Ana Sayfa / Sağlık / İkiz Bebek Bakımı

İkiz Bebek Bakımı

Çoğul Gebelik Nedir?

İkiz bebeklerin anne karnında oluşması, bir den fazla yumurtanın aynı sayı da sperm ile döllenmesi sonucunda oluşur. Bu bir den fazla yumurtanın aynı sayıdaki sperm ile döllenmesiyle çift yumurta ikizleri oluşur. Bir de döllenmiş yumurta, gelişmesi sırasında bölünmeye uğrar ve genetik olarak bütün özelliklerin aynını taşıyan embriyolar (Döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki, küçük canlı modeli)  oluşur, bunlara da tek yumurta ikizleri denir.

Bu tarz ikiz, üçüz, dördüz gibi çoğul gebelikler, taşıdıkları riskler nedeni ile riskli gebelik adı altında takip edilir.

İkiz bebekleri olacak ailelerin doğumu nasıl yapacağına doktoru karar verir, normal doğum veya sezaryen olarak ya da bazı riskli durumlarda erken doğum olarak. İkiz olarak doğan bebeklerin doğdukları kilolar genellikle iki ile iki buçuk kilogram arasındadır. Boy olarak ise kırk üç ya da kırk dokuz cm olarak, yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarındaki bu rakamlar genelleme olarak baz alınan verilerdir.

İkiz Bebeklerinizi Nasıl Emzireceksiniz?

İkiz olarak doğan bebeklerin de anne sütüne ihtiyaçları vardır. Nasıl ki tek olarak doğan bebeğinizin beslenmesi anne sütü ile oluyorsa ikiz bebekler de aynı durumdadır. Peki annenin sütü bu iki bebeğe de nasıl yetecek?

Merak etmeyin anneler, sütünüz iki bebeğinize de yetecek durumdadır, emzirme adına biraz zorlansanız da yorulsanız da, sütünüzün ikizlerinizi doyuracak kadar süt kanallarında üretiliyor olması içinizi rahatlatabilir. Sütünüz yeterli değilse, (Çeşitli sebeplerden dolayı, anne sütünün tadı ve kalitesi değişmiş ise, eğer bebeklerinizin kilo alımı normalin altındaysa) takviye besinler kullanacaksınız.

Yeni doğan ikiz bebeklerinizi, doğum sonrasında hemşirenin yardımıyla emzirmeye başlayabilirsiniz. Böylece ikiz olan bebeklerinizin emzirme pozisyonlarını öğrenmeniz, anne ve bebekleri için beslenmelerini rahatça geçirecekleri bir zemin hazırlanmış olacaksınız.

Yeni doğan ikiz bebeklerinizi, doğum sonrasında öncelikle tek tek anne sütünü vermeniz daha uygun olacaktır, çünkü emme refleksleri çok fazla gelişme göstermediği için meme ucunu yakalama ve emme işlemini gerçekleştirmeleri kolay olmayacaktır.

Zaman geçtikçe ikiz bebeklerinizi tek tek emzirmek oldukça yorucu olduğundan, ikiz bebeklerinizi aynı anda emzirmeniz, size zaman kazandıracağı gibi bebekleriniz de aynı anda doymuş olacaklar. Aynı andaki emzirme olayını da yapabilmek için, bebeklerinizi kollarınızın altından geriye doğru yatırın başları göğüslerinize gelecek şekilde, önceleri bebekler de siz de zorlansanız da ilk emme zamanlarında başlarını göğüsleri tutacak şekilde destek olmak gerekecektir, böylece anne ve çocuklar arsında bağınız güçleneceği gibi ikiz bebeklerinizle emzirme anında kaliteli zaman geçirmiş olacaksınız. Onlarla konuşabilir, ufak dokunuşlarda bulunabilir, hem dinlenip hem de onların güzelliklerini görerek belki de yorgunluğunuzu biraz da olsa atma şansını yakalayabilirsiniz.

Sonrasında ikiz bebeklerinizi karınları omuzlarınıza gelecek şekilde yatırıp gazlarını çıkartabilirsiniz. Meraklanmayın bu gaz çıkarma işlemi üç ay kadar sürecektir, sonrasında onlar ayaklarını karınlarına çekerek gaz çıkarma işlemini kendileri yapabileceklerdir.

Emzirme sonrasın bebeklerinizin gazı da çıktı sıra göğüslerinizin bakımında. Göğüslerinizi de temiz bir bezle sildikten sonra göğüs temizliğini de yapmış oldunuz.

İkiz Bebeklerin Bakımı Nasıldır?

Bebekler kakasını genellikle emerken yaptıkları için, emzirme sonrasında ikiz bebeklerinizin altını da kontrol etmeniz de fayda vardır.

Artık ikiz annesi ve babasısınız, biraz şaşkın, biraz heyecanlı, biraz da endişelisiniz değil mi? Ancak endişelenmenize gerek yok, zorlansanız da yeni bir yaşam şekline adım atıyorsunuz. Sizler eğer ikinci doğum ise bu ikizler, yeniden anne baba olmayı öğreniyorsunuz. Yaşantınız çok fazla değişecek, alışkanlıklarınız da, fiziksel ve yorgunluklarınız da. Bebeklerinizin yüzlerindeki mutluluğu görünce inanın tüm yorgunluklarınız geçecek.

Bakımları mı? Onların da birer birey olduklarını kabul ettiğinizde işleriniz kolaylaşacaktır. Birinin sevdiği bir şeyi diğer bebeğin sevmemesi, uyku, ilgi, beslenme, banyo ve diğerleri ihtiyaç ve zevkleri birbirinden faklı olacaktır. Bunun için doğum öncesi gerek doktorunuzdan gerekse ikiz doğum yapan, ikiz çocuklarını büyüten kişilerden (Akraba, arkadaş, komşu), bebeklerinizin bakımında zorlanmamak adına tüyolar alabilirsiniz.

Hamilelik ve loğusalık adı verilen dönemi daha kolay ve huzurlu atlatabilmesi için babanın da anneye karşı hoşgörülü ve yardımcı olması gerekir.

Bebeklerinizle kuracağınız iletişimler de onlara bir şeyler öğretirken sizlerin de bir şeyler öğrenmesi, oldukça ilginç zamanlar ve anlar yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Bebekleriniz beşinci ayına geldiklerinde birbirlerini tanımıyormuş gibi davranmaya başlayacaklar, sekizinci, dokuzuncu aylarında, birbirleriyle ilgilenmeye, bir yaşını geçince de aralarındaki bağın güçlenmesi sebebiyle birlikte hareket etmeye başlayacaklar. Daha da ilginç olan, bazen aralarında kendilerince geliştirdikleri fakat sizin anlamadığınız bir dil kullanacaklar.

Anne İkizleriyle Neler Yapabilir?

Anne vaktinin, neredeyse gününün tamamını bebekleriyle geçireceği için, ikiz bebekleriyle kaliteli zaman geçirmek adına, bazen bebeklerin ikisi ile birlikte, bazen de tek tek farklı alanlarda, gerek oynayarak, gerekse faaliyet olarak ilgilenmeli, böylece bebeklerini tanıma şansını yakalamalıdır. Çünkü iki bebeğin de ruhsal ve duygusal, ilgi alanları, farklı farklıdır.

İki bebeğinde İhtiyaçları karşılanırken, bebeklerin tercihlerini esas almalısınız. İkisine de aynı kıyafet, aynı eşya almamalısınız. İkiz oldukları için genelde anneler aynı kıyafetleri giydirmeye, eşyalarının, oyuncakların aynı olmasına, hatta gidecekleri kursların bile aynı olmasına özen gösterirler ama siz bunları yapayın. Yapmayacağınız bir diğer önemli olay da, bebeklerinizi asla birbirleriyle kıyaslamayın. İkizlerinize seçenekler sunabilir, tercih yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu tercihleri yaparken de, kurallarınız varsa onları da göz ardı etmeyin, seçeneklerini belirlerken, kuralları da öğrenmelerini sağlayın.

Her çocuğun anne babaya ihtiyaçları vardır, çocuklarınız ikiz olduğu için baba bir çocukla daha ilgili anne diğeriyle ilgili ayrımcılığından uzak durun. İkiz çocuklarınıza ailenin bütünlüğü konusunda beraberlik duygusunu öğretin. Bunun için de ailece yapılacak faaliyetlerde bulunun.

İkiz çocuklarınızın baskın ve pasif yönleri olacaktır, pasif yönlerini düzeltmeye çalışırken baskın yönlerini köreltmeyin. Farklı arkadaşlıklar edinmelerine yardımcı olun.

İkiz çocuklarınıza vereceğiniz isimler birbirine yakın isimler olmasın, çocuklarınıza gerek başkalarının yanında gerekse evinizde ikizler diye hitap etmekten kaçının, çünkü onlar ikiz olabilir ama bireydir, isimleriyle hitap edin.

Çocuk yetiştirmek başlı başına kocaman bir sabır gerektirir, sizin ise iki tane aynı anda doğan bebeğiniz var, kendinizi zor olarak şartlandırırsanız zorlanırsınız yetiştirme konusunda, elbette zorlanacaksınız ancak tadını da çıkarmaya bakın. Verilen önerileri bir anda uygulamak elbette kolay olmayacak, o yüzden bazen çocuklarınızı birlikte bazen de ayrı ayrı güveneceğiniz (anneanne-babaanne olabilir, teyze-hala olabilir) birilerine bırakın. Bu hem onların kişilik gelişimleri hem de size biraz dinlenme fırsatı verir. Ayrı kalmakta zorlanıyor iseler ısrar etmeyin. Ama küçük yaşlarında bu alışkanlığı sağlarsanız biraz büyüdüklerinde çok ta fazla zorlanmazsınız. Çünkü ilerleyen zamanlarda okula başlayacaklar ve bu ayrılmalar eğer aynı okul ya da sınıfta değillerse problem olabilecektir. Bu yüzden bazı zamanlarda birisi baba ile çarşıya çıkarken, diğeri anne ile arkadaş ziyareti yapabilir.

Onlarla yapacağınız kısacık yürüyüşler, kısa süreli sohbetler veya kitap okumalar, oyun oynamalar önemlidir. Gözlerinin içine bakarak konuşmanız önemlidir. Birisi daha sevecen daha aktifi diğeri daha sakin veya hırçın olabilir. Sizler de anne baba olarak birine daha hoşgörülü, diğerine agresif olmayın.

İkiz olan çocuklarınız kendilerini bilmeye başladıklarında sorunlarla karşılaştıklarında sorunları birlikte çözme konusunda başarılı da olacaklardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir