Ana Sayfa / Yaşam / Halı Temizliğinin Püf Noktaları

Halı Temizliğinin Püf Noktaları

Günümüzde halı temizliği işlemleri genel olarak halı yıkamacılar tarafından yapılıyor. Fakat halı temizliği için yıkamacıları tercih etmeyen kişiler de bulunuyor. Halı yıkamacıları tercih etmeyen bu kişilerin evde halı temizliği yapması bir hayli zor olabiliyor. Bu zorlukları göz önünde bulundurarak yazımızda halı temizliğinin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Halı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Halı Altına Mukavva Koymak

Halı temizliğinin önemli püf noktalarından bir tanesi halı serilirken, halının altına mukavva koymak. Elinizde mukavva yoksa birkaç tabaka gazete serebilirsiniz. Bu işlem sonucunda hem halının fazla kirlenmesinin önüne geçilmiş olur hem de halının ömrü uzar. Bu mukavva veya gazete kağıtlarını ev temizliğinde değiştirmek halı ömrünün uzaması için daha yararlı olacaktır.

2. Karbonatlı Su Yöntemi

Halınızda yağ lekesi varsa bu yöntem etkili olacaktır. Lekenin üst kısmını mümkün olduğunca bir kaşık veya havlu kağıt yardımı ile almaya özen gösterin. Halıdaki yağ lekesinin üzerine bol miktarda karbonat dökün. Daha sonra sünger yardımı ile bu karbonatı yağ lekesi üzerinde ovalayın. Ovalama işlemi bittikten sonra yağ lekesinin üzerindeki karbonatın kurumasını bekleyin. Karbonat kurduktan sonra bir fırça yardımı ile karbonatlı bölgeyi fırçalayın. Bu işlemlerden sonra lekenin halıdan çıktığını göreceksiniz.

3. Sirkeli Su Yöntemi

Suyun içerisine çeyrek bardak kadar elma sirkesi, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 bardak ılık su ekleyin. Daha sonra temiz bir bezle halının üzerini ovalayarak karışımı hafif bir şekilde uygulamaya başlayın. Halı üzerindeki lekeler çıktıkça bezi sıkarak tekrar tekrar uygulamaya devam edin. Bu yöntemde dikkat edilmesi geren nokta ise işleme başlamadan önce halınızın ufak bir köşesinde sirkenin leke yapıp yapmadığını kontrol etmeniz.

4. Mısır Nişastası Yöntemi

Mısır nişastasını lekeli bölgeye döküp, yaklaşık yirmi dakika bekletin. Daha sonra halı yıkama makinesi var ise halı yıkama makinesi ile halınızın mısır nişastası döktüğünüz yerini süpürün. Halı yıkama makinesi yoksa normal süpürge makinesi ile deneyebilirsiniz. Halıdaki lekeleri mısır nişastası çekerek, büyük ölçüde temizleyecektir.

5. Maden Suyu Yöntemi

Eğer halınızın dibinde lekeler bulunuyorsa maden suyunu halı dibindeki lekelerin üzerine dökebilirsiniz. Bu işlem size halı dibindeki lekeleri halının yüzeyine çıkararak daha kolay bir temizleme sağlar. Maden suyu dökülen bölgeye birkaç damla limonla beraber bir çay kaşığı deterjanı sünger yardımı ile uygularsanız halı dibindeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

6. Tuz Yöntemi

Halınıza meyve suyu ve benzeri içeceklerin dökülmesi ile karşı karşıyaysanız. Hemen lekeli alanı bol miktarda tuz ile kaplayın. Tuz halıda kuruduktan sonra süpürge makinesi yardımı ile tuzu halıdan çektirin. Halıyı deterjanlı ılık bir su ile ovalayın. Eğer her ovalamada meyve suyu yoğun miktarda beze geliyor ise tekrardan tuz ile lekeli alanı kaplayın. Bu işlemleri tekrar tekrar uyguladığınızda halıdaki sıvı lekesinden kurtulabilirsiniz.

Lekeli Halılar İçin Püf Noktalar

Evinizde lekeli bir halı varsa bunu halı yıkamaya verseniz dahi halıdaki lekeyi çıkaramayabilirisiniz. Bu lekeleri çıkarmanızı sağlayacak altın değerinde püf noktalar bulunuyor. Şimdi bunlardan bahsedeceğiz;

  • Lekeyi ovalamayın, fazla güç uygulamayın. Fazla güç vermenin sonucunda halının üst yüzeyindeki kirler alta doğru kayabilir. Bununla beraber halı elyafı da zarar görebilir. Temiz bir bezle hafifçe lekeli yüzeydeki nemi alın.
  • Lekeli alanı sıcak su yerine ılık su ile temizlemelisiniz. Halıdaki leke temiz beze nüfuz edene kadar temizleme işlemini sürdürün. Leke hala halı yüzeyinde görülmeye devam ediyorsa deterjanlı bir su hazırlayın. Suyu halı yüzeyine temiz bir bezle uygulamaya devam edin. Halıdan deterjan çıkana kadar işlemi tekrarlayın. Daha sonra halıdaki lekeli yüzeye kağıt havlu serin ve kağıt havlunun üzerine bir ağırlık bırakın. Halının kuruduğundan emin olduktan sonra halıyı elektrikli süpürge ile süpürün. Bu işlemler sonucunda hala halıda leke görülüyor ise lekenin halı yüzeyine işlediği anlamına gelir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir