Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Kemik Erimesi Kürü

İbrahim Saraçoğlu Kemik Erimesi Kürü

Kemik mineral ve kalsiyum kaynakları ile dolu olan petek yapısında bir dokuya sahip. Bir insanın hayatı boyunca kemiği her daim yeniden yapılanma ile tekrar tekrar düzenlenir. Bu süreçte kemik kıyımı adı verilen ve kemiği ufalanıp kaybolduktan sonra yerine daha güçlü ve genç kemiğin geçtiği görülür. Otuz yaşına kadar bu durum bu şekilde devam eder ve kemik yeniden yapılanır. Otuz yaşına gelindiği zaman kemik yapı ve kütle açısından en uç noktaya erişmiş olur. Kırk yaşına gelindiği zaman ise kemiğin kütlesi giderek azalır. Menopozun ardından kadınlık hormonu olan östrojen seviyesinde meydana gelen azalmalar kadınların hızlı bir şekilde kemiklerini kaybetmesine daha doğru bir ifade ile kemik erimesine yol açar.

Daha sonra beş on yıl boyunca kemik sahip olduğu kütlenin üçte birini kaybeder. Kemik kıyımı, kemik yapımından daha fazla olduğu için bu durum meydana gelir. Üstelik kemiklerin kırıldığı dahi görülür. Osteoporozun ilk belirtisi genellikle düşme sebebi ile kemiğin kırılması ile ortaya çıkar. Kemik kırılmaları genellikle bel omurlarında, kalçada ya da el bileklerinde meydana gelir. Bununla birlikte menopozun ardından vücudun kemik kütlesinde ciddi oranda azalma olması sebebi ile osteoporozlu kişilerin vücudu giderek küçülecek ve boyları kısalacaktır. Omurgada meydana gelen kırıklar boy kısalmasına ve omuzların yuvarlaklaşmasına yol açacaktır.

Kadınlarda osteoporuz görülme riskinin erkeklere göre daha fazla olma sebebi, kadınların, erkeklere oranla %20 ile %30 oranında daha az kemiğe sahip olması. Her iki cinsiyette de yaş ilerledikçe kemik kaybı artar ve kalça kırığı riski artış gösterir.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik erimesini önleyebilmek ve tedavi edebilmek için en önemli unsur olan beslenmenin en iyi şekilde yapılması gerekir. Kalsiyum ağırlıklı olmak üzere beslenmek oldukça önem taşır. Vücudun yeteri kadar kalsiyum alamaması halinde vücut kemikte yer alan kalsiyumu kullanmaya başlar.

1. Kalsiyum

Kalsiyum Diyeti

Süt, yoğurt, peynir, dondurma, pazı, kayısı, brokoli, ıspanak, marul, üzüm çekirdeği, elma, soğan ve ıspanak gibi kalsiyum açısından zengin olan yiyecekler her yaşta düzenli bir şekilde tüketilmesinde fayda var.

2. Çinko

Kalsiyum ile birlikte demir ve çinko açısından zengin olan besinlerin de alınmasında fayda var. Kemik erimesine karşı yumurta kürü kullanılabilir. Kuruyemiş, sebze ve etin içinde bol miktarda çinko bulunur.

3. Yumurta Kabuğu

Her ne kadar genellikle atılıyor olsak da yumurta kabuğu kalsiyum açısından oldukça zengin. Bunun için yumurta kabuklarını kaynatmalı ve ardından blenderdan geçirdikten sonra toz haline getirmeliyiz. Toz haline getirilmiş ola yumurta kabuklarını her sabah bir çay kaşığı kadar tüketmeniz yeterli olur. Yutmayı kolaylaştırmak adına bir sıvı ile tüketmeniz daha iyi olur.

4. Lifli Besinler

Kemik erimesi hastalığına yakalanmış olan kişiler ile birlikte kemik erimesine önlem almak isteyen kişilerin lif bakımından zengin olan gıdaları tercih etmesi önem taşır. Son zamanlarda oldukça duyulan pepino meyvesi C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin. Buğday ve yulaf kepeği, kuru havuç, bezelye, soya faulyesi, kuru erik, muz, böğürtlen, kayısı, portakal, kabak, patates, ananas, mandalina, nohut, yeşil mercimek, sarı mercimek, brüksel lahanası ve daha birçok besin lif içerir.

5. Kırık Kilit Otu

1 litre suyun içine bir yemek kaşığı kadar kırık kilit otunu attıktan sonra 5 dakika boyunca bu karışımı kaynatmalı ve 20 dakika soğuttuktan sonra bir bardak kadar içmeniz halinde bu karışım kemiklerinize iyi gelir. Dilerseniz geriye kalan suyun içine ayaklarınızı sokabilirsiniz.

6. Kuru Erik

Son zamanlarda kemik erimesi için oldukça faydalı bir besin olduğu tespit edilen kuru eriği her gün on adet tüketerek bu hastalık için bir başka önlem almış olursunuz.

7. Soğan Kabuğu

Soğanın kabuklarını soyduktan sonra kaynatmalı ve her gün bir bardak kadar içmelisiniz. Böylelikle kemik erimesine bir önlem daha almış olursunuz.

8. Ada Çayı

Kemik erimesinin önüne geçebilmek için kullanılmakta olan bitkisel çaylardan biri olan adaçayı tarifi şu şekilde: 50 gram civanperçemi, 50 gram biberiy,e 50 gram çörek otu ve 50 gram biberiye bir kavanoza koyulduktan sonra karıştırılmalı ve bu karışımın içinden bir çorba kaşığı kadar bitki çayı alındıktan sonra bir bardak kaynar suyun içine atılarak iki dakika daha kaynatılmalı ve fazla soğumasına izin verilmeden içilmeli.

Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz bitkisel yöntemlere ilave olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekir. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeli ve onay almalısınız. Zira bitkisel tedavi yöntemleri bir başka sağlık problemini tetikleyecek bir unsura sahip olabilir.

Kemik Erimesi Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 200 – 250 gram brokoli
  • Bir litre su

Hazırlanışı:

1. 1 litre suyu kaynatırken bir yandan da brokoliyi güzel bir şekilde yıkayın.

2. Daha sonra kaynamakta olan suyun içine 200 – 250 gram kadar brokoli atın.

3. Kısık ateşte yaklaşık 4 – 5 dakika kadar haşladıktan sonra ılımasını bekleyip suyu süzün ve bu suyu sabah, öğle ve akşam aç bir şekilde için. Brokoli suyunu içtikten sonra su haricinde 20 dakika boyunca hiçbir şey yememeye ve içmemeye özen gösterin.

Kemik Erimesi Kürü Kullanımı

Bu küre yedi gün boyunca devam ettikten sonra üç gün ara verip tekrar yedi gün boyunca kullanın ve üç gün daha ara verdikten sonra son olarak yedi gün daha kullanın. Bu kür üç günlük aralıklar hariç olmak üzere 21 gün süren ve yaklaşık 1 ay boyunca devam eden bir kürdür.

Çalışan kişilerin öğle üzeri evde bulunmaması halinde bu kürün yarısını sabah yarısını akşam içmesi mümkün. Bu durumda 1 litre su yerine 500 – 600 milimetre su ile kaynatmanız doğru olur. Dilerseniz haşlanan brokoliyi yemeklerinizde salata olarak kullanabilirsiniz. Önemli olan haşlama suyunu tüketmek olduğu için brokoli parçaları ile neler yapacağınız size kalıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir