Ana Sayfa / Güzellik / Kabartma Tozunun Güzelliğe 10 Faydası

Kabartma Tozunun Güzelliğe 10 Faydası

Senelerdir mutfakların vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alan kabartma tozu, yemeklerdeki işlevinin yanı sıra güzellik konusunda da birçok faydaya sahip. Kabartma tozunu hangi konu için ne şekilde kullanacağınızı bildiğiniz durumda güzelliğinize güzellik katmak sizin elinizde. Bu yazımızda kabartma tozunun güzelliğe ne gibi yararları olduğunu sizler için listeledik.

1. Dişleri beyazlatır

Kabartma tozunun diş beyazlatıcı etkisinden yararlanmak istiyorsanız birkaç damla su, 5 damla hidrojen peroksid ile 1 yemek kaşığı kabartma tozunu iyice karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı diş fırçası yardımıyla dişlerinize sürüp yaklaşık 5 dakika boyunca dişlerinizde kalmasına müsaade edin. Daha sonra temiz bir diş fırçası yardımıyla dişlerinizi temizleyin ve su ile tamamen durulayın. Haftada 1 kez bu karışımı dişlerinize uygularsanız eskiye nazaran daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

2. Kuru şampuan görevi görür

Eğer kuru şampuanınız bittiyse ve ne yapmanız gerektiği konusunda pek bir fikriniz yoksa kabartma tozu yardımınıza koşacaktır. Yalnızca bir tutam kabartma tozunu saçlarınıza serpin (söz konusu miktar saçınızın ne derece yağlı olduğuna göre değişiklik gösterir) ve taradıktan sonra temizlemeyi sürdürün.

3. Parlatıcı şampuan etkisine sahip

Saçınız için uyguladığınız bütün bakım ürünleri saçlarınızda bazı tortuların oluşmasına sebep olur. Eğer kullandığınız şampuanın içine az miktarda kabartma tozu atarsanız tortuların yok olmasını ve saçlarınızın eskisinden daha çok ışıldamasını, daha parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

4. Toksinlerden arındırır

Kabartma tozunu ilginç faydalarından bir tanesi de sizlere detoks banyosu sunabilmesidir. Eğer ki eşit oranlarda yasemin ya da lavanta yağı, deniz tuzu ve kabartma tozunu küvetinizde biriken ılık suyun içine dökerseniz bu karışım sizin toksinlerden arınmanıza yardımcı olacaktır.

5. Vücut kokusunu önler

Yorucu ve sıcak günlerde vücut kokusunun ortaya çıkması herkesin başına gelebilecek bir problem. Günümüzde deodorant kullanımı ile vücut kokusunun önüne geçilmeye çalışılsa da kabartma tozu da son derece iyi bir çözüm olabilir. Kabartma tozunu bir deodorant etkisi yaratması için kullanmak istiyorsanız ilk olarak kabartma tozunu nemli bir hamur kıvamı alıncaya dek suyla karıştırın ve karışımı elde ettikten sonra koltuk altlarınıza sürün.

6. Tırnak güzelliğine destek olur

Kabartma tozunu peroksit ismi verilen maddeye ilave ettiğinizde elde ettiğiniz karışımı, ojelerden tamamen arınmış durumdaki tırnaklarınıza uygulayın ve pamuk ile tırnakları ovalayın. Düzenli olarak bu karışımı uygularsanız bir süre sonra tırnaklarınızdaki sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Diğer taraftan tırnaklarınızın etrafında bulunan etlere çare olarak da kabartma tozundan faydalanabilirsiniz. Su ile kabartma tozunu karıştırıp bir fırça kullanarak karışımı tırnak ve tırnak kenarlarına sürün. Bir süre sonra karışımın manikür etkisi yarattığını deneyimleyeceksiniz.

7. Ayakları yumuşatır

Kabartma tozu ile ayakları yumuşatmak da oldukça basit bir uygulama ile mümkün.  Daha pürüzsüz ve daha yumuşak ayaklara sahip olmak için ilk olarak ayaklarınıza lavanta yağı sürüyorsunuz ve ayakları biraz yumuşatıyorsunuz. Daha sonra su ve kabartma tozundan elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı ayaklara sürüyorsunuz ve bir süre sonra duruluyorsunuz. Bu sayede ayaklarınız çok daha yumuşak bir hale gelecek.

8. Cilt rengini açar

Daha parlak bir cilt tonuna sahip olmak istiyorsanız kabartma tozu sizin için son derece basit, ucuz ve uygun bir çözüm olabilir. Ölü hücrelerin temizlenmesine destek olan kabartma tozu cildin pH seviyesinin de dengelenmesine yardımcı olur.

İlk olarak yeterli seviyede filtrelenmiş haldeki suya iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve bir güzel karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir maske olarak düşünün ve yüzünüze sürün. Parmak uçlarınız ile yavaş hareketlerle bir dakika boyunca yüzünüze masaj yapın ve daha sonra ılık su ile kabartma tozu maskesini sürdüğünüz bölgeleri yıkayıp durulayın. Bu yöntemi haftada bir kez uygularsanız kısa vadede iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kabartma tozu ile cilt rengini açmak için alternatif bir yöntem de mevcut. Bir yemek kaşığı kabartma tozu, beş damla sızma zeytinyağı ve bir miktar taze limon suyunu bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Karışım yüzünüzde beş dakika bekledikten sonra soğuk su ile bölgeyi yıkayıp durulayın.

9. Güneş yanığına iyi gelir

Genellikle yaz dönemlerinde evinizde mutlaka kabartma tozu bulundurmaya çalışın. Kabartma tozu, güneş yanığına maruz kalan, bronzlaşan ve bu yüzden kaşıntı ve yanma hissinin meydana geldiği cilde çok iyi gelir. Güneş yanığının bu özelliğinden yararlanmak için bir bardak suyun içerisine iki yemek kaşığı kabartma tozu ilave edin. Su ile kabartma tozunu güzelce karıştırdıktan sonra temiz bir bezi suya batırıp çıkarın ve bezdeki fazla suyu bezi sıkarak dökün. 10 dakika boyunca bezi güneşten etkilenen bölgenin üzerinde serili halde bekletin. Gün içerisinde iki defa tekrarlarsanız güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Alternatif bir çözüm daha sunmak gerekirse; suyla dolu olan bir küvetin içerisine kabartma tozu ilave edin. Kabartma tozunun daha homojen bir şekilde yayılması için suyu güzelce karıştırın ve suyun içerisinde 15 dakika boyunca cildinizi ıslatın. Yöntemi bir hafta boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz.

10. Sivilcelerle savaşır

Cildinizdeki sivilcelerin yok olmasını sağlamak, onları kurutmak için sert kimyasallar kullanmanıza gerek yok, kabartma tozu ile de bu konuda güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Kabartma tozu, sivilceleri kurutmanın yanı sıra cildin pH dengesini sağlayıp deri döküntülerinin de engellenmesine yardımcı olur. Bu uygulamadan yararlanmak için bir çay kaşığı kabartma tozu ile bir miktar suyu karıştırıp bu karışımdan bir maske elde edin ve sivilceli bölgelere iki dakika boyunca kabartma tozu maskenizi uygulayın. Uygulama sonrasında soğuk su ile bölgeyi durulayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir