Ana Sayfa / Diyet / Kalça Eritmek İçin Egzersizler

Kalça Eritmek İçin Egzersizler

Yaz dönemi insanların formunu korumak için üstün çaba gösterdiği aylardır. En sevilen bikiniler içinde ihtişamınızı göstermek için bahar aylarında diyete bağlayıp yaza hazırlanırsınız. 5 yıldızlı tatil köylerinde yaptığınız tatil süresince, canla başla verdiğiniz kilolar açık büfe çekiciliği yüzünden geri alınır. Açık büfelerdeki o çeşit çeşit tatlılar, yağlı börekler çörekler, atıştırmalıklar, spesiyaller derken tartıda ibre yukarıyı göstermeye başlar. Vücut yapınıza göre de bel, bacak, göbek, basen, göğüs gibi yerlerden kilo alırsınız. Hali ile yaz için aldığınız kıyafetlere sığamıyor oluşunuz tüm tatilinin keyfini kaçırır. Ama üzülmeyin. Bu yazıda sizlere kolayca yapabileceğiniz egzersizler sayesinde hem kilo kaynaklı büyüyen kalçaları eritmek için ipuçları vereceğiz hem de kalça eritmek için egzersizlerden bahsedeceğiz.

Kalça Bölgesinde Yağlanma Problemi

İnsan vücudu ihtiyacı olan besinleri ve besin türevlerini hayati fonksiyonların devamı için kullanırken fazlasını ise yağ şeklinde depolar. Özellikle vücuda alınan fazla şeker yağ hücreleri şeklinde deri altında depolanır. Bu durum vücudumuzun belli bölgelerinin kalınlaşıp şişmesine neden olur. En çok göbek, basen, kalça, üst bacak, üst kol, gıdık, göğüs ve bazı durumlarda cinsel bölgede yağlanma görülür. Bu kısımlarda biriken yağ hücreleri kişinin aşırı kalın ve kilolu görünmesine sebep olur. Bazı insanlarda yağ depolanması tüm vücutta meydana gelirken bazı insanlarda ise sadece bölgesel yağlanma söz konusudur. İşte bölgesel yağlanmadan şikayet eden kişiler genel olarak beli ince iken basen ve kalça kısmı kalın olan kişilerdir. Armut tipi vücut yapısı olarak adlandırılan bu vücut tipindeki kişiler giydikleri kıyafetleri kendilerine yakıştırmazlar. Bu yüzden aşırı yağlanma görülen yere özel müdahale edilmesi gerekir. Bitkisel olarak veya cerrahi olarak yapılan müdahalelerin yanı sıra; egzersiz ve diyetler ile de kalça bölgesindeki aşırı yağlanma sorunu ortadan kaldırılabilir.

Kalça Bölgesinden Kilo Vermek İçin Neler Yapılabilir?

Elbette ki birçok yöntem ile kalça ve çevresindeki aşırı kilolardan kurtulabilirsiniz. Bunlar;

 • Beslenme,
 • Kombine egzersizler,
 • Kardiyo,
 • Antreman,
 • Kalça odaklı egzersizlerdir.

Kalça Eritme Diyetinde Neler Tüketilir?

Kalça bölgesinde aşırı yağlanmadan şikayetçi olan kişiler sağlık beslenme odaklı yaşayarak ve kalça eritme diyeti uygulayarak bu kilolardan kurtulabilirler.
 • Mercimek, tüketimi göbek çevresindeki yağları azaltır.
 • Bitter çikolata, tüketimi ise tatlı krizlerinde iyi bir kurtarıcıdır. İçerdiği yoğun oranda çikolata ile şekerinizi dengeler ve tatlı ihtiyacınız giderir.
 • Karabuğday, kalça bölgesinden kilo vermek isteyen kişilerin pirinç ve un tüketimini bırakarak esmer bulgur veya kepekli buğday tüketmesi önerilir.
 • Gojiberry mevyesi, iştahı dengelemesi yönü ve içerdiği yoğun orandaki aminoasitler ile kalça eriten diyetine eklenmesi gerekir.
 • Yaban mersini, tüketimi diyet yaparken antioksidan ihtiyacınızı karşılar.
 • Avokado, meyvesi kilo verdirme özelliğine sahiptir.
 • Elma, tüketimi vücutta yağ tutulmasını önler ve sindirime yardımcı olur.
 • Yulaf, diyet aşamasında sabah kahvaltıları ve ara öğünlerde vazgeçilmez bir üründür.
 • Yumurta, tüketimi kişiye uzun süre tok tutacağı için diyet listesine eklenmesi iyi olur.
 • Somon, kalça ve çevresindeki yağların yakımın destekleyen içeriği vardır.

Kalça Eritmek İçin Egzersizler Listesi

Kalça bölgesinde aşırı yağlanma sorunu olan ve bu bölgeyi inceltmek, eritmek isteyen kişiler şimdi anlatacağımız egzersizleri düzenli olarak yaptıkları zaman kısa sürede istedikleri vücuda kavuşacaklar. Bunun yanında hareket etmeyi hayatınıza daha çok katmanız gerekir. Düzenli olarak kalça egzersizlerini de yapmanız faydalı olacaktır. Tüm bunları dikkatli ve eksiksiz bir şekilde uyguladığınız takdirde istediğiniz vücuda kavuşursunuz. İşte kalça eritmek için egzersizler;

1. Yürümek

Günlük olarak yürümek zor egzersizlere başlamadan önce iyi bir kas açıcı ve alıştırıcıdır. Hamlayan ve sertleşen kaslar düzenli yürümeler sonucunda alışır. Düzenli yürümelere yaptıktan sonra farklı ve daha zor kalça eritme egzersizlerine geçebilirsiniz.

2. Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek kalça eritme egzersizlerinden en eğlenceli olanlardan biridir. Dilerseniz spor salonlarındaki kondisyon bisikleti ile dilerseniz de normal bir bisiklet ile yollarda egzersiz yapabilirsiniz. Bisiklet sürmek kalça ve bacak bölgesini çalıştırır ve buradaki yağların yakımını da hızlandırır.

3. Jimnastik

Jimnastikçilerin nasılda ince bir kalça ve bel yapısına sahip olduğunu biliyorsunuz. Siz de bazı jimnastik hareketlerini yaparak kalçanızı eritebilirsiniz. Çember çevirmek hem eğlenceli hem de kalça eriten jimnastik egzersizlerinden biridir.

4. Ağırlık Kaldırmak

Ağırlık kaldırmak kalça bölgesi için yapılacak olan egzersizlerden biridir. Bacak ve kalça bölgesindeki yağların yakımı sağlarken diğer yandan da yeniden yağlanmasını önler. Küçük dambıllar yardımı ile öne doğru eğilin. Bu sırada kalçanızı da dışarı çıkarmayı unutmayın. Bu hareketi 10 kere ve 3 set şeklinde yapmanız kalça eritmede etkili olacaktır.

5. Basit Köprü Hareketi

Bu egzersiz hareketinde ilk olarak ince bir mat veya şilte üzerinde sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı zemine iyice bastırın. Kollarınızı ise iki yana doğru uzatın. Resimde gördüğünüz pozisyona geldiğinizde kalçanızı yerden kaldırın. Kalçanızı omzunuza düz bir hat oluşturacak şekilde yükseltin. Karın ve kalça kaslarınızı iyice sıkın ve bu pozisyonda 2 saniye bekleyin. Daha sonra kalçanızı yere indirin . Birkaç saniye bekledikten sonra harekete devam edin. Dikkat etmeniz gereken durum ise egzersiz yapılırken sırtınız yerden kalkmamalı ve omuzlarınızı yukarı doğru sıkmamalısınız.

6. El Üzerinde Köprü Hareketi

Bu harekette ise basit köprü hareketindeki direktifler uygulanır. Fakat Bu defa elleriniz üzerinde kalacak şekilde tüm vücut yukarı kaldırılır. Bu pozisyonda iyice sıkıştırılan karın, bacak ev kalça kasları yağları yakımı hızlanır.

7. Tek Taraflı Köprü Hareketi

Bu harekette de ilk olarak basit körü pozisyonu alınır. Ardından ise bir dizinizi göğsünüze doğru çekerken, kalçanızı da yerden kaldırın. Birkaç saniye böyle durduktan sonra diğer bacak için de aynı hareketi yapın. Bu egzersiz ile tüm vücut kasları çalışacağı için yağ yakımı hızlanacaktır.

8. Emekleme Egzersizi

 

Bu egzersizde ilk olarak dizlerin üzerine çökülür. Eller ise yere yapıştırılır. Bu pozisyon emekleme hareketine benzetilir. Daha sonra bir bacağınızı içeriden dışarıya doğru 90 derecelik açı oluşacak şekilde uzatın. Bu hareketi 3 set ve 10’ar defa yaparak kısa zamanda kalça bölgesinden kilo verirsiniz.

9. Squat

Kalça eritme egzersizleri içinde en etkili olan yöntemdir. Squat ile kısa sürede kalçanızı inceltirsiniz. Squat yapmak için ayakta olunmalı ve bacaklar omuz hizasından açılmalı. Daha sonra ise sanki bir sandalyeye oturacakmış gibi yere çömelin. Bu sırada eller de yere paralel şekilde uzatılır ve denge sağlanır.

10. İlerleme Egzersizi

 

Bu egzersizde ayakta durun ve bir bacağınız öne doğru uzatın. Diğer bacağı ise arkaya doğru gerin. Öne atılan bacağın 90 derecelik açıda olması egzersizin daha etkili olmasını sağlar. Bu sırada vücudunuzu da arkaya doğru esnetin. Bu pozisyonda 20 saniye bekleyin. Oldukça büyük bir yük kalçalara binecek ve yağ yakımı hızlanacaktır. Bu hareketi günde 3 set şeklinde yapın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için uygun besinler yemek ve öğünleri arttırmak gerek. Biz istesek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir