Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu KOAH Kürü

İbrahim Saraçoğlu KOAH Kürü

Koah Kürü Nasıl Yapılır?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak da bilinen ve bu hastalığın baş harflerinden oluşan Koah hastalığı uzmanlara göre dünyada ölüm ile sonuçlanan hastalıklarda 4. sırada yer alır. Giderek ilerleyen ve tam olarak geri dönüşümlü olmasa da önlenebilen ve tedavi edilebilen bir akciğer hastalığıdır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına yakalanan kişilerin oksijen yolları daralacağı için bu kişinin solunumu güçleşir. Genellikle fazla miktarda mukus sebebi ile oluşan kronik bronşit  ya da kana oksijen taşınmasını sağlayan hava keseciklerinin zarara uğraması sebebi ile ortaya çıkan amfizem tabanlı gelişen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına yakalanan kişiler kısa mesafeli yürüyüşlerinde dahi meydana gelen öksürük ve balgamdan nefes darlığına kadar değişik semptomlara sahip olurlar. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığınnın üç farklı tipi bulunur. Bunlar;

Hafif Koah: Balgam ve öksürüklü olur. Ağır bir iş yapıldığı ya da hızlı bir şekilde yüründüğü zaman nefes sıkışmaları meydana gelebilir.

Orta Şiddetli Koah: Balgam, nefes darlığı ya da öksürük biraz daha şiddetli bir hale gelir. Günlük işleri ya da ağır bir işi yapmak oldukça zorlaşır. Soğuk algınlığı ya da akciğer enfeksiyonu geçirildiği takdirde iyileşmek birkaç haftayı bulur.

Ağır ya da Çok Ağır Koah: Sürekli nefes darlığına maruz kalınır. Balgam ve öksürük süreklidir. Enfeksiyon kapıldığı takdirde iyileşme geç olur. Ev işleri dahi yapılamaz hale gelir. Merdivenden çıkmak ya da oda içinde yürümek dahi oldukça zordur. Bu hastaların gücü çabuk tükenir, çabuk yorulurlar.

KOAH’a Ne İyi Gelir?

1. Siyah Çay

KOAH’a karşı evde yapılacak en etkili ilaçlardan biri siyah çay olur. Bu çayın içerisinde yer alan tanen ve bazı faydalı kimyasallar sayesinde bağışıklığınız artar. Siyah çayın içerisinde yer alan bu özellikler sayesinde KOAH nedeni ile ortaya çıkan virüs ve bakteriler yok olur. Siyah çay aynı zamanda ağrının azalmasına, şişliğin geçmesine ve solunumun kolaylaşmasına yardımcı olur. Solunum yollarının rahatlayabilmesi ve kolay bir şekilde nefes almanıza yardım eden pasajların iyi bir şekilde yayılması için sıcak siyah çay tüketmeniz gerekir.

2. Sarımsak

Sarımsak, KOAH da dahil olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir. Sarımsak antiviral ve antibiyotik etkileri sayesinde mukozanın önüne geçer. Bununla birlikte sarımsağın içerisinde yer alan bronşit tüplerinde meydana gelen mukusu ortadan kaldırmayı sağlayan antibakteriyel özelliklere de sahip olan sarımsağın bunlara ilave olarak ağrıyı dindirmek ve göğüs şişliğini azaltmak için akciğerlerin temizlenmesini sağlar.

3. Zencefil

Her evde bulunması gereken baharatlardan biri olan zencefil yemeklerde sıklıkla kullanılan ve aynı zamanda akciğer fonksiyonlarını da teşvik ederek solunum yolunda yer alan balgamı temizlemek adına balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Zencefil, göğüste meydana gelen bazı enfeksiyon türlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Öksürme sebebi ile alınan zor nefeslerin iyileştirilmesine yardım eder.

4. Karabiber

KOAH için karabiber de sıklıkla kullanılan bir baharat. Karabiber sayesinde mukozayı ortadan kaldırmak mümkün. Bununla birlikte vücudu ısıtma etkisine sahip olan karabiber, bununla birlikte beyni etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

5. Ajwain Yaprakları

Maydanozgiller ailesinde yer almakta olan bir bitki olan Ajwain, Mısır’dan gelerek Hindistan’da yayılmış olan bir bitki. Bu bitkiyi tükettiğiniz takdirde KOAH gibi hastalıklarınız şifa bulur. Her gün Ajwain yapraklarını çiğnediğiniz takdirde solunum yolu tıkanıklıkları açılacak ve öksürüğünüz azalır.

6. Sigaradan Uzak Durmak

KOAH’ın ilerlemesine sebep olan etkenlerden belki de en önemlisi sigara. Bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalara göre KOAH’a yakalanan kişilerin %90’ı düzenli bir şekilde sigara tükettiği için bu hastalığa yakalanıyor. Bu hastalığa yakalandıktan sonra da sigara içmeye devam etmek hastalığın seviyesini ilerletiyor. Sigara tüketen kişilerin akciğer dokuları hızlı bir şekilde kaybolur. Bu sebepten sigaranın mutlak surette bırakılması gerekir. Bu konuda zorlanan kişilerin doktorlardan ya da sigara bırakma programlarından destek alması gerekir.

7. Aktif Olmak

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız aktif olmanız gerekir. Bu kişilerin KOAH’a yakalanma olasılığı çok daha düşüktür. Vücudun aktif olması sizi diğer hastalıklara karşı korur. Nefes geliştirmek ve kasları güçlendirmek için düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekir. Yoga, bisiklet sürme, koşmak, yüzme, yürüyüş yapma, bahçe düzenleme gibi hobiler edinerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

8. Nefes Egzersizi

Rahatlamak için kullanabileceğiniz çeşitli nefes teknikleri ile gün boyunca daha iyi bir şekilde nefes alabilirsiniz. Rahat bir şekilde nefes almak, nefes darlığının gösterdiği belirtileri azaltacak, kanın içinde yer alan oksijen miktarını arttıracaktır. Günün her saatinde nefes tekniklerini uygulayabilir ve ardından dinlenebilirsiniz. İyi bir şekilde nefes almak istiyorsanız aynı zamanda stresinizi de azaltmanız gerekir. Nefesinizi iyi bir şekilde yönettiğiniz takdirde mukus başarılı bir şekilde azalır ve hava yollarınız açık olur.

9. Stresi Azaltmak

Stresli bireylerin nefes alması çok daha zor bir hale gelir. Bu sebeple tüm gün çalışmak zorunda olan kişilerin ilk olarak stresi kontrol etmesi gerekir. Stresi azaltmak için birçok farklı teknik kullanabilirsiniz. Stresin yokluğu fiziksel ve zihinsel olarak sizleri sağlıklı kılar. Müzik dinlemek, kitap okumak ve egzersiz yapmak gibi etkinlikler stresinizi azaltır.

10. Su İçmek

KOAH’a yakalanan kişilerin bol bol su içmesi gerekir. Su tırnak, saç ve vücut sağlığınızın da artmasını sağlar. Bol sıvı tüketmek ya da su içmek solunum yolunu da olumlu bir şekilde destekler. Bununla birlikte öksürüğün geçmesini sağlar.

KOAH Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Yulaf
  • Su

Hazırlanışı:

Bu kür için özellikle henüz sararmamış ve yeşil renge sahipken hasat edilecek ola yulafı tercih etmeniz daha doğru olur.

1. 1 su bardağı kadar kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar yulaf samanı koyduktan sonra bu karışımı 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmanız gerekir.

2. Bu işlemin ardından hiç bekletmeden suyu süzmeniz gerekir.

3. Daha sonra bu suyu ılık hale gelinceye dek yavaş yavaş içebilirsiniz.

KOAH Kürü Kullanımı

Bir ay boyunca gün aşırı, sabah ya da akşam yemeklerden 2 saat kadar sonra yudumlayarak yavaş yavaş içmeniz doğru olacaktır. Bir ay içinde toplam 15 gün uygulamanız gerekir. Daha sonra 15 gün ara verebilir ve tekrar 15 gün boyunca bu kürü kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir