Ana Sayfa / Sağlık / Göğüs Çevresini Geliştirmek İçin Egzersizler

Göğüs Çevresini Geliştirmek İçin Egzersizler

Göğüs bölgesi egzersizleri

Göğüs çevresini geliştirmek için egzersizler yapmak sizi fiziki anlamda en güzel görüntüye kavuşturacak hareketlerdendir. Erkekler olsun kadınlar olsun göğüs çevresi hemen hemen herkesin önem verdiği bir bölge ve bunu en iyi görünüme getirmek de en büyük ideal. Peki, göğüs çevresini güçlendirmek ve geliştirmek için ne gibi egzersizler yapmamız doğru olacaktır? Şimdi o egzersiz çeşitlerine bakalım.

Göğüs Kası Geliştirme Nedir?

Göğüs çevrenizin daha sıkı ve güzel görünmesi için kullanabileceğiniz birçok özel kozmetik ürünü vardır; fakat bu ürünler öyle herkesin alabileceği uygun ürünler değil. O zaman ne yapacaksınız? Hoşnut olmadığınız bir görünüm ile mi yaşayacaksınız? Elbette hayır. Çünkü düzenli ve doğru yapılan her egzersiz ve spor hareketi dilediğiniz bölgenizi daha güzel göstermek ve güçlendirmek için yeterli bir yöntem olur.

Vücudu biçime sokmada en doğal ve doğru yöntem olan sportif hareketlilik, kas ve iskelet sisteminiz üzerinde olumlu olurken beslenme alışkanlığınız ve hayata bakış açınız anlamında da büyük değişikliklere sebep olur.

Şimdi size daha iyi bir görünüm kazandıracak 5 göğüs çevresi geliştirme hareketinden bahsedeceğiz.

Göğüs Çevresini Geliştirmek İçin Egzersizler Nelerdir?

1. Şınav Çekmek

Şınav çekmek kuşkusuz herkesin bildiği ve en bilindik olan egzersiz. Bu egzersiz biçimi özellikle göğüs çevresinde bulunan kasların güçlendirilmesinde sıklıkla tercih edilir. Kas gelişiminin yanı sıra ilgili bölgenin hacmi de büyüyebilir.

Göğüs bölgesi kadar kollarınızın da güçlenmesine katkı sağlayan şınav egzersizi, sarkmış derilerin gerilmesini de sağlayarak güzel bir görünüm sağlar. İlk zamanlar yapması zor gelse de zamanla alışan vücudunuz şınav konusunda tam bir uzman bile olabilir.

Şınav Nasıl Çekilir?

 • Öncelikle ayaklarınızı birleştirerek yüz üstü yere uzanın, iki avucunuzu ise zemine tam yapışacak şekilde omuz hizasında açın.
 • Kollarınızın düz olması önemli, çünkü alçalıp yükselirken hareket alanınız olması gerek.
 • Ayaklarınız gibi sırtınızın da düz olduğundan emin olun, zemine yapışık olan avuçlarınızı hareket ettirmeden dirseklerinizi bükerek bedeninizi yukarı doğru itin.
 • Göğsünüzün yere değmediğinden emin olun, ama zemine de olabildiğince yaklaştırın.
 • Bu hareketleri 3 set şeklinde 10 kez tekrarlayın. Sonuçta baştan yorulmanızı istemeyiz.

2. Ayak Kaldırma

Bu egzersiz ile de özellikle göğüs kaslarınız başta olmak üzere kol kaslarınızın da gevşediğini ve daha sıkı olduğunu hissedeceksiniz. Her yeni egzersiz ile daha fazla gelişim sağlayacağınız için rutin bir sportif hareket haline getirmeyi hedeflemeniz daha doğru olacaktır.

Ayak Yükseltme Nasıl Yapılır?

 • Bu hareket başlamadan önce ellerinizi kalçanıza götürerek sabitledikten sonra dirseklerinizi de paralel olacak şekilde dışa bükülü bir biçimde zemine uzatın.
 • Göğüs bölgenizdeki kaslardan hareketle ayaklarınızı yukarıya doğru yükseltin ve kollarınızı da gerin.
 • Bu hareketi 10 saniye dinlenmeler ile 15-20 kez tekrarlayın. Fakat göğsünüzü havaya doğru kaldırırken de dikkatli olun çünkü aşırı veya yanlış bir hareket sakatlanmanıza sebep olabilir.

3. Avuç İçi Birleştirme

Göğüs çevrenizi ve kaslarını çalıştırıp güçlendiren bir diğer önemli egzersiz ise avuç içi hareketidir. Bu hareket ile son derece basit bir şekilde göğüs bölgenizi güçlendirebilirsiniz.

Peki, nasıl mı? Basıncın etkisi ile. Doğru ve dozunda yapıldıktan sonra farkı zamanla hissedeceksiniz.

Avuç İçi Hareketi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle ellerinizi açık bir şekilde, avuç içleriniz birbirine değecek şekilde birleştirin. Fakat bu birleştirme işlemini göğüs hizasında gerçekleştirin.
 • Her iki kolunuzdan aldığınız güç ve basınç ile kenetlenmiş iki elinizi birbirine doğru itin.
 • Oluşan basınç ile göğüs bölgeniz hareketlenecektir ve bu gerginliği 15 saniye kadar tutun, ardından dinlenerek tekrarlayın.

4. Dambıl Kullanma

Aletli egzersizler de sıkı bir göğüs çevresi için olmazsa olmaz uygulamalardandır. Dambıl ve halter gibi çeşitli ağırlıklar ile kollarınızın ve özellikle göğüs çevrenizin sıkılığını korumak ve güçlendirmek ise en büyük etki sahasıdır.

Şimdi size en basit aletli egzersizlerden göğüs bölgeniz için en hızlı ve kolay etkiyi sağlayacak olanına değinelim.

Dambıl ile Nasıl Göğüs Çalışılır?

 • Öncelikle bacaklarınızı hafif açarak ayakta durun ama kollarınız da yanda serbest olmalı.
 • Ardından her bir eliniz için ayrı ayrı iki dambılı kavrayın ve göğsünüzü kalkık duruma getirip sırtı kısmınızı da dik ve düz tutun.
 • Daha sonra kollarınızı ileriye doğru zemine 90 derecelik açı olacak şekilde omuz hizanıza kadar kaldırın.
 • İleriye doğru omuz hizasına kaldırdığınız kollarınızı tekrar kalça hizanıza indirip bu hareketi yavaş olacak şekilde 30 kez tekrarlayın.

5. İleriye Doğru Dambıl Kullanma

 • İlk olarak bacaklarınızı omuz genişliğinde iki yana doğru açın ve kollarınızı ileriye doğru uzatarak yine iki elinize birer dambıl alın.
 • Bir önceki egzersizden farklı olarak bu sefer her iki kolu da ayrı ayrı omuz hizasına kadar gerin.
 • Kolunuzu yavaşça indirin ve diğer kolunuzu kaldırın.
 • Dikkat etmeniz gereken bir husus varsa o da kol ve karın bölgenizi kasmanız ve hareketleri sürdürmenizdir.
 • Her bir kol için ayrı ayrı 20 hareket yeterli olacaktır ilk aşamada.

Göğüs Çalışırken Yapılan Yanlışlar

Göğüs bölgesini geliştirmek ve sıklaştırmak iyi ve güçlü görünmek isteyen herkesin özellikle üzerinde durduğu bölgedir. Doğru ve sıkı bir çalışma ile ise bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Göğüs çalışması sırasında da bazı hareketler vardır ki sırasının yanlış yapılması veya birinin az diğerinin fazla yapılması bedensel yorgunluk yaşamanıza sebep olacaktır.

Göğüs kası, üst kollarınızı vücudun orta kısmına doğru takip eder. Yatay itme hareketi ise göğüs hacmini artırır. Yatay çekiş hareketi ise komple sırt bölgenizi çalıştırır. Yani her iki hareketi de dengeli ve eşit ilerletmek sizin için doğru bir göğüs çalışması olacaktır.

Ayrıca, aşırı omuz rotasyonuna uğramak, bedenin kaldıramayacağı ağırlıklar ile ilerlemek ve çok fazla bench press yapmak diğer yapılan yanlış hareketlerdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir