Ana Sayfa / Sağlık / Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Kalça ağrıları bir çok insanın sıkıntısını çektiği ciddi ağrılardır . Kalça ağrılarına bir çok faktör sebep olabilir . Bunlar kalçadaki kırıklardan , aşırı kilodan , iltihaplanmadan ve benzeri durumlardan dolayı olabilir . İşte size kalça ağrısının nedenlerinden bahsedelim biraz.

Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kalça Kırığı: Bu sorunda en riskli grup yaşlılardır.Çünkü zaten hassas olan kalça kemiği yaşlanınca iyice hassaslaşmıştır.Belirtileri yattığınızda bacağınızı hareket ettiremiyor olmanızdır.

Aşırı Kiloluluk:Kilo artışına bağlı olarak kalçada ağrı baş gösterebilir.Çünkü kalça kemiği vücudun taşınmasına yardım eden eklemlerden birisidir.Belirtisi,yürüdükten veya uzun süre ayakta durduktan sonra ortaya çıkan ağrıdır.

Kese İltihabı:Belirtisi kalça kemiği bölgesinde ağrı ve hassasiyettir.Bacak ve diz bölgesine vuran bu ağrı genelde gece yattığınızda artar.Kalçanın kemikli bölgesinde yastık vaziyeti gören içi sıvı dolu kesenin iltihaplanması sonucudur.

Kalça ağrısına iyi gelen şeyler & yapılması gerekenler :

  • Kalça bölgesine günde 3-4 kere 20 dakikalık olacak şekilde ıslak sıcak bez koyun ve ısının korunması için kuru bir bezi üstüne koyun.
  • Kalçanızı zorlamaktan kaçının.
  • Eğer kese iltihabınız var ise kalçanıza buz tedavisi uygulayın.
  • Kalçanızın eklemlerine masaj uygulayın.
  • Kalçanızın üstünde yatmayın.

Tabi ki bu tavsiyelerden ziyade en önemsemeniz gereken şey bu ağrıyı küçümsemeyip doktora başvurmanız ve tedavi görmenizdir . Unutmayalım ki bu tür makaleler sadece bilgilendirmek içindir . Sağlıklı bir çözüm için mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyin!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code