Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Kürü

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Kalp ve damar hastalıkları denildiği zaman akla ilk gelen şey elbette ki yüksek kolesterol oluyor. Kolesterol, enerji ve hormon üretimine katkı sağlayan, hücre yapısının inşa edilmesi için gerekli olan ve bal mumu benzeri bir tür yağdır. Vücudumuz her ne kadar ihtiyacımız olduğu kadar kolesterol üretiyor olsa da çeşitli yiyecekler ile kolesterol almaya devam ederiz. Fakat yüksek kolesterol sebebi ile damar içi tıkanıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Yüksek kolesterol her ne kadar kendi başına bir hastalık olmasa da hem kalp hem de damar hastalıklarını etkileyerek bireylerin hayatını ciddi bir şekilde tehlikeye atacak olan diğer hastalıkların habercisi olur. Bu sebepten dolayı da kolesterolün üzerinden gelmeniz gerekir. Bunun için de fazla kilolarınızdan kurtulmalı, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız. Bu nedenle LDL adı verilen kötü kolesterolden uzak durmalı ve HDL adı verilen iyi kolesterol içeren yiyecekleri tüketmelisiniz.

Kolesterole Ne İyi Gelir?

1. Soya Fasulyesi

Kolesterolü azaltmak isteyen kişilerin her şeyden önce ilk yapması gereken şey doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler daha az hatta hiç tüketmemek olacaktır. Bu yüzden peynir ve et gibi ürünler yerine soya ürünlerini tercih ederek doymuş yağ tüketiminden kaçınabilirsiniz. Doymuş yağlar, karaciğer tarafından kolesterol yapımında kullanıldığı için aşırı tüketiminde kötü kolesterol olarak da bilinen LDL seviyesi artış gösterir. Bu nedenle de doymuş yağ oranı yüksek olan yağlı süt, kaymak, kırmızı et, tereyağı ve peynir gibi hayvansal gıdalardan uzak durmanız gerekir.

2. Fasulye

Buğday kepeği bir kenara koyulduğu zaman belki de lif açısından en zengin olan yiyecek fasulyedir. Fasulyeler kolesterol çözücü liflere sahiptir. Her ne çeşit fasulye tüketirseniz tüketin 6 hafta içinde %10’a kadar azalma sağlamanız mümkün olur. Çözünebilen kepekler ince bağırsaklarda yer alan asit ve kolesterolün emilimini engelleyebilen bir etkiye sahip olduğu için bu tür kepekleri tüketmek sizlere kolesterol konusunda fayda sağlar. Bu yüzden elma, kahverengi pirinç, arpa, yulaf ve yulaf kepeği gibi besinleri de tüketebilirsiniz.

3. Somon

Çeşitli yağların yüksek kolesterole karşı koruma sağladığı da bilinenler arasında yer alır. Soğuk su balıklarından biri olan somon, yine bu tür balıklarda sıklıkla görülen omega 3 yağ asidine sahip olduğu için kötü kolesterolün azalmasına, iyi kolesterolün ise artmasına yardımcı olur. Üstelik doymuş yağ oranı düşük olan somonlar aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.

4. Avokado

Avokadolar, kalp için fayda sağlayan tekli doymamış yağ kaynakları olarak bilinir. Bu tür yağlar, kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü arttırır. Bununla birlikte beta sitosterol adı verilen faydalı bir yağ oranı diğer meyvelerden çok daha yüksek olan avokado, vücudun kolesterol emme miktarını da azaltır.

5. Sarımsak

Birçok farklı kültürde birçok farklı hastalık ile mücadele etmek için kullanılan sarımsak mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Geçmişten bugüne birçok farklı sorun ile mücadele edebilmek adına kullanılan sarımsakların günümüzde kolesterol düşürücü, kan pıhtılaşmasını engelleyici ve enfeksiyon giderici etkileri olduğu tespit edilmiş ve bu da kullanım oranının artmasını sağlamıştır. Sarımsağın aynı zamanda erken dönem aort tıkanıklıklarına sebep veren plağın durdurulmasını sağladığı tespit edilmiştir.

6. Ispanak

Koyu yeşil sebzelerin içerisinde yer alan ve güneş sarısı bir pigment olan lutein, kalp dostu bir madde olmak ile birlikte yaşlanma sebebi ile ortaya çıkan ve körlük sebebi olan mukaja dejenerasyonuna karşı koyabilmenizi sağlar. Bununla birlikte lutein açısından zengin olan besinlerin atardamar duvarlarına kolesterolün yapışmasını engellediği de tespit edilmiştir. Bu sayede kalp krizi geçirme oranı da azalmış olur.

7. Kuruyemiş

Tekli doymamış yağların bulunduğu ceviz, badem ve kaju gibi kuruyemişler ile yapılacak olan orta yağlı bir diyet her daim düşük yağlı bir diyete göre daha sağlıklı olur. Bu tür kuruyemişlerin içerisinde yer alan bakır, magnezyum ve E vitamini gibi maddeler kalbe oldukça iyi gelir. Ayrıca omega 3 açısından da zengin oldukları için de kalp dostu atıştırmalıklar oldukları söylenebilir.

8. Çay

İster soğuk ister sıcak ister ise buzlu olsun her halükarda çayın içerisinde yer alan maddeler bu besini iyi bir antioksidan kaynağı yapar. Çay içmek kandaki pıhtılaşmayı azaltır ve kan damarlarını rahatlatır. Çayın en temel antioksidan maddesi olan flavonoitler hem damar yolu tıkanıklıklarını önler hem de kötü kolesterol olan LDL’nin oksitlenmesine engel olur. Bu tür güçlü antioksidanlar sayesinde kolesterol azalırken kan basıncı da düşer.

9. Çikolata

Siyah, yani bitter çikolatalar kalp dostu olur. Sütlü çikolatalar ile kıyas yapıldığı zaman üç kat kadar daha fazla antioksidana sahip olan bitter çikolataların içerisinde esasında flavonoit antioksidan bulunur. Bu madde kanın pıhtılaşmasına sebep olan hücrelerin oluşmasını engelleyerek atardamar yolunu açık tutar. Beyaz çikolatanın içerisinde ise hiç flavonoit yer almaz.

Son olarak da iyi bir beslenmenin yanında vücudunuza iyi bakmanız gerekir. Bu sebepten dolayı da sigara tüketmemeli, alkol alımını azaltmalı ve hatta durdurmalı, fazla kilolardan kurtulmalı ve fiziksel olarak aktif olunmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol Kürü Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Yağsız yeşil mercimek

Hazırlanışı:

Yeşil mercimek kullanarak yağsız şekilde çorba pişirmelisiniz. En az enginar kadar kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olan yağsız yeşil mercimek çorbasını haftada iki üç kez tükettiğiniz takdirde hem kolesterolü hem de tansiyonu dengede tutmuş olursunuz. Fakat bu kür bu tür hastalıklarınızı iyileştirmeyecek yalnızca bu hastalıkları daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir