Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı Kürü

İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı Kürü

Gut hastalığı, eklemlerde biriken ürik asidin iltihaba sebep olması ile ortaya çıkan bir hastalık. Vücudun ihtiyacı olmadığı zararlı ya da zararsız maddelerin ürik aside dönüştürülmesi ve daha sonra da vücuttan dışarı atılması gerekir. Gut hastalığı söz konusu olduğu zaman bu maddeler eklem bölgelerinde iltihaplanmaya sebep olur ve vücudun protein yapısında yer alan maddelerin atılımında ortaya çıkan problemler ya da gerekenden fazla üretilmesi gibi durumlarda vücutta birikmelere yol açar. Ürik asit, pürin adı verilmiş olan gereksiz maddelerin yıkım ürünü görevini üstlenir. Bu birikimler bir romatizmal hastalığa yol açar ve zaman ilerledikçe bu durum kendini göstermeye başlar. Biz de bugün sizlere hem gut hastalığına iyi gelen yiyeceklerden hem de İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı Kürü hakkında bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir?

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi gut hastalığı ürik asit seviyesinin artması ile ortaya çıktığı için bu hastalığın üstesinde gelmek isteyen kişilerin ürik asit seviyesini düşürecek türden besinler tüketmesi gerekir. Aşağıda yer alan yiyecekler ise diğer tüm faydaları bir yana aynı zamanda ürik asit düzenleyici olarak da fayda sağlar.

1. Elma Suyu Sirkesi

İçerisinde yüksek oranda doğal antioksidan içeren elma suyu sirkesi vücutta biriken zararlı maddeleri temizleyerek zehirlenme riskine yol açabilecek olan atıkları vücuttan uzaklaştırır. Elma suyu sirkesinin içerisinde yer alan elma asidi vücutta yer alan ürik asidi parçalayarak gut hastalığına oldukça iyi gelir. Bunun için tek yapmanız gereken şey 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar elma suyu sirkesi ilave etmek olur.

2. Limon Suyu

Birçok kişi limonun asit seviyesi sebebi ile vücuttaki asit oranını arttıracağını düşünüyor olsa da limonun alkalik olması sebebi ile ürik asidi nötrleştirdiği bilinenler arasında yer alır. Bu da ürik asidin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Limonun içerisinde yer alan C vitamini de ürk asit seviyesini düşürmenize yardımcı olur. Bunun için günde 1 bardak limon suyu içmek yeterli olur.

3. Kiraz

İçerisinde Anthocyanins flavonoid adı verilen kimyasallar barındıran böğürtlen ve kiraz çeşitleri vücutta yer alan ürik asidin azalmasını sağlayarak gut hastalığına iyi gelir. Bu kimyasallar sayesinde ürik asit parçalanacak ve boşaltım sisteminden geçerek vücudunuzdan hızlı bir şekilde atılacaktır.

4. Süt Ürünleri

Özellikle düşük yağlı süt ürünlerinin içerisinde yer alan otorik asit, ürik asidin artış göstermesini engelleme özelliğine sahip olduğu için düşük yağlı süt ve süt ürünlerini tüketerek gut hastalığını önlemeye çalışabilirsiniz.

5. Çimen Suyu

Çimen Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çimen suyu, kanın alkalik seviyesini düzenleyerek ürk asidi yok eder. Fitokimyasal yönden zengin olan ve içerisinde C vitamini barındıran çimen suyu aynı zamanda hayvansal protein kaynaklarına iyi bir alternatif oluşturur.

6. Sebze Suları

Gut hastalığına sahip olan kişiler zaman zaman ağrıları sebebi ile kıvranacak kadar acı çekerler. İşte havuç, kabak, salatalık ve pancar gibi sebze suları bu konuda sizlere yardımcı olarak ağrılarınızı dindirir. Elbette bu sebze suları ağrıyı anında kesmeyecek yalnızca yavaş yavaş azalmasına yardımcı olacak. Düzenli ve yeterli miktarda sebze suyu içerek gut hastalığı sebebi ile ortaya çıkan ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.

7. Maydanoz

maydanoz

Maydonoz vücutta fazla üretilen ürik asidin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Maydanozu ara öğünlerinde ya da yemeklerin içine koyarak tüketebilir ve gut hastalığı sebebi ile ortaya çıkan olumsuz etkileri önleyebilirsiniz. Gut hastalığına iyi gelen bir diğer yiyecek olan limon ile birlikte çok daha güzel bir tada sahip olan maydanozu mutlaka deneyin.

Gut Hastalığı Kürü Nasıl Yapılır?

Gut hastalığına yakalanan kişilerin özellikle kırmızı et ve deniz ürünleri olan ahtapot, kalamar ve karides gibi ürünlerden kaçınması gerekir. İbrahim Saraçoğlu gut hastalığının kontrol altına alınabilmesi için kereviz önerisinde bulunuyor. Kereviz kürü yapılırken yalnızca az miktarda yağ ve su kullanılmalı. Ayrıca 10 günü aşkın bir şekilde kereviz kürünü uygulayacak olan kişilerin ara ara tansiyon ölçümü yaptırması gerekir. Kereviz fazla tüketilmesi halinde yüksek tansiyona sebep olabilir. Özellikle tansiyon hastası olan kişilerin bu kürden uzak durması ya da bu kürü uygulamadan önce doktorlarına başvurması gerekir.

Malzemeler:

  • 300 – 350 gram kereviz
  • 2.5 su bardağı su

Hazırlanışı:

Kereviz kürünün bir porsiyonunu hazırlamak isteyen kişilerin 300 – 350 gram kadar kerevizi, üç ay boyunca haftada üç kere tüketmesi gerekir. Kerevizi ince ince doğradıktan sonra 2.5 su bardağı suya eklemeli ve ağzını da sıkı bir şekilde kayarak kısık ateşte 6 -7 dakika boyunca haşlamanız gerekir. Kereviz yemeyi sevmeyen kişiler bu yiyeceği 7 dakika daha fazla kaynatarak yalnızca suyunu öğle ve akşam yemeklerinden önce aç karnına tüketebilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir