Ana Sayfa / Güzellik / Göğüs Estetiği

Göğüs Estetiği

Göğüslerini güzel bulmayan kadınlar kendilerini eksik hissedebilir ve bu onlarda kimi zaman öz güven eksiliğine ya da psikolojik sorunlara neden olabilir. Bunun için kimi zaman sadece estetik amaçlı çok küçük olmasından yakınıp büyütmek, çok büyük olmasından kaynaklı küçültmek ya da sarkık olmasından dolayı dikleştirmek isteyebilirler. Kimi zaman hayat kalitesini yükseltmek amacı ile yani sağlık açısından estetik yaptırabilirler. Bazen de zorunluluktan bu estetik ameliyatlarına başvurabilirler.

Göğüs Estetiği kadınların ideal boyutlarda ve şekillerde göğüslere sahip olmak amacı ile gerçekleştirilen; göğüs büyütme, göğüs küçültme ya da göğüs dikleştirilmesini sağlayan estetik operasyonlardır. Bazı kadınlar küçük göğüslerinden şikayetçi olup daha çekici bir görünüme sahip olmak amacı ile meme protezi taktırarak, bazıları ise normalden büyük göğüslere sahip oldukları için kronik sırt ve bel ağrılarına sahip oldukları ve bu ağrılardan kurtulmak istedikleri için göğüs küçültme operasyonu ile göğüs estetiği yaptırırlar. Bazıları ise daha diri ve genç göğüslere sahip olmak için dikleştirme yoluna giderek göğüs estetiği yaptırır.

Göğüs Estetiği Çeşitleri

1. Göğüs Dikleştirme Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Göğsünüzün altına kalem koyduğunuzda yere düşmez ise göğüs dikleştirme ameliyatı yapmayı düşünebilirsiniz. Genelde büyük göğüslü kişilerin zaman içerisinde göğüslerinde sarkma meydana gelir. Kilo alıp verme, genetik faktörler, emzirme ve yatış pozisyonu alışkanlıkları gibi nedenler ile göğüsler sarkıp elastikiyetini kaybedebilir. Göğüslerinin bu şekillerinden rahatsız olan kadınlar göğüs estetiği ile daha dik göğüslere sahip olabilir. Göğüs dikleştirme operasyonu hem büyük hem de küçük göğüslere sahip kadınlara uygulanabilir. Büyük göğüslerde sarkıklık daha fazla olurken, küçüklerde de hamilelik, emzirme ve hormonların etkisi ile sarkmalar meydana gelebilir. Göğüslerde sarkma az ise meme hacmini dolduracak büyüklükte protezler kullanılabilir. Sarkma fazla ise özellikle emziren kadınların göğüslerinde atrofi denilen doku kayıpları oluşur ve göğüsler sanki içi boşalmış gibi sarkar. Protez konulması ile birlikte dikleştirme operasyonları sayesinde sarkıklık oranı giderilir.

Göğüs dikleştirme operasyonu sırasında göğsün şekil bozuklukları giderilir. Küçük göğüste sarkma olur ise aynı zamanda protez takılır; büyük göğüste göğüs dikleştirmeden önce fazla kısımları alınır. Göğüs dikleştirme operasyonları genelde tamamlayıcı nitelik taşır. Bu operasyon esnasında hastaya genel anestezi verilir. Bu operasyon göğsün durumuna, yapısına ve yapılacak işlemlerin çeşidine göre 2-4 saat arasında sürer. Göğüste sarkmaya sebep olan deri fazlalıkları çıkarılır, göğüs ucu yukarıya taşınır ve gerekirse dikleşmenin sağlanması amacıyla protez takılır. Böylece göğüs yeniden şekillendirildikten sonra operasyon tamamlanır.

2. Göğüs Büyütme Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme kadınların göğüs boyutlarını, şekil ve dolgunluğunu artırmak amacı ile yapılan cerrahi bir işlemdir. Bütün dünyada en sık yapılan estetik operasyonların en başında göğüs büyütme ameliyatları gelir. En başarılı sonuçların da alındığı plastik cerrahi operasyonlardan birisidir. Göğüs büyütme estetiğinin amacı; göğüsteki dolgunluğun arttırılması, kadının kendine duyduğu öz güvenin arttırılması, vücuttaki genel görünümün dengelenmesi ve vücudun göğüsler ile birlikte daha orantılı bir hale gelmesini amaçlanır.

Göğüs estetiği operasyonu genelde küçük, gelişmeyen ya da doğum sonrasında küçülmüş göğüsleri büyütmek amacı ile yapılır. Göğüs küçüklüğünün kişilerin beden algılarında ve öz güvenlerinde sıkıntı yaratması yaptırılma etkenlerinden biridir. Kalça ile göğüs ölçülerinin arasında orantısızlığın olması, kilo alıp verme sonrasında göğüs küçülmeleri ve şekil bozulmaları, doğum sonrası göğüs küçülmesi, sarkması ya da gevşemesi, iki göğsün arasındaki asimetri (birinin büyük birinin küçük olması gibi) gibi nedenler ile bu operasyon yapılabilir. Protez ya da implant olarak adlandırılan silikondan yapılmış doğal malzemelerin göğüs dokusunun altına yerleştirilmesiyle göğüs hacminin arttırılması sağlanır.

Kimlere Göğüs Büyütme Estetiği Yapılır?

Ameliyat öncesinde göğsün muayenesi kesinlikle yapılmalıdır. Tehlikeli durumlarda ya da 40 yaş üstündeki kadınlarda göğüs ultrasonografisi ve mamografisi ile göğüs değerlendirilerek operasyonu yapıp yapmama konusunda kararlar verilmelidir. Göğüs büyütme estetiği için uygun yaş göğüs dokusunun gelişmesini tamamladığı yaş olan 18 yaş ve sonra öneriliyor. 50 yaşın üstü için de; sağlıkları yerinde olan kadınlara yapılabilir. Lakin ergenlik döneminde bir göğsün daha fazla geliştiği diğer göğsün gelişemediği; problemli ve asimetrik göğüsler kişiler için ciddi olan psikolojik sorunlar oluşturuyorsa aile onayı ile daha erken yaşlarda da göğüs operasyonu yapmak mümkündür.

Göğüs Büyütme Estetiğinde Ne Kullanılır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında hastanın kendi dokusu kullanılabilir ya da meme protezlerinden faydalanılır. Kendi dokusu kullanıldığı zaman, hastanın göğüslerine kendi yağ dokusundan enjeksiyon yapılır. Ancak uzun dönemdeki estetik sonuçları, göğüslere uygulanan tetkiklerdeki güvenilirliği azaltması nedeni ile, bu uygulama genellikle estetik cerrahlar tarafından tercih edilmez.

Göğüs büyütmede kullanılan meme protezleri ise genel olarak 4 çeşitli teknikle memenin hacmine yerleştirilmektedir. Meme altındaki kıvrım, meme başı,  koltuk altlarına yapılacak 3-4 cm’lik kesilerden ya da göbek deliğinden girerek protez yerleştirme işlemi uygulanır. Operasyon hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasında sürer. Ameliyat izleri 6 ay-1 sene sonra belli belirsiz hale gelir.

 3. Göğüs Küçültme Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültme estetiği büyük göğüslerden şikâyet eden ve sağlık sorunları yaşayan kadınlara uygulanır. Büyük göğüsler kişiyi ruhsal olarak etkileyen ve sağlık sorunlarına sebep olan sorunlardan birisidir. Bu operasyon farklı teknikler ile uygulanabilir. Meme başı çevresinde yapılan ameliyatlarda daha az iz kalır. Ameliyat sırasında süt bezleri ve bunları meme ucuna taşıyan kanallar etkilenebilir. Bunun derecesi kullanılan teknik ile ve göğüs büyüklüğü ile alakalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu göğüs küçültme ameliyatı yapılan kadınlarda, meme kanseri gelişme riskinin % 40 gibi bir oranda azalma gösterdiği tespit edilmiştir.  Bu ameliyatlar esnasında göğüslerde mevcut olan asimetriler belirli oranlarda düzeltilebilir. Göğüsler daha simetrik hale getirilir. Göğüs büyüklüğü normal seviyelere getirilerek, göğüslerin sarkıklık derecesi azaltılır. Ameliyat esnasında istenirse  göğüs dikleştirme operasyonu da yapılabilir.

Göğüs Estetiği Riskleri

Silikon madde normal olarak insan sağlığına zarar vermeyen bir madde. Silikon protezlerin şekli damla ve yuvarlak, yüzeyleri de düz veya pürtüklü şekilde olabilir. Bu protezler koltuk altından, göğüs altından ve meme başından yerleştirilebilir. Protezler vücuda zararlı değildir ve kişinin daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Yapı itibarı ile oldukça dayanıklıdır. Lakin çok şiddetli darbelerde içinde olan dolgu maddesinin dışarıya akma riski olabilir. Göğüs büyütme estetiği cerrahi bir işlem olduğundan dolayı yani kesi yapıldığı için, iz kalması kaçınılmaz olur. Bunlar ne kadar ince dikişler ile kapatılmış olsa bile, iz kalmasına engel olunamaz.

Ameliyattan sonra gelişen ödem ve ağrılar en çok görülen şikâyetler arasında yer alır. Enfeksiyon ve kanama ise, çok nadir görülür. Yine küçük bir ihtimal meme başında ve kesi yapılan bölgede artan veya azalan oranda hissizlik meydana gelebilir. Bunlar hastaları genelde geçici süreyle etkiler. Göğüs dokusunun içine konulan protezler yabancı bir madde olduğu için, buna bağlı gelişen riskler ortaya çıkabilir. Vücudun kendini koruma içgüdüsü sebebiyle, protez dışarıya atılmaya çalışılabilir. Zarda ortaya çıkan kalınlaşma yüzünden göğüslerde asimetri, sertlik gibi etkiler yaşanabilir. Böyle bir durumda masaj yapılmalı veya ek başka bir tane daha ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Protez çok ağrıya neden olur ise, çıkarılması gerekebilir. Protezde kullanılan silikon ince bir malzeme olmasına karşın, dışarıdan gelen darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Bu sebeple yırtılma gibi etkiler çok nadir oluşabilir. Lakin çok şiddetli darbelerde bu etki görülebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir