Ana Sayfa / Güzellik / Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Gözenek Açıcı Cilt Maskeleri

Günümüzde kullandığımız kozmetik malzemelerinden ya da yaştan dolayı cildimizin gözenekleri bir süre sonra yavaş yavaş kapanmaya başlar. Bu da cildin nefes alamamasına neden olur. Cilt gözenekleri hava almadığında temizlenemediği için de sivilceler ve yağ bezesinin oluşmasına neden olarak gösterilir. Bu yüzden gözeneklerin açılmasını sağlayan ve gözenekleri temizleyen maskelerin kullanılması gerekir. Biz de bu yazımızda gözenek açıcı cilt maskesini anlatacağız.

Gözenek Açıcı Cilt Maskesi Nedir?

Bir süre sonra kapanan gözeneklerin açılmasını ve temizlenmesini sağlayan maskelere verilen isimdir. Bilindiği gibi cilt gözeneklerinin temiz ve açık olması sivilce ve yağ bezesi oluşumunu engellemek için önemlidir. Gözenekler kir ve yağdan dolayı tıkandığında bu ciltteki bakterilerin çoğalmasına neden olur ve bu bakteriler de sivilce oluşumuna neden olur. Özellikle yağlı cilde sahip olanlar gözeneklerini açıcı maske kullanmalıdır.

Gözenek açıcı cilt maskeleri, cildinizin gözeneklerini açarak daha sonradan uygulayacağınız maskelerin daha verimli sonuç vermesini sağlar. Ayrıca cildi ölü hücrelerden de arındırır. Böylece cildiniz eski sağlıklı görünümüne daha kolay kavuşabilir. Cildiniz gözenekler açıldığında daha iyi hava alabildiği için bakteri oluşumu da engellenmiş olur.

1. Elma Sirkesi İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Elma sirkesi, içerisinde bulunan asitten dolayı gözeneklerin kirden ve yağdan temizlenmesini sağlayarak açar. Bunun için elma sirkesini su ile biraz inceltin ve yüzünüze pamuk yardımı ile sürün. Daha sonra ise sıcak su ile yüzünüzü temizleyin. Elma sirkesini gözenek açıcı olarak kullanmanın yanında, özellikle sivilceli kısımlarda da kullanabilirsiniz.

2. Yumurta Akı İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Yumurta akı gözeneklerin temizlenmesinde ve açılmasında oldukça etkilidir. Bunun için yumurta akını bir kaba koyun ve üzerine de 2 çay kaşığı su ekleyin. Köpürünceye kadar karıştırın. Yaptığınız karışımı yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra da soğuk su ile temizleyin. Yumurta akı maskesi gözenekleri temizlerken, düzenli olarak kullanıldığında cildin sıkılaşmasını da sağlar.

3. Bal, Muz, Elma ve Limon Suyu İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Bu karışım ile hazırlanan maske sayesinde cildinizin gözenekleri açılır ve hava alır. Böylece kirler de temizlenmiş olur.

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • Yarım elma
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 4 çay kaşığı bal
 • Yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

İlk olarak tüm malzemeleri blendera koyun ve iyice çekilmesini sağlayın. Daha sonra karışımı ayrı bir tabağa alarak üzerine önceden pişirilmiş olan yulaf ezmesini ilave edin. Kasenin ağzını kapattıktan sonra serin bir yere bırakın.

Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce sıcak suya batırdığınız bezi yüzünüze koyun ve birkaç dakika bekletin. Bu gözenekleriniz biraz da olsa açılmasını sağlayacak ve böylece maske uygulandığında daha etkili olacaktır. Yüzünüzü kuruladıktan sonra gözenek açıcı maskeyi parmak uçlarınız ile sürün ve yarım saat bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

4. Maydanoz İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Maydanoz, hem cilt hem de vücut için en sağlıklı besinlerden birisi olarak kabul edilir. Gözeneklerin temiz tutulmasını sağlar ve uygulandığında ciltte biriken toksinlerin atılmasında yardımcıdır. Ayrıca gözeneklerin tıkanmasına neden olabilecek durumları engeller. Bunun için birkaç dal maydanozu iyice yıkayın. Maydanoz dallarını sıcak su içerisine bırakın ve soğuyuncaya kadar böyle bekletin. Su iyice soğuduktan sonra bir bezi suya batırın ve sıktıktan sonra bezi yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin. Bu maskeyi günlük olarak yapabilirsiniz.

5. Karbonat İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Karbonat hem cilt hem diş temizliğinde sıklıkla kullanılır. İyi bir gözenek temizleyici olmasının yanında aynı zamanda cildin pH dengesini de düzenler. Cildinizin daha pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar. Bu maske için 2 çay kaşığı karbonatı yeteri miktarda su içerisine atın ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Maskeyi cildinize masaj yaparak sürün ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra ise su ile durulayın ve kullandığınız nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirin. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

6. Karbonat ve Bal İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Kapalı gözenekleriniz için uygulanabilecek bir diğer maske çeşidi de bal ve karbonat kullanarak yapılan maskedir.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 4 çay kaşığı bal
 • Yarım limonun suyu
 • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kaba koyarak iyice karıştırın. Yaptığınız karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın ve 8 dakika kadar bekletin. Daha sonra da temiz su ile durulayın. Bu gözenek açıcı cilt maskesini haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

7. Bal İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Bal anti bakteriyel özelliğinden dolayı hem gözenek açıcı olarak hem de akne tedavisinde kullanılır. Ayrıca tıkanık gözeneklerin de temizlenmesini sağlar. Ayrıca ciltte bulunan fazla yağı da yok eder ve nemlendirici olarak da kullanılır. Balı gözenek açıcı olarak kullanmanın birçok şekli vardır.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı tarçın
 • 3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisinde bal ve tarçını iyice karıştırın ve daha sonra cildinize bu karışımı maske olarak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Bu gözenek açıcı cilt maskesini haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.

8. Jojoba Yağı İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Jojoba yağı da tıkalı gözeneklerin açılması için kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesidir. Fakat Jojoba yağı hızlı bir şekilde etki etmez ve tıkanmış olan gözeneklerin açılmasını zaman alır. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Bir süre sonra istediğiniz etkiyi göreceksiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı veya Jojoba yağı
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Bu malzemeleri bir kaba koyduktan sonra iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

9. Yulaf Ezmesi İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Yulaf, gözeneklerin açılmasını sağladığı gibi fazla yağı da alarak ciltteki kirlerin temizlenmesini sağlar. Bunun için pişirilen yulaf ezmesini su ile krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve daha sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayın.

10. Bentonit Kil İle Gözenek Açıcı Cilt Maskesi

Gözenek açıcı cilt maskesi sayesinde yüzünüz hem ölü hücrelerden arınır hem de gözenekleriniz açılır. Bu yüzden maskeyi uygulamadan önce cildinizdeki gözeneklerin açılması gerekir. Böylece maske daha iyi etki eder.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı bentonit kil
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım limon
 • Bir tutam nane
 • 1 bardak su

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kaba koyduktan sonra iyice karıştırın. Daha sonra maskeyi yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. 20 dakika sonra cildinizi temizleyebilirsiniz. Ardından da normalde kullandığınız nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirin.

Gözenek Açıcı Cilt Maskesinin Zararları

Gözenek açıcı cilt maskesinin şu ana kadar belirli bir zararının görüldüğü bilgisi yoktur. Fakat eğer maskenin içerisindeki bir maddeye alerjiniz varsa o maskeyi kullanmanız önerilmez. Bunun için ilk olarak maskenin içindekilere alerjiniz olup olmadığını anlamalısınız. Cildinizin küçük bir kısmında maskeyi deneyerek alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir