Ana Sayfa / Güzellik / Jelatin Maskesi

Jelatin Maskesi

Jelatin Maskesi Nedir?

Jelatin

Jelatin hayvanlardan elde edilen doğal bir protein türü. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılır. Jelatin farklı cilt sorunları olan insanlar için uygun bir ürün. Jelatin farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen sivilce, akne, siyah nokta ve aynı zamanda cilt lekelerinde karşı da etkili bir çözüm sağlar. Jelatin kolajen açısından zengin bir madde olduğu için cilde esneklik kazandırır. Jelatin maskesi, ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini hafifletir. Kırışıklıkların belirginliğini azaltır.

Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır?

Jelatin

Her insanda farklı sebeplere bağlı olarak birçok cilt sorunu ortaya çıkar. Cilt sorunlarından kurtulmak için bazı doğal malzemelerden maske yapabilirsiniz. Örneğin, jelatin maskesi çoğu cilt sorununa cevap veren ve hızlı bir çözüm sağlayan etkili bir uygulama.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı jelatin
 • 5 yemek kaşığı su

Hazırlanışı:

İlk olarak jelatini, içerisine su koyarak ya benmari usulü eritin, mikrodalgaya ya da fırına koyun. Cezve ya da tencerede jelatini ısıtmayın, karışım yanabilir ve istenilen kıvama gelmesini önler. Jelatin sıvı bir hale gelince eritme işlemi tamamlanır. Jelatin maskesini cildinizin gözaltı ve göz çevresi hariç diğer alanlarına iyice sürün. Cildinizde 25 ya da 30 dakika kadar bekletin. Eğer jelatin maskesi bu süre sonunda kurumadıysa, kuruyuncaya kadar bekletin. Belirtilen süre sonunda jelatin maskesini soyarak çıkarabilirsiniz. Cildinizde biraz kuruduğu için rahat bir şekilde çıkar. Cildinize maskeyi sürerken bir yandan masaj da yapabilirsiniz. Cildinize masaj yapmanız, cilt yüzeyindeki kan akışını daha çok hızlandırır ve maskeden yüksek düzeyde fayda elde edersiniz. Jelatin maskesi ciltten soyularak çıktığı için hem siyah noktaları hem de ölü deriyi cildinizden atar. Jelatin maskesinin içerisinde nemlendirici bir malzeme olmadığı için uygulama sonrasında, cildinizin nem durumuna göre nemlendirici krem sürebilirsiniz. Bu maskesi düzenli olarak haftada 2 kere yapmanız fayda görmeniz için yeterli olur.

Siyah Noktalar İçin Jelatin Maskesi Tarifi

Jelatin

Cilt yüzeyinde yer alan siyah noktalar, kıl gözeneklerinin yağ ve ölü hücreler tarafından tıkanması sonucunda meydana gelir. Bu tıkanmış gözenekler temizlenmezse, siyah noktalar sivilceye dönüşür ve cildi bakımsız gösterir. Ciltte ortaya çıkan siyah noktaların düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu nedenle siyah noktalardan kısa bir sürede ve doğal bir şekilde kurtulmak isterseniz jelatin maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı jelatin
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Küçük bir kasenin içerisine jelatini koyun ve içerisine süt ilave edin. Daha sonra fırına bu karışımı verin. Jelatini 200 derece sıcaklıkta 20 saniye kadar ısıtın. İçerisine balı ekleyin ve cildinize uygulayın. Maske kuruduktan sonra cildinizden soyarak çıkarabilirsiniz. Jelatin maskesinin içerisinde yer alan balın yapışkan bir özelliği olması sebebiyle siyah noktaları daha kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Jelatin maskesini düzenli bir şekilde haftada 2 kere uyguladığınız zaman, cildiniz ölü deriden de arınır.

Kırışıklıklara Karşı Jelatin Maskesi Tarifi

Jelatin

Belirli bir yaştan sonra her insanın cildinde bazı deformasyonlar meydana gelir. Bu nedenle cilt deformasyonlarını onarmak için jelatin maskesi yapabilirsiniz. Her insanın belirli bir yaştan sonra her insanda kırışıklık sorunu oluşur. Jelatin maskesi ile kırışıklıkları hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda ciltte meydana gelen kırışıklığın belirginliğini azaltır.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı jelatin
 • Yarım avokado

Hazırlanışı:

İlk olarak jelatin ve suyu bir kase içerisine ilave edin. Jelatinin ısınması için fırını ya da mikrodalgayı kullanabilirsiniz. İsterseniz benmari usulü de ısıtabilirsiniz. Cezvede ya da tencerede ısıtmayın, yanabilir. En son olarak ısıttığınız jelatinin içerisine avokado ilave edin. Jelatin maskesini cildinize sürün. Maskeyi cildinize sürerken dairesel hareketlerle masaj yapın. Böylece cildinizdeki kan dolaşımı hızlanır ve jelatin maskesinden daha etkili bir sonuç alırsınız. Jelatin maskesi kuruduktan sonra cildinizden soyarak çıkarın. Daha sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 2 kere uyguladığınız zaman kırışıklıklarınızda azalma olur.

Cilt Lekeleri İçin Jelatin Maskesi Tarifi

İnci Tozu

Cilt lekeleri özellikle zararlı güneş ışınları sebebiyle ciltte meydana gelir. Kötü bir görüntüye neden olduğu için genelde rahatsızlık duyulan bir durum. Cilt lekelerini yok etmek için jelatin maskesini düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı jelatin
 • 1 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı limon
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

İlk olarak küçük bir kabın içerisine jelatini ve suyu ilave edin. Jelatini fırında ya da benmari usulü ısıtın. Biraz sıvı bir kıvama gelince içerisine bal ve limonu ilave edin. Bir süre tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize sürebilirsiniz. Jelatin maskesini kuruyuncaya kadar bekletin. Kuruduktan sonra cildinizden kolayca çıkar. İçerisinde bal olduğu için jelatin maskesini çıkardıktan sonra cildinizi ılık bir suyla temizleyin. Jelatin maskesini haftada 3 kere geceleri yatmadan önce temiz cildinize sürün.

Cilt Tonunu Eşitlemek İçin Jelatin Maskesi Tarifi

İnci Tozu

Bazı insanların cildinde güneş ışınlarına ya da farklı sebeplere bağlı olarak cilt tonu farklılığı oluşur. Bu cilt sorununu yok etmek için jelatin maskesi yapabilirsiniz. Düzenli kullanımdan sonra cilt tonunuz eşitlenir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı jelatin
 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu

Hazırlanışı:

İlk olarak yarım salatalığı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Küçük bir kaba jelatini alın ve içerisine salatalık suyunu ilave edin. Benmari usulü ya da fırında jelatini ısıtın. Macun kıvamına gelen jelatini hemen yüzünüze sürmeyin. Çünkü çok sıcak olduğu için cildinizi yakabilirsiniz. Biraz ılık bir kıvama gelince cildinize sürebilirsiniz. Jelatin maskesi kuruduktan sonra cildinizden kolay bir şekilde çıkar. Jelatin maskesini çıkardıktan sonra cildinizi ılık suyla durulayabilirsiniz. Cilt tonunuzu eşitlemek için uygulayacağınız bu maskeyi haftada 2 kere düzenli olarak yapabilirsiniz.

Jelatin Maskesinin Kullanımı

İnci Tozu

Jelatin içeriğinde yoğun oranda bulunan yüksek kolajen sayesinde çok değerli bir madde. Kolajen insan vücudu için gerekli olan değerli bir protein. İnsanların belirli bir yaştan sonra cildinde kolajen seviyesi düşer. Bu nedenle kolajen seviyesini normal değerlere getirebilmek için dışarıdan takviye yapmak gerekir. Ancak jelatin maskesini cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise,

 • Jelatin maskesini cildinize uygulamadan önce cildinizi mutlaka temizleyin. Makyajınız varsa çıkarın. Maskeyi temiz bir cilde uyguladığınız zaman, cildinize daha fazla fayda sağlarsınız.
 • Jelatin maskesini cildinize uygulamadan önce akışkan bir kıvam elde etmek için ısıtmanız gerekir. Isıttıktan hemen sonra cildinize sürerseniz, cildinizin yanmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle ılık bir kıvama gelince jelatin maskesini cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Jelatin maskesini cildinize uygularken, yavaş ve dairesel hareketlerle cildinize sürün. Bu uygulama cildinizde masaj etkisi oluşturacak ve cildinizin kan akışını hızlandıracak. Böylece cildiniz jelatin maskesi cildinize daha çok etki sağlar.
 • Jelatin maskesini düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımdan sonra cilt sorunlarınıza çözüm olur.

Jelatin Maskesinin Faydaları

Jelatin

Jelatinin içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerle başta cilt olmak üzere, aynı zamanda saçlara ve tüm vücuda yüksek oranda fayda sağlar. Cilt yüzeyinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak kırışıklık meydana gelir. Jelatin maskesi ciltte meydana gelen kırışıklıkları onarır ve cildi besler. Kırışıklığın ortaya çıkmasına neden olan hücre azalmasını engeller. Böylece cilt daha parlak, sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Aynı zamanda ciltte gözeneklerin tıkanması sonucunda siyah noktalar oluşur. Jelatin maskesi siyah noktaları ve sivilceleri ciltten arındırır. Ayrıca cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Cildin daha esnek ve güçlü olmasını sağlar.

Jelatin Maskesinin Zararları

Jelatin

Farklı cilt sorunlarına hızlı ve doğal bir çözüm sunan jelatin maskesinin, cilt yüzeyinde herhangi bir tahriş ya da zarar verme gibi bir durumu olmaz. Birbirinden farklı jelatin maskelerinin, hangi cilt sorununa sahip iseniz onu uygulayın. Jelatin maskesini cildinizin en hassas bölgesi olan göz çevrenize uygulamayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir