Ana Sayfa / Yemek / İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Kürü

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Kürü

Topuk dikeni, topuk ağrısının en fazla yaşanan nedenlerinden bir tanesini oluşturur. Plantar fascia adındaki kalın bant şeklinde olan dokunun iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan topuk dikeni, ağrı oluşumuna neden olur. Plantar fascia adı verilen doku, ayağın alt kısmında yer alır. Topuk kemiği ile ayak parmağı kemiklerinin birbirine bağlanmasını sağlar. Genel olarak sabahları ilk ayağa kalkıldığı zaman bıçak saplanmış hissine benzer bir ağrı meydana gelir. Daha sonra zamanla ayak esneklik kazandıkça, topuk dikeninin neden olduğu ağrı da yavaş yavaş azalmaya başlar. Eğer ayakta çok fazla kalınırsa ya da uzun süreli olarak oturulursa tekrar ayağa kalkılması halinde aynı şiddette ağrılar tekrar edebilir.

Topuk dikeni özellikle koşucularda daha fazla görülür. Bunun dışında aşırı kiloya sahip olan kişiler ve yetersiz esnekliğe sahip özellikteki ayakkabıları kullanan kişilerde de yaygın olarak topuk dikeni görülebilir. Topuk dikeni belirtileri genel olarak ayak tabanında, topuğa yakın kısımda yaşanan bıçak saplaması hissi veren ağrılardır.

Düz tabanlı olunması, fazla kilolu olunması, yürürken ayaklara yanlış basılması, uzun saat yürünmesi gibi faktörler topuk riskini arttıran faktörler arasında yer alır.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni için iyi gelen doğal yöntemlerden bazıları şunlardır;

1. Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde yer alan kurkumin bileşeni ile doğal bir ağrı kesici özelliği gösterir. Aynı zamanda iltihaplar için de önleyici özelliğe sahip. Topuk dikeni için, 1 çay kaşığı zerdeçal bir fincan süt içerisine eklenir. Ardından kısık ateşte biraz ısıtılır. İçine bal eklenerek her gece yatmadan önce içilir. Yapılacak olan bu işlem, topuk dikenine iyi gelir.

2. Zencefil

zencefil

Anti-iltihap ve ağrı kesici özelliklerine sahip olan zencefil, topuk dikeni ağrıları için iyi gelir. 1 çorba kaşığı zencefil rendelenir. Rendelenen zencefiller, 1 fincan su içerisine konur. Birkaç dakika kaynatılır. Ardından 10 dakika kadar demlenir. Demleme işlemi sonrasında çok soğutmadan içilebilir seviyeye geldiğinde içilir. Zencefil ile hazırlanan bu çay, günde 2-3 fincan içilebilir. Çay dışında zencefil yemeklere de ilave edilebilir.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesi de topuk dikeni için iyi gelen bir özellikte. 1 çorba kaşığı kadar çiğ olan ve filtre edilmemiş olan elma sirkesi ile birlikte 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı sıcak su ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışımı günde birkaç defa içebilirsiniz.

4. Kırmızı Biber

Kırmızı biber içerisinde kapsaisin bulunur. Bu da kırmızı biberin doğal bir ağrı kesici olmasını sağlar. Aynı zamanda kırmızı biber, topuk dikeninden kaynaklanan kas sertleşmeleri için de iyi gelir.

Yarım çay kaşığı kadar kırmızı biber tozunu yarım kova sıcak suyun içerisine ekleyiniz. Günde birkaç defa 10 dakika süreler ile ayaklarınızı bu su içerisinde bekletiniz.

Eğer ciltte yara ya da iltihap varsa kırmızı biber ile olan bu uygulamayı denemeyiniz.

5. Balık Yağı

Eikosapentaenoik asit yani EPA ve omega 3 çoklu yağ asitleri açısından oldukça zengin olan balık yağı, kas sertliğini azaltır ve kas ağrılarının da azalmasını sağlar. Ton balığı ya da somon balığı gibi soğuk su balıkları tüketilebilir.

Belirtilen yöntemler dışında topuk dikeni için iltihabı ve ağrıyı azaltıcı özelliğe sahip sarımsak, sızma zeytinyağı, ekşi kiraz, zencefil, badem, ceviz ahududu, çilek, böğürtlen ve tatlı patates gibi besinler tercih edilebilir. Bunların yanı sıra yine C ve A vitaminleri açısından zengin olan, kalsiyum ve çinko içerikleri yüksek besinler ile de bağ dokunun güçlenmesi sağlanabilir.

Burada anlatılan yöntemleri doktorunuza danıştıktan sonra deneyiniz. Ayrıca topuk dikeni sorununuz için bu yöntemleri denemeniz halinde yine de çözüm bulamadıysanız mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir.

Topuk Dikeni Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • Çekirdekli kuru üzüm
  • Orta acılıkta kırmızı pul biber

Hazırlanışı:

Topuk dikeni kürü üç gün uygulanmak üzere üç aşamada yapılır.

1. Üç yemek kaşığı orta acılıkta olan kırmızı pul biber havanda güzelce ezilir. Akşam yatmadan önce bir tülbent yardımıyla ya da gazlı bez ile topuk üstüne sarılır. Sabah, sarılan bu sargı çıkarılır. Bu üç gün boyunca uygulanır.

2. Üç yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm, çekirdekleri ile birlikte dövülür. Ardından gece yatmadan önce tülbent ya da gazlı bezle topuğa sarılır. Sargı sabah çıkarılır. Bu işlemin de etkili olabilmesi için üç gün uygulanması gerekir.

3. Orta acılıkta olan kırmızı pul biber ile çekirdekli siyah kuru üzüm birlikte dövülür. Bu karışımdan 3 yemek kaşığı kadar akşam yatmadan önce topuğa gazlı bez ya da tülbent yardımı ile topuğa sarılır. Sargı, sabah olduğunda çıkarılır.

Kırmızı biber ile hazırlanan bu topuk dikeni kürünün etkili olabilmesi için, kırmızı pul biberin ebter yani kısır tohumdan üretilmemiş olması gerekir.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

İlginizi Çekebilir

İrmik Topları

Malzemeler 3 su bardağı süt 7 kaşık irmik 7 kaşık toz şeker 1 paket toz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir