Ana Sayfa / Diyet / Kadınlarda İdrar Tutamamaya Karşı Egzersizler

Kadınlarda İdrar Tutamamaya Karşı Egzersizler

İnsan vücudu zamanla yaşlanır. Hem içeriden hem de dışarıdan etkiler ile metabolizması yavaşlar, bağışıklık sistemi de zayıflar. Ayrıca kemik ve kas sisteminde de bozulmalar görülür. Bunların nedeni çevresel faktörler, sağlıksız beslenme, ağır işlerde çalışma, yaşlılık ve strestir. Hayat ve zaman en çok da kadınlara acımasız davranır. Hem bir evi çekip çevirmesi görevi hem de çocuk doğurup bakması görevi üzerine yıkılan kadınlar, hayatların her döneminde zorluklar ile mücadele eder. İşte bu zorluklardan biri de çocuk doğurup yetiştirmektir. Her doğumda anne üzerinde bazı kalıcı hasarlar oluşur. Kadınlar oluşan kalıcı veya geçici hasarlardan biri ”idrar tutamama”dır. İdrar tutamam durumu hem kadınlar da hem de erkeklerde görülür. Kadınlar arasında görülme sıklığı ise %30 dur. Kalıcı bir durum olmayan idrar tutamamayı önleyecek kadınlarda idrar tutamamaya karşı egzersizleri bu yazıda sizlere aktaracağız.

İdrar Tutamama Nedir?

Çoğunlukla kadınlarda olmak üzere birçok yaşta kişiler için idrar tutamama büyük bir problemdir. İnsanların hayatını kötü etkileyen bir durum olan idrar tutamama ya da diğer adı ile istem dışı idrar kaybı özellikle kadınlar görülür. İdrarın içinde toplandığı ve yarım otonom olan mesane kaslarının iyi çalışmamasından dolayı istemsiz idrar çıkışı yaşanır. Hapşırma, öksürme, tıksırma gibi durumlar sonucunda idrar kaçırılması görülür. Bazen ağır bir şey taşırken de istemsiz olarak idrar kaçışı meydana gelir. Bu durum kişilerin hayat kalitesini düşürür ve sosyal yaşamdan uzaklaştırır.

Mesane kasları yaşlılık, menopoz, sık ve fazla doğumlar yüzünden zamanla eski formunu kaybeder. İdrar kesesi ve rektum bölgesindeki kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kaslar yarı otonom kaslardır. Bu yüzden ne zaman idrara çıkacağımıza biz karar verebiliriz. Yaşlılıkla ve belirttiğimiz nedenlerle pelvik bölgesindeki kaslarda hassasiyet oluşur. Bu hassasiyet ise kişinin idrarını tutamamasına neden olur. İleri durumlarda ise kişi en ufak harekette bile idrar kaçıracakmış gibi hissederek psikolojik üzüntü içine girer.

İdrar Tutamamayı Neler Tetikler?

İdrarını tutamayan kişilerde birçok faktör bu sorunu daha da artması yönünde tetikler. Bunlar;

 • Aşırı kahve ve alkol tüketimi idrar kesesine zarar verir.
 • Kabızlık durumu pelvik bölgesindeki kasların zorlanmasına neden olduğu için idrar tutamamaya sebebiyet verir.
 • Menopoz dolayısı ile mesane kasları eski formunu yitirir.
 • Obezite ise pelvik kas tabanına aşırı yük bindirdiği ve baskı yaptığından dolayı idrar tutamamayı tetikler.
 • Ağır sporlar ise kasların yapısını bozar. Halter, jimnastik, uzun koşularda sporcular idrar tutamama sorunu yaşar.
 • İdrar söktürme yan etkisi olan ilaçlar da tetikleyicidir.
 • Çok sık normal doğum yapmak rahime yakın olan mesanenin de ağırlıktan etkilenerek kasların zorlanmasına neden olur. Akabinde kaslar zayıflar ve idrara karşı hassasiyet oluşur. Azıcık sıvı varlığında bir idrar tutamaz hale gelirsiniz.
 • Aşırı sıvı tüketimi de idrar tutamamayı tetikler.
 • Stres de idrara çıkma ve idrarı tutama durumunu tetikleyen nedenler arasındadır.

İdrar Tutamayanlar Ne Yapmalıdır?

İdrar tutamama ciddi anlamda insanın hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Bu yüzden bu sorundan şikayetçi kişiler kurtulmak için çabalar. Yapılan araştırmalar sonucunda idrar tutamamaya neden olan pelvik bölgesinde kasların güçlendirilmesi sonucu idrar tutamama sorununun büyük oranda ortadan kalktığı gözlenmiş. Bu yüzden pelvik kaslarına yönelik bir egzersiz programı belirlenmiştir.

Pelvik bölgesi kasları kasık kemiğinden başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanıyor. Tüm genital bölgeyi, idrar kesesini ve anüse bağlı düz bağırsağı da kapsayan bir alana yayılmış durumdadır. Zamanla kasların zayıflaması ve formunu kaybetmesi ile idrar tutamama durumu, o bölgedeki kasların çalıştırılması ile geri çevrilebilir. Kegel egzersizleri denilen idrar tutamayanlar için özel olarak oluşturulan bu egzersizler sayesinde problemim giderilmesinde ilerleme kaydedilir.

Kadınlarda İdrar Tutamamaya Karşı Egzersizler Nelerdir?

Kadınların genital bölgesinde hem cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan hem de idrar çıkışına izin veren kaslar yan yanadır. Bir takım sorunlar yüzünden idrar tutamayan kişiler cinsel ilişki sırasında da tam anlamı ile haz alma durumuna erişemez. Kegel egzersizleri yani pelvik taban egzersizleri sayesinde kadınlarda hem idrar tutma sorunu ortadan kalkıyor hem de zevk kasları denen vajina çevresindeki kasların da güçlenmesi ile kadınlarda orgazm garantili cinsel ilişki yaşanıyor. Üstelik bu egzersizler dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman hiçbir aparat veya alet olmadan yapılabilir. Bu egzersizleri en az 1 ay hiç bırakmadan yapmalısınız. En etkili sonucu almak için ise 6 ay devam etmelisiniz. Şimdi kadınlarda idrar tutamamaya karşı yapılan egzersizlerin nasıl yapılacağını sizler için anlatalım.

1. Sıkıp Bırakma Yöntemi

Bu yöntem ile pelvik bölgesindeki kasların sıkılaşmasını sağlamaya çalışılır. Kegel egzersizlerinin bu yönteminde vajinal kaslarınızı sıkın. Bu kasları yaklaşık 7 saniye sıkın ve yavaşça gevşetin. Birkaç saniye gevşek kalana kasları yine en az 7 saniye sıkın ve birkaç saniyede gevşetin. Bu egzersize bu şekilde 10-15 defa devam edin. Bu hareketleri setler şeklinde günde 3 defa uygulayın. 2 ay gibi kısa bir sürede etkisini göreceksiniz. Bu hareketleri otururken, ayakta, uzanırken, bir pilates topu yardımı ile veya TV başında bile yapabilirsiniz.

2. İdrar Tutma Yöntemi

İdrar yaparken bir anda idrarı yapmaya çalışmayın. Mesane kasları idrar çıkışı için gevşerken siz idrarınızı 3 veya 4 defa tutup yapın. Kesikli kesikli yapılan idrar sonucu mesane kasları uyarılacak ve pelvik taban kasları da güçlenecektir. Bu yöntem oldukça kolay ve akılda kalıcıdır. İdrar tutamayan kişiler bu yöntem ile uzun süre idrarını tutabilme kabiliyetini tekrar kazanır.

3. Parmak Yardımı İle Egzersiz

Bu yöntemde egzersizlerin nasıl işlediğini temas ederek öğrenmek isteyenler için faydalıdır. Bildiğiniz gibi vajina 10 cm ye kadar esneyebilen bir organdır. Pelvik bölgesindeki kaslar ise vajina çevresinde daha gevşektir. Bu yüzden hem bu kasları güçlendirmek hem de vajinal kasları kontrol edebilmek için parmak yardımı alınabilir. Tek parmağınızı vajinanın içerisine yerleştirin. Parmağınız içinde iken idrar tutma ve idrar yapma tekniğini uygulayın. Bu teknik ile kaslar parmağınızı önce sıkacak sonra gevşetecektir. İlk denediğinizde size tuhaf gelse de odaklandığınız takdirde bu egzersiz size zevk de vermeye başlayacaktır. Eğer egzersizin daha etkili olmasını istiyorsanız iki parmağınızı kullanarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Dilerseniz cinsel ilişki sırasında eşinizin yardımı ile de bu egzersizi yapabilirsiniz. Bu sayede hem cinsel haz aratacak hem de idrar tutamama sorununa çözüm olacaktır.

4. Hızlı Egzersiz

Bu yöntemde pelvik kasları hızlı bir biçimde 15 defa sıkıp bırakılır. Arada 30 saniye kadar bekleyerek tekrar 15 defalık bir set denenir. 100’e kadar devam edilir. Günde iki kez bu yöntem ile idrar sorununa çözüm bulabilirsiniz.

5. Yavaş Egzersiz

Bu egzersiz yönteminde ise  pelvik kasları yavaşça sıkılır ve 5 saniye tutulur. Sonrasında ise yavaşça gevşetilir. Bu egzersiz günde 25 defa tekrarlanabilir. Böylece idrar tutabilme kabiliyeti tekrar kazanılır.

6. Kademeli Egzersiz

Bu egzersiz yönteminde pelvik taban kasları kademeli olarak kasılıp bırakılır. İlk olarak kasların üçte biri kasılı ve biraz beklenir. Daha sonra ise kasların üçte ikisi kasılır ve biraz beklenir en sonda ise kalan kasları tüm gücünüzle sıkın ve bekleyin. Bu egzersizi günde iki defa 10 set şeklinde yapabilirsiniz. Bu egzersizi boş mesane ile yapmaya özen gösterin.

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 • Kadınlarda idrar tutamama sorununun önler ve tedavisini yapar,
 • Mesane, rahim veya bağırsak sarkmalarını önlemede kullanılır,
 • Hamile olan kişilerde normal doğumu kolaylaştırır,
 • Doğum sonrası vajinayı eski formuna getirir,
 • Cinsel ilişki sırasında hazzı arttırır,
 • Cinsel isteksizliği önler,
 • Orgazm olmanızı sağlar,
 • Vajinismus veya disparuni tedavisinde kullanılır.

 

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

İlginizi Çekebilir

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için uygun besinler yemek ve öğünleri arttırmak gerek. Biz istesek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir