının posasını ve bitkinin suyunu her gün düzenli olarak kullanırsanız cildinizde oluşan gelişimi kısa vadede kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Aloe Vera maskeleri sayesinde daha parlak ve daha canlı bir cilde sahip olabilir, cildinizin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Aloe Veranın cilde diğer faydaları arasında akne yaralarının, minik yanıkların ve cilt lekelerinin ortadan kalkması gibi hususlar da bulunuyor. Aloe vera suyunu cilt tonunu ayarlayıcı bir losyon olarak her gün düzenli biçimde cildinize uygularsanız, posasını da haftada bir defa 10’ar dakikalık süreler halinde maske olarak yüzünüzde tutarsanız en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

7. Banyo sırasında ve sonrasında dikkatli olun

Banyo yaparken aşırı sıcak su ile duş almanız sonucunda cildiniz tahriş olabilir ve cildin genç görüntüsü ortadan yavaş yavaş kaybolabilir. Bu durumdan etkilenmemek için duş aldığınız suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Diğer taraftan çok kuvvetli sabunlar cildi aşırı kurutur ve koruyu yağların cildinizden uzaklaşmasına sebep olur, bu yüzden çok kuvvetli etkiye sahip temizlik ürünlerini kullanmamanız gerekiyor. Son olarak duş sonrasında cildinizi kurularken tahrişe yol açmamak için yumuşak havlu kullanmaya özen gösterin.

8. Salatalıkla cildinizin tekrar canlı olmasını sağlayın

Salatalık ise akne tedavisi konusunda en etkili destekleyicilerden birisidir. Salatalık aynı zamanda cildin daha genç bir görüntüye sahip olmasını ve daha canlı bir yapıya bürünmesini de destekler. Salatalıkları güzel dilimler halinde keserseniz ve bu dilimleri haftada birkaç defa düzenli olarak 15’er dakikalık zaman dilimleri boyunca halka biçimindeki dilimleri cildinize uygularsanız salatalığın faydalarından kolayca yararlanabilirsiniz.

9. Yeterli ve düzenli uyku alışkanlığınız olsun

Güzelliğin korunması için en dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olunmasıdır. Eğer ki yeteri kadar uyuyamadıysanız ve düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olamadıysanız cildinizin dinlenmesi kolay kolay mümkün olmaz ve cildinizin genç görüntüsü yavaş yavaş kaybolur.

10. Kabartma tozu ile cildinizi arındırın

Kabartma tozunun cildi canlandırıcı ve arındırıcı bir etkisi vardır. Bunun haricinde kabartma tozu ile cilt hücrelerinizin yenilenmesini destekleyebilirsiniz. Kabartma tozunun direkt olarak uygulanması çok sağlıklı olmayacağı için kabartma tozunu bir miktar zeytinyağı ile eşit şekilde karıştırıp haftada bir defa bu karışımı temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Kabartma tozundan maske elde etmek için ise bir çay kaşığı kabartma tozu ile bir çay kaşığı yoğurdu bir kap içerisinde karıştırın ve bu karışımdan elde ettiğiniz maskeyi 10 dakika boyunca cildinizde tutun. Düzenli kullanım sonucunda cildinizin ne derece sıkılaşıp ne seviyede pürüzsüzleştiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

11. Balın hücrelerinizi yenilemesine izin verin

Dünya üzerindeki en iyi doğal nemlendiricilerden biri olarak bilinen bal, içeriğinde zengin bir şekilde bulundurduğu mineral ile diğer organik elementler ile hücrelerin daha hızlı yenilenmesini destekleyip cildinizin gençleşmesine destek olur. Balın düzenli bir şekilde kullanımıyla birlikte cilt üzerindeki kırışıklıklar azaltılmış olur. Yalnız, alerjik problemlere sahip olanlar için bal doğru bir tercih olmayabilir.

Balın gençleştirici etkisinden faydalanmak isteyenler bu gıdayı yalnızca yüz bölgesine ve boyunlarına uygulamalı. 20 dakika boyunca cildinizde kalan balı daha sonra ılık su ile durulayın. Gençleştirici maske yapmak istiyorsanız da tarçın ile balı eşit miktarda karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

12. Sigaradan uzak durun

Sigara cilt üzerinde oldukça kötü etkilere sahip olan zararlı bir maddedir. Daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız sigarayı derhal bırakmanız, sigara içilen ortamlarda çok fazla vakit geçirmemeniz gerekir.

13. Alkol tüketmeyin

Cildi yaşlandırıp güzel görüntüyü sinsi sinsi yok eden zararlı alışkanlıklardan bir diğeri de alkoldür. Eğer genç, diri ve güzel görüntüye sahip bir cilt ile hayatınıza devam etmek istiyorsanız alkol tüketimini en az seviyeye düşürün, mümkünse hiç alkol tüketmeyin.

14. Hindistan cevizi yağı ile cildinizi besleyin

Cildinin genç kalmasını isteyenler için bir diğer seçenek damıtılmış Hindistan cevizi yağı olacaktır. Damıtılmış Hindistan cevizi yağı ile cildinizin beslenmesini, sıkılaşmasını ve nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizinin yağı, pul pul olan ölü derinin ortadan kaldırılmasını sağlar ve cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını destekler. Damıtılmış Hindistan cevizi yağının faydaları çok kısa sürede gözle görülür biçimde ortaya çıkmaya başlar. Yağı, cildinize ince bir katman biçiminde uygulayın ve 5 dakikalık bekleme süresinin ardından temiz ve hijyenik bir peçete ile temizleyin.

15. Zeytinyağı ile cildinize kadifemsi bir yumuşaklık kazandırın

Cildin gençliğini korumasını sağlamak için şüphesiz ki en iyi silahlardan bir tanesi de zeytinyağıdır. Zeytinyağının bir damlası bile ev yapımı doğal güzellik ürünleriyle birlikte kullanıldığında son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Zeytinyağının kırışıklık karşıtı etkisi olduğu gibi cildi nemlendirici ve yumuşaklık verici etkileri de bulunur.

16. E vitaminlerini güzelliğinizi korumak için kullanın

E vitamini cildin yenilenmesine destek olur, cildin renk tonunu düzenler, yüz hatlarındaki kırışıklıkların azaltılması konusunda kişiye yardımcı olur.

17. Gençlik iksiri olan kuşburnundan yararlanın

Kuşburnunun yağı tam bir gençlik iksiri olarak karşımıza çıkıyor. Kuşburnu yağı düzenli bir biçimde kullanıldığı durumda gözlerin altında meydana gelen kırışıklıkları ve yüz üzerindeki öteki yaşlılık semptomlarını ortadan kolayca kaldırır. Yüzünüzü cilt temizleyici losyonlar ile temizlemek yerine kuşburnu yağı ile temizlerseniz ve buna ek olarak kullandığınız kremlere ya da cilt maskelerine birkaç damla kuşburnu yağı ilave edebilirsiniz.

18. Şeker ile cildinizi ovalayın

Her zaman elimizin altında bulunan ve ulaşımı oldukça kolay olan şekeri doğal bir cilt bakım ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Şeker sayesinde yüzünüz temizlenir, cildinizin beslenmesi daha kolay hale gelir. Ölü hücreleri etkili bir biçimde yok eden şeker, cildin yumuşamasını, parlaklaşmasını ve daha pürüzsüz hale gelmesini de destekler. Haftada bir defa yüzünüzü nemlendirip bir miktar şeker ile cildinizi ovalarsanız sonucu kısa sürede deneyimleyebilirsiniz.

19. Güneşe dikkat edin

Dikkatli olmadığınız durumlarda güneş yüzünden de cildinizin genç görüntüsünü kaybedebilirsiniz. Cildinizin genç kalması için güneşin dik açıya yakın şekilde dünyaya düştüğü ve etkilerinin şiddetli bir biçimde hissedildiği saatlerde güneşlenmemeye gayret gösterin. Güneşe çıkmadan evvel kesinlikle güneş kremi sürün.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir