Ana Sayfa / Güzellik / Hamilelik Lekeleri Nasıl Giderilir?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Giderilir?

Hamilelik sürecinde anne ve bebek aynı bedeni paylaşır. Annenin tükettiği yemeklerden aldığı havaya kadar bebek ile ortak paylaşır. Bu anne bebek ortaklığında uzun vadede annenin bedeni üzerinde bazı değişikliklere görülür. Hem vücudun içerisinde hem de dışında bir bebeğin dünyaya gelmesine zemin hazırlanır. Annenin vücudundaki en büyük değişiklik tabi ki karnının büyüyüp genişlemesi. Bu süreçte annenin bedeni yenilenip canlanırken iyice esner. Fakat her kadının vücudu yeterince esnek değil. Bu yüzden hamilelik sürecinde annenin bedeninde deformasyonlar oluşur. Bu yazıda sizlere hamilelik sürecinde vücutta oluşan deformasyonlar ve hamilelik lekelerinden bahsedeceğiz. Birçok annenin de şikayetçi olduğu hamilelik lekeleri ve bu hamilelik lekelerinin nasıl giderileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Hamilelik Lekeleri Neden Oluşur?

Hamilelik sürecinde bebeğin anne karnında büyümesi ve gelişmesi sürecinde anne karnı da aydan aya esner ve bebeğin hareketini kolaylaştırır. Bazı kadınlarda karın derisi oldukça esnektir ve hamilelikte pekte sorun olmaz. Fakat bazı annelerde ise karın derisi esnek olmadığı için çatlamalar görülür. Bu çatlamalar genel olarak göbek deliğinden başlar ve göbek çevresine yayılır şekildedir. Annenin cilt tipine göre de bu çatlaklar açıklı veya koyulu olarak da görülür. Bunun yanında hamilelikle beraber hormonal değişikliklerden dolayı el, yüz veya vücutta lekeler oluşur. Bu lekeler genel olarak açık kahverengi olarak görülür ve en sık olarak karın ve yüz bölgelerinde görülür. Çoğu annede bu lekeler doğumun ardından kaybolurken bazı kişilerde ise kalıcı olur.

Vücuttaki bu lekelerin kalıcı olması durumunda annenin normal hayatına dönüş sürecinde moral bozukluğuna neden olur. Bu yüzden birçok anne doğum sonrası karın çatlakları, doğum lekeleri, doğum şişlikleri, aşırı kilolar ve varis gibi problemlerden kurtulmak için doğal çözümler arar veya estetik müdahalelere başvurur.

Hamilelik Lekelerini Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik sürecin annenin yüz ve karın çevresinde oluşan irili ufaklı kahverengi lekeler yani hamilelik lekeleri halk arasında doğum lekesi olarak adlandırılır. Bu lekeler doğal ve bitkisel yöntemler kullanılarak giderebilir. Bazı anneler hemen estetik müdahaleye başvuruyor. Lazer , yüz derisi soydurma gibi estetik işlemler yaptırarak hem yüze gereksiz bir zarar veriliyor hem de maddi açıdan daha külfetli oluyor. Bizler sizler için birkaç basit malzeme ve kısa sürede hazırlanacak organik ve bitkisel kürlerin ve losyonların tarifini paylaşacağız.

1- Ciltte oluşan doğum lekeleri için bir miktar süt ve hardal ezmesini karıştırın. Bu karışımı lekelerin bulunduğu yerlere uygulayın ve üzerine bir bez ile kompres yapın. Sabaha kadar bezi kaldırmadan uyuyun. Sabah karışımı uyguladığınız bölgeyi ılık su ile yıkayın. Lekenin yoğunluğuna göre haftada iki defa bu karışımı uygulayabilirsiniz.

2- Aktarlarda şişelerde satılan E vitamini ampulleri ve Hint yağını satın alın. Daha sonra ise her birinden en az beşer damla bir tabağa alın ve karıştırın. İyice karışan bu sıvıyı lekenin üzerine sürün ve sabaha kadar bekletin. Cildinizin tepkisine göre haftada 3 – 4 defa uygulayabilirsiniz.

3- Bir diğer karışım formülü ise yulaf ezmesi ile elma sirkesi karışımı. Bildiğiniz gibi yulafın deriyi yumuşatma ve elma sirkesinin de cilt yenileme özelliği olduğu için her iki malzemeden de birer ölçek alıp kasede karıştırın. Daha sonra bu karışımı sorunlu bölgeye sürüne ve 15 dakika bekletin.

4- Doğum lekeleri için süt kullanımı önem arz eder. Hamilelik lekelerinin giderilmesinde sütü kullanabilirsiniz. Cildinize uygulayarak olumlu sonuçlar elde edersiniz.

5- Soğan doğal bir antibiyotik. Bu yüzden hem hücreler için hem de deri için yenileyici özellik gösterir. Doğum lekeleri için de soğan kullanabilirsiniz. Bir büyük soğanı ikiye veya dörde bölün. Daha sonra bu parçaları lekeli bölgeye uygulayarak tedavi yapabilirsiniz.

6- Limon ise cilt bakımında olmazsa olmaz şeylerden biri. Limon C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. Bu yüzden cilde uygulandığında cildin kaybettiği canlılığı geri getirir. Cilt lekeli yere uygulanan limon suyu, kısa sürede o bölgenin eski canlılığını kazanmasına yardımcı olur.

7- Bir karışımda ise çilek suyu, kayısı suyu ve salatalık bir kasede karıştırılır. Salatalığın hücre yenileyici ve canlandırıcı özelliği, çilek ve kayısıda ise C vitamini sayesinde doğum lekeleri kısa sürede yok olur. Özellikle göz çevresinde oluşan kahverengi lekeler için bu karışım kullanılabilir.

8- Nişasta ve susam tozu da aynı oranda karıştırılıp biraz süt eklenerek krema kıvamına getirilir ve lekeli bölgeye sürülür. Bu bölgede yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra temizlenir.

Hamilelik Lekeleri İçin Bitkisel Kürler

Maydanoz Suyu Maskesi

Bir demet maydanoz iyice temizlendikten sonra sapları ile beraber geniş bir tencerede kaynatılır. Daha sonra süzülen maydanoz suyu soğuması için bir cam kaba alınır. Bu kapta eşit miktarda maydanoz ve limon suyu karıştırılır. Bu karışım homojen olana kadar karıştırılır ve lekeli bölgeye bir pamuk aracılığı ile uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra ise ılık su ile durulanır. Bu karışım her defasında taze olarak hazırlanmalıdır. Kişideki lekelerin karışıma verdiği tepkiye göre de haftada bir kaç defa yapılabilir.

Leke Giderici Peeling

Bir diğer doğal tarifimiz ise peeling. Yarım limon suyunu sıkın ve bir kaseye alın. Daha sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar esmer şeker ilave edin. Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye ovalayarak uygulayın. Bu karışım ciltte peeling etkisi yapar. Bu yüzden uygulayacağınız lekeye yavaş ve yumuşak hareketlerle uygulayın. Her bölgede en az 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile peelingi temizleyebilirsiniz. Bu peeling düzenli kullanımda oldukça olumlu sonuçlar verir. Bu yüzden etkili sonuç alabilmek için en az üç gün üst üste uygulayın.

C Vitamini Maskesi

Hamilelik sürecinde vücudun kaybettiği C vitamini dengesini yerine getirecek ve cildi yenileyecek bir kür olarak bu karışımı tavsiye ediyorum. Taze sıkılmış birer çay kaşığı maydanoz, limon ve portakal suyu bir kaseye alınır ve homojen olarak karıştırılır. Daha sonra lekeli bölgeye damlatılır ve masaj yapılarak ovalanır. Bu karışım en az yarım saat bekletilir ve isteğe göre ılık su ile çıkarılır. Günde en az iki defa uygulayarak olumlu sonuç alabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir