Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Sinüzit Kürü

İbrahim Saraçoğlu Sinüzit Kürü

Yüzde alın, yanak ve gözlerin arka kısmında kafatası içindeki hava dolu boşluklara sinüs adı verilir. Burnun her iki tarafında dört ayrı isimde bulunur. Sinüslerin tümü bir delik ile burun içine açılır. Sinüslerin görevi havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tınısını ayarlamaktır. İçi dolu olan keseciklerin burun ile ilişkileri kesilirse ve nezle gibi hastalıklarla karşılaşırsa hava girişi engellenir. Bu da hava boşluklarında mikropların üremesine ve sinüslerin iltihaplanmasına neden olur. Özellikle uzun süren ve iyice tedavi edilmeyen nezle sonrasında burun iç mukozası şişer. Sinüslerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa sinüzit denir.

Sinüzitin kronik ve akut olmak üzere iki farklı tipi vardır. Akut sinüzitte baş ağrısı, ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Kronik sinüzitte ise bunlara ek olarak başta ağırlık hissi, konuşmada ve ses tınısında değişiklikler görülür. Akut sinüzit yaklaşık olarak 4 hafta sürerken, kronik sinüzit ise aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Sinüzite herkes yakalanabilir ancak alerjik olan kişiler, burun yapısında bozukluk nedeniyle iyi şekilde nefes alamayan kişiler, sık sık enfeksiyon geçirenler ve sigara içen kişiler daha hassastır.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite yakalanan kişiler tarafından kullanılabilecek, sinüzite iyi gelen doğal tedavi yöntemleri bulunur. Sinüzit için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

1. Buhar Soluma

Sinüzitin tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi buhar solumadır. Buhar soluma, nefes ve burun tıkanıklığını giderdiği gibi sinüzit için de faydalıdır. Aynı zamanda solunum yollarında oluşan tahrişleri de giderir. Yüzünüzü yakmayacak sıcaklıkta suyun içerisine bir miktar nane yaprağı koyunuz. Başınıza bir havlu örterek hazırladığınız buharı 20 dakika kadar tenefüs edin. Yapılacak olan bu işlem, sinüzitin sökülmesi için yardımcı olur.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi içinde antivirüs, antibakteriyel, mantar önleyici ve iltihap önleyici içerik bulundurur. Bu da elma sirkesinin sinüs enfeksiyonları için tedavisinde yararlı olmasını sağlar. Grip, soğuk algınlığı ya da alerji başlangıcında elma sirkesinin kullanımı sinüs enfeksiyonlarının gelişmesini engeller.

Sinüzit tedavisi için 2 çay kaşığı elma sirkesi bir fincan ılık su içerisine eklenir. Ardından bir çay kaşığı bal ilave edilir. Hazırlanan bu karışım, günde 3’er defa olmak üzere 5 gün boyunca içilir.

3. Arnavut Biberi

Arnavut biberi, sinüs boşaltımı ve sinüs açılması için en etkin tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bağışıklık sistemini destekler. İltihap ve şişlikleri azaltır, sirkülasyonu geliştirir.

Bir çay kaşığı arnavut biberi, bir fincan sıcak su ile karıştırılır. Faydasının görülebilmesi için de günde 2-3 defa içilir. Buna alternatif bir yöntem olarak da bir çay kaşığı arnavut biberi ile bal karışımı hazırlanarak da günde birkaç defa tüketilebilir.

4. Soğan

Soğan, sinüslerin açılması noktasında çok iyi bir dekonjestan gibi görev yürütür. Buna ilave olarak sülfür bileşimleri sayesinde mantarlar ve bakterilerle de savaşır.

Bir soğan ince dilimler halinde doğranır ve bir demlik su içine parçaları konur. 5 dakika boyunca kaynatılan suyun buharı birkaç dakika boyunca tenefüs edilir. Ardından sıvı güzelce süzülür ve içilir. Sinüzit tedavisine fayda sağlanabilmesi için bir hafta boyunca bu işlemin birkaç defa tekrar edilmesi gerekir.

5. Yaban Turpu

Yaban turpu tüketilmesi, burun kanallarındaki mukusun giderilmesine yardımcı olur. İçermiş olduğu yüksek orandaki sülfür sayesinde de tam bir antibiyotik görevi üstlenir.

Bir tutam taze olarak rendelenen yaban turbu ağıza koyulur. Tadı tam olarak dağılıncaya dek ağızda tutulur ve yutulur. Enfeksiyon giderilinceye kadar ya da bir hafta boyunca her gün bu işlemin birkaç defa tekrar edilmesi gerekir.

6. Kekik Yağı

Kekik yağı, akut sinüzit tedavisine yardımcı olur. Çok güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Sinüzite neden olan durumların ortadan kaldırılmasında ve burun boşlukları iltihaplarını dindirme noktasında etkili rol oynar. Kekik yağı, günde iki defa dil altına 1-2 damla damlatılarak tedavi amaçlı kullanılabilir. Bunun dışında bir bardak meyve suyu içerisine 2 damla kekik yağı damlatılarak da tüketilebilir.

7. Sarımsak

Sarımsak sinüsleri temizler. Üst solunum yollarında bulunan mukusların temizlenmesini sağlar. Antibiyotik ve antioksidan özellikleri sayesinde hastalıklar için bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Sinüsleri temizlemek için kaynar su içerisine 4-5 diş sarımsak atılmalıdır. Ardından baş yanmayacak şekilde buharı solunmalıdır. Bu buhar yöntemi sinüs tedavisi için oldukça etkili bir yöntem olur.

8. Çemen Tohumu

Çemen tohumu, anti inflamatuar özellikler içerir. Bu özellikleri sayesinde mukozaları temizler, sinüslerin boşalmasını sağlar. Bunlar dışında çemen tohumu, mukus oluşumunu da azaltır.

İki çay kaşığı çemen tohumu bir bardak su içerisine eklenir ve kaynatılır. Su soğuduktan sonra içilir. Bu işlem sorun çözülene kadar sürdürülür.

Çemen tohumunun, gebelik döneminde alınması önerilmez. Bu noktaya da dikkat edilmesi gerekir.

9. Acı Biber

4. kırmızı acı biber

Acı biber, sinüzit tedavisinde kullanılır. Ayrıca ağrı kesici özelliği de bulunur. Acı biber, bir çay kaşığı bal ile karıştırılarak tüketilmelidir. Diğer bir yöntem ise ılık su içine bir çay kaşığı acı biber ve bal karıştırılarak içilebilir. Hazırlanacak olan bu karışım, hem ağrının kesilmesini sağlar hem de burun tıkanıklarını giderilmesini sağlar.

10. Tuz

Sinüzit tedavisi için evlerde kullanılan mutfak tuzları değil de doğal tuz ya da deniz suyu tercih edilmelidir. Burna su verilerek sinüslerin ve mukozaların arınması sağlanabilir.

Bunun dışında tuzlu denizlerde yüzmek ve suyun altında belli bir süre kalmak da sinüslerin patlayarak boşalması noktasında yardımcı olabilir.

11. Zerdeçal

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Zerdeçalın kökü genel olarak Hint ve Ortadoğu mutfaklarında tercih edilir. Zerdeçal yemeklere hoş koku veren bir baharattır. Aynı zamanda da antioksidan açısından zengindir. Antibiyotik özelliği de bulunur. Antiseptik ve ağrı kesici özelliklere sahip olan zerdeçal bakteriler, mantarlar ve iltihaplar için iyi gelir. Zerdeçal öğütüldükten sonra çay yapılarak içilebilir. Çay dışında sıcak sütün içine tozu ilave edilerek de tüketilebilir.

11. Zencefil Kökü

zencefil

Zencefil, akciğer hastalıklarına ve sindirim sistemine yarar sağlar. Aynı zamanda zencefil, sinüzite de iyi gelir. Zencefil çayı yapılarak içildiğinde sinüs semptomlarını hafifletir. Bu çay, sinüs basıncını da rahatlatır. Mukus tabakasını eritir ve sinüs boşluklarının rahatlamasını sağlar.

12. Siyah Üzüm

Siyah üzüm, iltihaplara ve ağrılara iyi gelen bir meyvedir. Siyah çekirdeğinin özü mikrobiyal toksinleri engeller. Mukus tabakasının temizlenmesinde yardımcı rol oynar. Siyah üzüm aynı zamanda kilo kaybına, kalp hastalıklarına ve sinüzite de iyi gelir. Besin değeri açısından da oldukça zengindir. Vücudun kalori yakmasını sağlar.

Siyah üzüm çekirdekleri ezilerek özü çıkarılmalıdır. Ardından çıkarılan siyah çekirdek özü tüketilerek sinüzit semptomlarının hafiflemesi sağlanabilir.

Bunlar dışında sinüs için bol su tüketilmesi de sinüs hastalığının bazı semptomlarının yatıştırılmasını sağlar. Bol su içilerek mukus tabakası incelir ve akması sağlanır. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Şekersiz meyve suları ve bitkisel çaylar tercih edilebilir.

İbrahim Saraçoğlu Sinüzit Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • Yarım litre su
  • 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası

Hazırlanışı:

  1. Bir kabın içerisine yarım litre su koyarak kaynatınız.
  2. Kaynamakta olan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyalarını atınız.
  3. Ardından başınıza havlu ya da bez örterek, bu suyun buğusunda durunuz.
  4. Burnunuzdan nefes alın ve verin

Sinüzit Kürü Kullanımı

Hazırlanan sinüzit kürü, 5 dakika boyunca uygulanmalıdır. 5 dakika sona erdikten sonra yarım saat ara verilerek tekrar 5 dakika baş havlu ile örtülerek aynı işlem uygulanmalıdır. Ertesi gün de 5 dakika uygulama yapılmalı, yarım saat ara verilmeli ve tekrar 5 dakika uygulama yapılmalıdır. Akıntının gelmeye başladığı günde 3 gün bu işleme ara verilmelidir. Papatya ile hazırlanan kürün, sinüzit kuruyana kadar uygulanması gereklidir. Sinüzit kürü yarım bırakılırsa sinüzit tekrar edebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir