Ana Sayfa / Sağlık / Kalbin Hızlı Atmasının Sebepleri

Kalbin Hızlı Atmasının Sebepleri

Birtakım durumlara bağlı olarak nabzınız yüksek olarak atar. Nabzınız yüksek olduğu zaman da kalp atışı daha belirgin hissedilir. Bu duruma sağlık alanında kalp çarpıntısı adı verilir. Eğer kalp atışının hızı artıyorsa ya da daha çok kötüleşiyorsa, bu durum birçok sağlık sorununa yol açabilir. Aynı zamanda kalbin hızlı bir şekilde atması sonucunda nefes darlığı, baş dönmesi, sersemlik, bayılma ve göğüs ağrısına sebep olur.

Kalbin Hızlı Atması Neden Olur?

Faydaları

Kalp birçok hastalığın belirtisi olarak daha hızlı atar. Bazı durumlarda fazla kafein içeriğine sahip olan içecekleri çok tükettiğiniz zaman kalp atışı hızlanır. Ya da yediğiniz herhangi bir alerjik maddeye vücudun tepki vermesinden dolayı olabilir. Fakat kalbin hızlı bir şekilde atması insan vücudunda birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle uzun süre geçmezse mutlaka bir doktora danışın. Kalp atışının hızlı bir şekile olmasının birçok sebebi bulunur. Bu sebepler,

1. Kafein

Kafein maddesi içerisinde birçok uyaran yer alır. Bu nedenle kafein içeriğine sahip olan içecekleri tükettiğiniz zaman kalp uzun süre uykunuz gelmez, daha dinç olursunuz. Aynı zamanda kalp atışları normalden daha hızlı bir olur. Kafeinin akla gelmesi bile kalbin hızlı bir şekilde çarpmasına neden olur. Eğer çok fazla kafein içeren içecekleri tüketiyorsanız ve kalp atışlarının hızlı atmasından şikayet ediyorsanız, kafein içeren içecekleri azalttığınızda bu durum geçer.

2. Kaygı Bozukluğu ya da Stres

Kalp atışlarının hızlı atmasının bir diğer sebebi ise, stres. Stres günümüze yaşam koşullarının zorlaşmasıyla birlikte daha çok hissedilen bir duygu. Stres herkeste olan bir duygu ancak kontrol altına alınmadığı zaman psikolojik sorunlara yol açar. Bu durum da kalbin daha hızlı çarpmasına neden olur. Kalbin daha hızlı çarpmasına engel olmak için stresi ve kaygı bozukluğunu kontrol altına almanız gerekir.

3. Aşırı Egzersiz Yapma

Faydaları

Spor yaparken bazen insanlar çok yüklenir. Uzun süre ve çok ağır egzersizler yapar. Bu durumda yapılan egzersizlerde nabız direkt olarak artar. Spor yaparken çok enerji harcandığı için nabzın daha çok atması normal bir durum. Nabız yükseldiği zaman buna bağlı olarak aynı zamanda kalp atışı da hızlanır. Ancak nabız spordan sonra normal bir seviyeye inmiyorsa bu durumda doktora başvurmanız gerekir.

4. Düzenli Olarak Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Kalp atışlarının hızlı bir şekilde atmasının bir diğer sebebi ise düzenli olarak ilaç kullanımından ortaya çıkan yan etkiler. Burun açma özelliğine sahip olan bazı spreylerin de arasında bulunduğu bazı ilaçlar, hareket etmeden sabit bir şekilde oturduğunuzda bile nabzınızın hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir. Özellikle astım ilaçları kalbin daha hızlı atmasına neden olur. Kalbin hızlı atmasına neden olan ilaç insan vücudundan atıldığı zaman yan etkisi ortadan kalkar ve kalp atış hızı normale döner.

5. Alkolün Çok Tüketilmesi

Alkolün içeriğinde yer alan bazı maddeler sonucunda, çok fazla içildiği zaman bireylerin kalbine normalden daha fazla yük biner. Bu nedenle kalp atışları direkt olarak hızlanır. Bu durum aynı zamanda nabzın da yükselmesine neden olur. Kalp atışlarının çok fazla olmasını engellemek için, alkolü azaltabilir ya da tamamen bırakabilirsiniz.

6. Hipertiroit

Hipertirot, yani insan vücudunda yer alan tiroit bezinin çok fazla çalışması anlamına gelir. Eğer insan vücudunda bulunan hormonlar çok fazla salgılanırsa, bu durum kalbin daha hızlı atmasına neden olabilir. Kalbin hızlı atması geçici ya da uzun süreli olabilir. Kalp atış hızı eğer uzun süreli ise, kalp atış hızını kontrol altına almak için düzenli bir şekilde ilaç kullanmanız gerekir.

7. Kalp Hastalıkları

Faydaları

 

Vücut yapısında yer alan en önemli organlardan biri kalp. Bazı durumlarda kalp hızlı bir şekilde atabilir. Kalbin hızlı bir şekilde atmasının en önemli nedeni ise kalp hastalıklarının ortaya çıkması. Bazı kalp hastalıkları kalbin hızlı atmasına sebep olur. Yüksek tansiyon, konjenital kalp rahatsızlığı ve aynı zamanda aort yetersizliği kalp atış hızının artmasına neden olan kalp hastalıklarından en önemlisi.

Kalbin Hızlı Atmasının Tedavisi

Kalbin hızlı atması gibi bir sağlık sorunu uzun süre normale dönmeyebilir. Bunun için ilk olarak doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz ilk olarak nabzınızı kontrole der ve daha sonra bazı testler yaptırmanızı ister. Elektrodiyagram ve EKG’nin da içerisinde olduğu bazı testleri yaptırmanız gerekir. Kalp atışının hızlanması için bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar,

1. Altta Yatan Nedenin Belirlenmesi

Kalp hızında bir artış yaşanması çok farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun için ilk olarak altında yatan nedenin belirlenmesi ve ona uygun bir tedaviye başlanması gerekir.

2. Kafein Tüketimininin Azaltılması

Kalp atışlarının hızlı olmasının en önemli sebepleri arasında yer alan kafein tüketimi artık kısıtlamanız gerekir. Özellikle kafein oranı yüksek olan çay, kola ve kahve gibi içecekleri azaltabilirsiniz. Böylece bir süre sonra kalp atış hızı normale döner.

3. Düzenli Olarak Spor Yapmak

Düzenli olarak spor yaparak kalbin hızlı bir şekilde atmasının önüne geçebilirsiniz. Çünkü haftada birkaç gün yapılan spor egzersizleri kalbi destekleyerek, hastalıklardan büyük oranda korur. Bu nedenle kalp sağlığı için mutlaka spor yapın.

4. Fazla Kilolardan Kurtulmak

Fazla kiloya sahip olmak aynı zamanda birçok hastalığadavetiye çıkarmak anlamına gelir. Özellikle fazla kilonun olumsuz sonuçlarından kalp ve damarlar büyük oranda etkilenir. Fazla kiloya bağlı olarak aynı zamanda kalp hızında artış görülür. Fazla kiloya sahip olan bireylerin nabzı da sürekli yüksek olur. Bu tür sağlık sorunlarını tedavi etmek için ilk olarak fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.

5. Sigarayı Bırakmak

Sigaranın içeriğinde yer alan birçok zehirli madde sebebiyle kalp hızlı atması gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkar. Sigara içen bir bireyin akciğerleri daha fazla çalışır ve insan vücudunun geri kalan kısmının oksijensiz kalmasına sebep olur. Bu durumda kalbin hızlı atmasına neden olur. Ancak sigarayı bıraktıktan bir süre sonra kalp atış hızı normal bir seviyeye gelir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir