Ana Sayfa / Sağlık / Hemospermi

Hemospermi

Hemospermi Nedir?

Hemospermi, erkeklerin boşalma sırasında dışarıya meni ile beraber veya daha öncesinde, bazı zamanda boşalma sonrasında kan gelmesi durumudur. Tıp dünyasında hemospermi şeklinde isim bulan bu durum anormal bir boşalma şekli olarak kabul edilir ve idrar tahlilinde saptanan kandan tamamen farklı bir durumdur.

Vücuttan kanın dışarıya akması insanı tedirgin eden bir konu olması bir yana özellikle boşalma sırasında penisten gelen kan erkeklerde büyük bir endişeye sebep olmaktadır. Çünkü bu durum çok ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Ülkemizde de sıkça görülebilen bir sağlık sorunu olan hemosperminin gelin şimdi birlikte ayrıntılı olarak ne olduğuna, neden olduğuna, belirtilerine ve tedavi yöntemlerine değinelim.

Hemospermi Nedir ve Neden Olur?

Hemospermi biraz önce de yüzeysel olarak değindiğimiz gibi penisten kan gelmesi durumudur. Bu kan boşalmadan hemen önce, boşalma anında ya da sonrasında gerçekleşir. Boşalma sırasında penisten çıkan sperm sıvısı kan renginde olabilirken kimi vak’alarda pas renginde olduğu veya koyu renkli bir renge büründüğü gözlemlenmiştir. Hemospermi genellikle genç yaşlarda görülür ve tedavi edilmediği zaman 2 hafta içerisinde ortadan kaybolabilmektedir.

Normalde boşalma sırasında sperm sıvısında herhangi bir kan ve kan hücresi bulunmaz. İşte bu yüzden bu kanlı durumun ne olduğuna veya olabileceğine dair bir takım testler ve tahliller yapılabilmektedir. Sperm sıvısından kan gelmesi durumunda aşağıda durumlardan şüphelenilir;

 1. Prostat: Prostat sorunundan kaynaklı kanlı boşalma hemospermiye işaret eden en önemli durumlardan biridir. İleriki durumlarda prostatın kansere dönüştüğü mesajını dahi verebilir bu aşırı kanama durumu.
 2. Mesane ve Üretra: İdrar yolları iltihapları, idrar yolunun darlığı, polip oluşumları, sperm çıkış kanalında kist varlığı, idrar kanalında kondilom varlığı ve üretrada kanser hipospermi nedenlerindendir.
 3. Seminal Kese: Doğuştan gelen seminal kese kisti varlığı, seminal vezikül taşı oluşumu, amiloidoz ve lenfoma da hiposperminin nedenleri arasındadır.
 4. Enfeksiyonlar: Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar başta olmak üzere tüberküloz, sitomegalovirüs, şistozomiyazis ve hidatik kistlerin varlığı da hiposperminin nedenleri arasındadır.
 5. Travma kaynaklı: Penis ve çevresinde yaşanılan künt travma, prostat biyopsisi yapılması halinde ve prostat ameliyatı sonrasında da hipospermi meydana gelebilmektedir.
 6. Sistemik Hastalıklar: Hipertansiyon ve karaciğer hastalığı da yine hipospermi için bir nedendir.
 7. Kanama bozuklukları: Hemofili ve Von Willebrand hastalığı gibi çeşitli kan hastalıkları da hiposperminin nedenleri arasındadır.

Hemospermi Belirtileri

Hipospermi tanısı konurken alt idrar yollarının ayrıntılı incelenmesi gerekir. Ve tanı yöntemlerinde en çok şu 3 yöntem kullanılır;

 • Hasta amnezisi (öyküsü)
 • Trans rektal ultrasonografi: Makat bölgesinden girilerek yapılan ultrasonografidir. Prostatın en net ve detaylı incelenmesine olanak sağlar.
 • Sistoskopi: Bu yöntem ile idrar yolundan giriş sağlanır ve ayrıntılı bir inceleme yapılır.

Hipospermi belirtileri arasında en yaygın olanı sperm sıvısından boşalma ile beraber kan gelmesi veya koyu renkli bir sperm akmasıdır. Böyle bir durumda en yakın uzman üroloji doktoruna giderek muayene olmalı doktorun yönlendirmesi ile çeşitli test ve tetkiklerden sonra hızlı bir tedavi sürecine başlamak gerekmektedir.

Hastanın şikayeti baş göstermeden önce yakın zamanda geçirdiği kasık bölgesi travması durumlarında, idrar ve meni kanallarında enfeksiyona bağlı oluşan rahatsızlıklarda, kısa süre önce yapılmış prostat ameliyatı ve prostat ameliyatı sırasında alınan biyopsi gibi durumlarda da hipospermi kendini gösterebilmektedir.

Bir diğer hipospermi belirtisi de prostatın büyümesi ve bu büyümenin içe doğru ilerleyerek idrar kanalının tıkadığı durumlarda görülen kandır. Bu büyümenin önüne geçilmesi için çeşitli tedaviler ve gözlem süreci gerekmektedir.

Son olarak da hiposperminin bir diğer belirtisi olarak kan sulandırıcı yöntemleri ekleyebiliriz. Plavix ve aspirin tarzı ilaçların kullanımı bu sulandırmayı arttıracağı için hipospermiye sebep olabilmektedir. Ayrıca tansiyon hastalığı olanlar, karaciğer hastalığı olanlar, karaciğer yetmezliği yaşayanlarda da hipospermi görülme olasılığı yüksektir.

Hemospermi Tedavisi

Tedavi de asıl amaç hipospermiye sebep olan durumun saptanarak rahatsızlığın kendisini veya etkisini ortadan kaldırmaktır. Genel olarak tedavi süreci şu şekildedir;

 • Östrojen uygulanması,
 • Antibiotik tedavisi,
 • Seksüel diyet,
 • Kr prostatite tedavisi,
 • Tümöre bağlı yürütülen tedavi yöntemi.

Tıbbın teknolojik gelişmeler ile paralel ilerlemesi sonucu modern görüntüleme tetkikleri son derece önem kazanmış ve hemen hemen bu yöntem ile vücudumuzun her bir noktası detaylı ve kolayca incelenebilmektedir.

Hastanın 40 yaşının üzerinde olması ve hemosperminin görüldüğü süreç, tedavi için en gerekli bilgi olmasının yanı sıra, hemosperminin inatçı olup olmadığının teşhisi ve buna eşlik eden hematürinin varlığı da önemli bir konudur.

Transrektal prostat ultrasonografisi ise maliyetli bir yöntem olmasına karşı son derece önemli ve detaylı gözlem olanağı sunan yine gelişmiş bir görüntüleme ve tedavi yöntemidir. Bu görüntüleme seçeneğinin en önemli avantajı ise seminal vezikül ve prostatdaki kanamayı direk saptayabilme özelliğidir.

Sistoüretroskopi yöntemi ise endoskopik bir tetkik olmakla birlikte prostatın ve idrar yollarının ayrıntılı incelenmesine gözlemlenmesine olanak sağlar.

Tedavide önemli olan patolojik sonuçtur. Eğer herhangi bir enfeksiyon durumu varsa işte o zaman da hastaya uygun antibiyotik tedavisi uygulanır.

Son olarak, boşaldıktan sonra veya boşalma esnasında sperm ile birlikte kan gören kişiler veya idrarında kan gözlemleyen kişiler hiç zaman kaybetmeden bir üroloji doktoruna görünmeli ve olası sorunlara karşın gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Unutmayınız ki en küçük bir ihmal bile sizi kanser gibi ciddi bir hastalık ile karşı karşıya getirebilir. Sağlıklı günler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir