Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Kansızlık Kürü

İbrahim Saraçoğlu Kansızlık Kürü

Kansızlık sanılanın aksine kan eksikliği değil kanın içerisinde yer alan bileşenlerdeki eksiklikten kaynaklanmakta olan bir tür hastalıktır. Kanımız kırmızı kan hücreleri olan alyuvarlar, beyaz kan hücreleri olan akyuvarlar ve pıhtı hücreleri olan trombositler ile birlikte proteinlerden meydana gelir. Her ne kadar bunların arasına birkaç kimyasal daha ekleyebilecek olsak da temelde bu 4 bileşen bulunur. Kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücrelerinin milyonlarcası her gün kana karışır. Yeni gelen hücrelerin eskileri ile yer değiştirmesi ve bu döngünün sürekli devam etmesi önemli bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli bir kimyasal olan hemoglobinin az olması da kansızlığa yol açar. Hemoglobin, solunum yolu ile alınmakta olan oksijeni kan ile birlikte organlara taşımaktan sorumludur. Anemi ya da kansızlık olarak bilinen bu hastalık oksijeni dokulara ulaştırmaktan sorumlu olan hemoglobinin az olması halinde ortaya çıkar. Bunun ise temelde iki farklı sebebi olabilir. Bunlardan ilki içinde yeterli miktarda hemoglobin yer alan kırmızı kan hücrelerinin üretilememesi, ikinci ise üretilen kırmızı kan hücrelerinin içinde yeteri kadar hemoglobin bulunmaması. Bugün sizlere kansızlığa iyi gelen şeylerden ve İbrahim Saraçoğlu Kansızlık Küründen bahsedeceğiz.

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

1. Kuzu Ciğeri

100 gram kadar kuzu ciğeri günlük demir ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Günlük b12 ihtiyacınızın 12 katını kadar b12 vitaminini böylelikle almış olursunuz. A vitamini, b6 vitamini, K vitamini, bakır, çinko, sleenyum ve maganez bakımından da oldukça zengin olan kuzu ciğeri yüksek kolestrol içermesi sebebi ile dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken iyi bir kan yapıcıdır.

2. Uskumru Balığı

100 gram kadar uskumru balığının içerisinde günlük b12 ihtiyacının 3 katı kadar b12 vitamini var. Uskumru balığı haricinde somon, sardalye ve ton balığı gibi balıklar da kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

3. Sığır Eti

Çikno, selenyum ve B12 vitamini açısından oldukça zenigin olan sığır etinin yüz gramı günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Riboflavin, niasin, B6,  E vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından da iyi bir kaynaktır.

4. Kuzu Eti

100 gram kadar kuzu eti günlük b12 ihtiyacının yaklaşık %39’unu karşılamakta olup, günlük demir ihtiyacının da yaklaşık olarak %9’unu karşılar. İyi bir protein kaynağı olan kuzu etinin içerisinde yer alan doymuş yağlar bireyler için tehlikeli olabilir.

5. Beyaz Peynir

100 gram kadar beyaz peynir günlük b12 ihtiyacının %28’ini karşılar. Bununla birlikte peynir günlük demir ihtiyacının da %4’ünü karşılar.

6. Yumurta

1 tane orta büyüklükteki yumurta günlük demir ihtiyacının %5, günlük B12 ihtiyacının ise %11’ini karşılar. Yine aynı şekilde olumsuz yönü kolestrol ve doymuş yağ bakımından zengin olması.

7. Brokoli

Brokoli tam bir mineral deposu. Kalsiyum, selenyum, fosfor, tiamin, magnezyum, ribolavin, A vitamini, K vitamini, C vitamini ve b6 vitaminlerini içerir. 100 gram brokoli günlük demir ihtiyacının %4’ünü karşılar.

8. Tavuk

Kırmızı ete göre çok daha az kolestrole sahip olan tavuk etinin 100 gramında 1 miligram yani günlük demir ihtiyacının %6’sı kadar demir bulunur. Ayrıca tavukta günlük b12 ihtiyacının %6’sına denk gelen 0,3 mcg kadar B12 vitamini yer alır. Bununla birlikte tavuk eti, fosfor, protein, B6, selenyum ve niasin bakımından da zengin.

9. Hindi

100 gram kadar hindi göğüs etinin içerisinde günlük demir ihtiyacının %3’ünü karşılayacak kadar demir var. Bununla birlikte hindi eti fosfor, protein ve selenyum yönünden zengin.

10. Ispanak

100 gram kadar çiğ ıspanağın içerisinde günlük demir ihtiyacının %15’ini karşılayacak kadar demir bulunur. Potasyum, bakır, kalsiyum, çinko ve manganez mineralleri bakımından da zengin bir besin olan ıspanağın içerisinde A vitamini, C vitamini, K vitamini ve B6 vitamini ile birlikte folat da bolca bulunur.

11. Portakal

1 tane orta büyüklükteki portakal günlük demir ihtiyacını %1 oranında karşılar. C vitamini bakımında oldukça zengin olan portakal bağışıklık sisteminizi de korur.

12. Muz

1 tane orta büyüklükteki bir muzun içerisinde günlük demir ihtiyacının %2’sini karşılayacak kadar demir bulunur. Muz aynı zamanda iyi bir manganez, B6 vitamini, potasyum ve C vitamini deposu.

İbrahim Saraçoğlu Kansızlık Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 250 gram taze ıspanak
  • 1 litre su
  • 200 gram kabuğu soyulmuş kereviz

Hazırlanışı:

1. Öncelikle bir litre kadar suyu kaynatmak için ocağa koyun.

2. Kaynamakta olan bir litre suyun içine 200 gram kadar ince ince doğranmış kerevizi atın.

3. Bu işlemin ardından tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde yaklaşık on dakika boyuca kısık ateşte bekleyin.

4. 10 dakika geçtikten sonra 250 gram kadar ıspanağı da tencerenin içine atın ve yine ağzı kapalı bir şekilde beş dakika kadar haşlanmaya bırakın.

5. 5 dakika geçtikten sonra ise tencereyi soğuması için bırakabilirsiniz. Soğumanın ardından suyunu süzerek temiz bir şişenin içine koyabilirsiniz.

Kansızlık Kürü Kullanımı

Sabah aç karnına ya da kahvaltının üzerinden bir saat geçtikten sonra bir bardak kadar içebilirsiniz. Akşamları da yine aynı şekilde ya aç karnına ya da yemek yedikten bir saat kadar sonra içebilirsiniz.

Bu kürün 15 gün boyunca sabah ve akşam içilmesi gerekiyor. Hiçbir günü atlamamaya özen gösterin. 15 günlük dönemin ardından 10 gün kadar ara verip kürü kullanmaya tekrar aynı şekilde başlayabilirsiniz. Toplamda 30 günlük bir kullanım ile kür tamamlanmış olur.

Dilerseniz 200 gram kadar kerevizin yerine kerevizin yeşil ve taze yaprak ve saplarını kullanabilirsiniz. Bunun için 3 adet kerevizin yapraklı ve dalları yeterli olacaktır. Bu durumda ise 3 dakika boyunca haşlamanız gerekir. 3 dakikalık haşama süresinin ardından ise 200 gram kadar ıspanağı ilave etmeli ve 5 dakika daha haşlamaya bıraktıktan sonra yukarıda yer alan işlemleri takip etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir