Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu İltihaplı Eklem Romatizması Kürü

İbrahim Saraçoğlu İltihaplı Eklem Romatizması Kürü

Kiraz sapının faydaları

İltihaplı eklem romatizması vücutta yer alan eklemleri etkisi altına alan ve etkisi altına aldığı eklemlerde tutulmalara sebep olan bir romatizma çeşidi. İltihaplı eklem romatizmasına sahip olan bir kişinin eklemlerinde yer alan sıvı akışında ortaya çıkan bozukluk eklemlerdeki hareket kabiliyetini kısıtlar ya da tamamen sona erdirir. Bu hastalık geçici bir hastalık değil kronik bir hastalıktır. İltihaplı eklem romatizmasının tam olarak ne sebeple ortaya çıktığı bilinmiyor olsa da hastalığı etkileyen faktörlerin genetik tabanlı olduğunu düşünülür. Genetik faktörler ile birlikte sigaranın da iltihaplı eklem romatizmasına yol açtığı tespit edilmiştir. İltihaplı eklem romatizması eklemleri hasara uğratır, karaciğerde yağlanmaya yol açar, dalağın büyümesine sebep olur ve dama tıkanıklığına neden olur.

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri

  • El ve ayaklarda şişme, el ve ayak eklemlerinde meydana gelen şekil bozukluğu, el üzerinde yer alan eklemlerde sertleşme, büyüme, his kaybı ya da şekil bozukluğu gibi etmenler en önemli iltihaplı eklem romatizması belirtilerinden.
  • İltihaplı eklem romatizması midede şişkinlik hissi yaratır. Bu da iştahsızlığa yol açar. Ateş, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de iltihaplı eklem romatizmasını işaret eder.
  • Eklem bölgelerinin bulunduğu bölgede yer alan derilerin altında bezelye büyüklüğünde şişlikler ortaya çıktığı takdirde iltihaplı eklem romatizması söz konusu olabilir.
  • İltihaplı eklem romatizmasına sahip olan kişinin gece boyunca uyanması ve sabah uyandığı zaman günü uykusuz bir şekilde geçirmiş biri gibi yataktan kalkamayacak kadar yorgun hissetmesi mümkün.
  • İltihaplı eklem romatizmasının ilerleyen evrelerinde eklemlerde şişme meydana gelir. İlk olarak ve el ve ayakta başlayan şişlikler bacak, kalça ve omuz gibi bölümlere yayılarak ağrılara yol açar. Bu ağrılar aynı zamanda hareketi kısıtlar.
  • Vücudun farklı bölgelerinde tutulma meydana gelmesi halinde iltihaplı eklem romatizması söz konusu olabilir.
  • Bu belirtilere 1 ay ile 6 ay aralığında sahip olmanız halinde iltihaplı eklem romatizmasından söz edilmesi de mümkün hale gelir.

İltihaplı Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir?

1. Akupunktur

Vücudun belirli bölümlerine uyarıcı iğnelerin batırılması yolu kullanılarak yapılan akupunktur son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Çin’de yüzlerce yıldır kullanılan bu yöntem ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntemin de iltihaplı eklem romatizmasına iyi geldiği söylenir.

2. Balık Yağı

Yapılan çalışmalara göre balık yağının içerisinde yer alan omega 3 yağ asitleri vücut içinde anti – inflamatuar bir etkiye sahip. Bu çalışmalara göre balık yağı takviyeleri ile birlikte iltihaplı eklem romatizmasının sebep olduğu belirtilerden özellikle sabah karşılaşılan eklem sertleşmesi gibi durumların azaldığı tespit edilmiştir. Fakat balık yağının tüketimine kalp hastalarının dikkat etmesi gerekir.

3. Çoban Çantası

Çoban çantası bilindiği üzere etkili doğal ağrı gevşeticilerden birisi. Bununla birlikte kas erimelerine de faydası olduğu düşünülen çoban çantası iltihaplı eklem romatizmasının sebep olduğu ağrıların da hafiflemesini sağlar.

4. Isırgan Otu

Özellikle ısırgan otu iltihaplı eklem romatizmasına karşı oldukça iyi bir besin. Isırgan otunu tüketmenin birçok farklı yolu olsa da en sağlıklı şekli ısırgan otundan çorba yapmak ve bu şekilde tüketmek olur.

5. Kuşburnu

Gümüşhane şehrinde yaygın bir şekilde üretilmekte olan kuşburnundan çay ve reçel gibi birçok farklı ürün de yapılır. Bu ürünlerin tamamı iltihaplı eklem romatizmasına iyi gelir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan kuşburnu çayı iltihaplı eklem romatizmasının tedavisine katkı sağlar.

6. Bal

Doğal antibiyotikler söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen şeylerden birisi de bal. Eklem ağrılarına ve iltihaplı eklem romatizmasına oldukça iyi gelir. Kuşburnu çayı ile birlikte tüketebileceğiniz balı dilerseniz ısırgan otu yaprakları ile birlikte kaynatarak da iltihaplı eklem romatizmasının ağrıya yol açtığı yerin dış kısmına sürebilirsiniz.

7. Ardıç Yağı

Ardıç yağı dışarıdan uygulandığı zaman iltihaplı eklem romatizması sebebi ile ortaya çıkan ağrılara yardımcı olur. Masaj şeklinde uygulandığı zaman eklem ve kas ağrılarını hafifleterek bu bölümlerde toplanan suyu dışarı atar.

8. Çuha Çiçeği

Çuha çiçeğinden yapılan çay iltihaplı eklem romatizmasına iyi gelir. Günümüzde çuha çiçeğinden yapılmış olan yağın iltihaplı eklem romatizmasının ağrıya sebep olduğu bölümün dışına sürüldüğü zaman iyi geldiği görülmüştür.

İltihaplı Eklem Romatizması Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 25 – 30 adet kiraz sapı
  • Yarım litre su
  • Bir tatlı kaşığı ısırgan otu

Hazırlanışı:

1. Öncelikle yarım litre klorsuz suyu kaynatmanız gerekiyor.

2. Daha sonra kaynayan yarım litre suyun içerisinde ilk olarak 25 – 30 adet kiraz sapını atmalı ve bu karışımı kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde üç dakika kadar demleyin.

3. Bu 3 dakikanın ardından karışımın içerisinde bir tatlı kaşığı kadar ısırgan otu ilave etmeli ve 3 dakika daha demlemelisiniz.

4. 6. dakikaya gelindiği zaman ise ocağın altını kapatabilir ve ılıyıncaya kadar süzebilirsiniz.

İltihaplı Eklem Romatizması Kürü Kullanımı

Bu karışımın yarısın sabah kahvaltısının üzerinden iki saat geçtikten sonra, diğer yarısını da öğle yemeğini yedikten iki saat sonra içmeniz gerekir.

Bu kür 21 gün boyunca uygulanmalıdır. Şikayetlerin devam etmesi halinde tekrar bu kürü uygulamaya başlayabilirsiniz. ltihaplı Eklem Romatizmasını bu kür sayesinde yenebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir