Ana Sayfa / Güzellik / Havuç Maskesi

Havuç Maskesi

havuç

Havuç Maskesi Nedir?

havuç

Havuç içeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunur. Çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan beta karoten, ince bağırsakta A vitaminine dönüşerek, cildi besler ve uzun süreli bir nem sağlar. Ana malzemesi havuç olan ve birçok cilt sorununu ortadan kaldıran maskeler yapabilirsiniz. Havuç maskesi aynı zamanda cildin yüzeyinde bulunan ölü deriyi temizler. Ölü deriden arınan cilt daha sağlıklı ve parlak bir yapıya sahip olur. Bu nedenle tamamen doğal malzemelerden elde edebileceğiniz maskeler yaparak, cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Havuç Maskesi Nasıl Yapılır?

havuç

Havuç maskesinin her cildin farklı sorunlarına cevap veren ve aynı zamanda cildi onaran tarifleri bulunur. Birbirinden farklı içeriğe sahip olan havuç maskesi çeşitleri, farklı cilt sorunları için ideal bir çözüm sunar.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı havuç suyu
 • 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı,
 • 3 damla limon suyu

Hazırlanışı:

İlk olarak havuç suyu için havucu rendeleyebilirsiniz ya da katı meyve sıkacağından elde edebilirsiniz. Küçük bir kasenin içerisine havuç suyunu dökün ve içerisine sırayla zeytinyağı, bal ve limonu ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra cildinizi sabun ya da cilt temizleme jelleriyle iyice temizleyin. Temiz cilde maske yapmak cilde daha çok yarar sağlar. Bu nedenle ilk olarak cildin temiz olması gerekir. Cildinizi temizledikten sonra kuru bir cilde havuç maskesini sürün. Gözaltı ve çevresine sürmemeye dikkat edin. Çünkü havuç maskesinin içeriğinde yer alan limon hassas bir yapıda olan gözaltı ve çevresini tahriş edebilir. Havuç maskesini cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk suyla cildinizi durulayabilirsiniz. Havuç maskesi cildinizin asit – baz oranını dengeler. Aynı zamanda hasarlı olan cilt tipleri için onarıcı bir etkisi bulunur.

Cilt Lekeleri İçin Havuç Maskesi Tarifi

havuc

Farklı sebeplerle cilt yüzeyinde meydana gelen cilt lekeleri ortaya çıkar. Cilt lekelerinden kurtulmak için havuç maskesi yapabilirsiniz. Özellikle cilt yüzeyinde yer alan lekeler, zararlı güneş ışınları temeline dayanıyorsa, havuç maskesi iyi bir çözüm olur. Havuç maskesi cilde A vitamini takviyesi yaptığı için cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar.

Malzemeler:

 • 2 tane havuç
 • Yarım limon suyu

Hazırlanışı:

İlk olarak havuçların kabuklarını soyun ve rendeleyin. Havuçları rendeledikten sonra bir süzgeç yardımı ile suyunu süzün. Küçük bir kaba havuç suyunu dökün ve içerisine limon suyunu ilave edin. Daha sonra iki malzemeyi iyice karıştırın. Elde ettiğiniz havuç suyunu yüzünüze sürün ve yaklaşık yarım saat boyunca bekletin. Yarım saat sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Eğer isterseniz bir pamuk yardımıyla havuç maskesini lekelerin daha yoğun olarak bulunduğu alana gün içerisinde 3-4 kere sürebilirsiniz.

Cildi Nemlendirmek İçin Havuç Maskesi Tarifi

havuç

Kuru cilt tipi genel olarak potasyum mineralinin vücutta eksik olması durumunda ortaya çıkar. Havucun içeriğinde bol miktarda yer alan potasyum minerali sayesinde cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda havucun içeriğinde bol miktarda beta karoteni bulunduğu için cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olur. Havuç maskesini düzenli bir şekilde uygulayarak, cildinizdeki nemi de uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 adet havuç
 • 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

İlk olarak havuçları yıkayın ve kabuklarını kesin. Havuçları temizledikten sonra yuvarlak dilimler şeklinde doğrayın ve haşlanmış suyun içerisine atın. 15 dakika havuçlar yumuşayıncaya kadar kaynatın. Havuçlar iyice yumuşadıktan sonra, ezerek püre haline getirin. Havuç püresinin içerisine balı ilave ederek, iyice karıştırın. Havuç maskesini cildinize nazikçe sürün. Gözaltı ve göz çevresine de sürebilirsiniz. Çünkü içerisinde gözaltı ve göz çevresi gibi hassas bölgelere zarar verebilecek ya da tahriş edebilecek bir malzeme yok. Havuç ve bal cildinize doğal bir terapi etkisi yapar. Havuç maskesini cildinizde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin. Yarım saat sonunda soğuk suyla cildinizi iyice temizleyin. Havuç maskesini yaptıktan sonra cildinizin daha sağlıklı olması açısından 15 dakika boyunca buz küplerini cildinizde gezdirebilirsiniz. Bu uygulama cildinizin daha sağlıklı ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Eğer havuç maskesi artarsa, kalan malzemeyi bir hafta kadar buzdolabında bekletebilirsiniz. Daha sonraki uygulamada kullanabilirsiniz.

Sivilce İçin Havuç Maskesi Tarifi

havuç

Herkesin cildiyle ilgili en büyük sorunu olan sivilceleri yok etmek için cildinize havuç maskesi yapabilirsiniz. İçerisinde doğal malzemeler olduğu için cildinize herhangi bir zararı ya da tahriş etme gibi bir durumu olmaz. Havuç maskesi ile sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 4 çay bardağı havuç suyu
 • 3 çay bardağı salatalık suyu

Hazırlanışı:

İlk olarak havucu temizleyin. Havucu rendeleyerek ya da katı meyve sıkacağından geçirerek havuç suyu elde edebilirsiniz. Havuç suyunu küçük bir kaseye alın ve içerisine salatalık suyunu ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Havuç maskesini her gece uyumadan önce, bir pamuk yardımıyla sivilcelerin yoğun olduğu bölgeye daha çok uygulayarak sürün. Havuç maskesini düzenli bir şekilde bir hafta boyunca her akşam uygulayın. Bu süre sonunda sivilcelerinizden kurtulmuş olacaksınız.

Havuç Maskesinin Kullanımı

havuç

Havucun içerisinde yoğun oranda yer alan A vitamini ve farklı antioksidanlar sayesinde cildiniz için eşsiz fayda sağlayacak bir sebze. Aynı zamanda havuçta bulunan C vitamini ile cilt sağlığınızı tekrar kazanabilirsiniz. Aynı zamanda C vitamini, cilt hücreleri üretimini hızlandırır. Farklı cilt sorunlarına çözüm olan havuç maskelerini düzenli bir şekilde uygulayarak cildinize büyük ölçüde fayda sağlayabilirsiniz. Havuç maskesi ile cildinize çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklıklardan tamamen kurtulabilirsiniz. İnsan vücudunda yer alan kolajen üretiminin daha fazla olmasını sağlar. Bu nedenle yaşa bağlı olarak cilt yaşlanmasını büyük ölçüde geciktirir. Havucun yapısında bulunan A vitamini bir antioksidan özelliği taşıdığı için serbest radikallere savaş açarak, kırışıklık, cilt yüzeyinde ortaya çıkan renk farklılığı ve pigmentasyon sorununu önler.

Havuç maskesini cildinize uyguladığınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Dikkat etmeniz gereken bu noktalar,

 • Tüm maskelerde olduğu gibi havuç maskesini de cildinize uygulamadan önce mutlaka cildinizin temiz olması gerekir. Eğer varsa makyajınızı temizleyin. Cildiniz kirlerden tamamen arındıktan ve gözenekler açıldıktan sonra, temiz olan cildinize havuç maskesini uygulayabilirsiniz. Temiz cilde havuç maskesini uyguladığınız zaman daha kısa sürede etkili sonuçlar elde edersiniz.
 • Havuç maskesini uygularken içerisinde yer alan maddelerin tahriş özelliği olup, olmamasına dikkat edin. Eğer havuç maskesinin içerisinde limon suyu gibi gözaltı ve göz çevresini tahriş edici bir malzeme varsa, bu hassas alanlara havuç maskesini uygulamayın. Gözaltı ve göz çevresi gibi alanlar hariç, cildinizin diğer kısımlarına havuç maskesini uygulayabilirsiniz.
 • Havuç maskesinin içerisinde yer alan malzemeler cildi tahriş etmediği için, cildinize uygularken hafif bir şekilde bastırabilirsiniz.
 • Farklı cilt sorunları için cildinize uygulayabileceğiniz havuç maskesini haftada 3 ya da 4 kere düzenli olarak yapabilirsiniz.

Havuç Maskesinin Faydaları

havuç

Havuç maskesi, diğer maske türlerine göre daha doğal ve zararı olmayan bir alternatif yöntem. Havucun içerisinde yer alan vitaminlerle cildinize çok fazla yarar sağlayabilirsiniz. Havuç maskesini düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman cildinize faydaları şunlardır,

 • Kuru bir cilde sahip iseniz, havuç maskesi ile cildiniz normal bir nem seviyesine gelir. Cildinizin nem seviyesini sürekli korur.
 • Cildinizde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık ya da yara lekelerini tamamen yok eder.
 • Cildinizin daha parlak görünmesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Havucun içeriğinde bulunan maddeler sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildin daha genç görünmesini sağlar.
 • Cilt iltihaplarına karşı cildi korur. Sivilce, akne ve dermatit gibi cilt sorunlarının iyileşmesine büyük ölçüde katkı sağlar.

Havuç Maskesinin Zararları

havuç

Havuç maskesi farklı cilt tiplerinde uygulanabilir. Farklı cilt tiplerine herhangi bir zarar ya da tahriş etme durumu olmaz. Ancak havuç maskesinin içerisinde yer alan bir malzemeye karşı alerjiniz varsa, cilt yüzeyinde alerjik reaksiyona neden olabilir. Cilt yüzeyinde meydana gelebilecek alerjik reaksiyonu önceden fark edebilmeniz için ilk olarak havuç maskesinden bir parça kolunuza sürün. Herhangi bir kızarıklık ya kaşıntı meydana gelirse, cildinize uygulamayın.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir