Ana Sayfa / Sağlık / Kaliteli Lens Nasıl Anlaşılır

Kaliteli Lens Nasıl Anlaşılır

Pek çok lens kullanan kişinin sorduğu sorulardan biri de kaliteli lens nasıl anlaşılır sorusudurFakat kaliteli bir lensin nasıl anlaşılacağı hususundan önce doğru lens seçimi için mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz ve gerekli olan tetkikleri yaptırmanız gereklidir. Yapılan tetkikler neticesinde; göz bozukluğunun türü, göz numarası, kornea kalınlığı, gözyaşı miktarı, gözde başka bir rahatsızlığın olup olmadığı gibi temel sonuçların elde edilmesi sonucunda en uygun lens seçimi yapılır.

Kaliteli Lens Nasıl Belli Olur?

Kaliteli bir lensin nasıl anlaşılacağı konusuna gelince öncelikle göz muayenesi sonucu elde edilmiş veriler ile uyumlu bir lens olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kimi satıcılar daha pahalı lensleri satma adına sizi yanlış yönlendirerek aslında gözünüz için hiç de uygun olmayan ve pahalı bir lensi almanız konusunda yanıltabilir. Bu konuya dikkat etmekte fayda var. Ayrıca en az 2 doktor tarafından verilmiş aynı lens reçetesi de sizin için doğru bir yolda olduğunuzu daha da önemli kılacaktır. Bundan sonra ise yapmanız gereken piyasada bulunan en güvenilir markalardan birini tercih etmek ve dikkatli bir şekilde gözünüze yerleştirerek kullanmaktır.

Elbette lens kullanımınında belli başlı olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Şimdi bu noktalara değinelim:

Lenslerin Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

  1. Lensin belki de en önemli avantajı gözlüğe nazaran lensin daha geniş bir perspektif sunmasıdır bakış açısı olarak. Gözlük kullanımındaki gibi bir çerçeve sorunu yaşatmayan lensler dünyaya çerçevesi olmayan bir yardımcı ile bakmanıza olanak sağlar.
  2. Sürekli olarak bir takım gözlük kabı taşıma, gözlük camı silme, gözlük kırılması gibi ekstra zahmetlere girmezsiniz. Lensler size daha pratik bir yaşam sunar, ayrıca estetik açıdan da sizi daha hoş gösterir.
  3. Ani hava değişimlerinden kaynaklı gözlüklerde meydana gelen buharlanmaları ve terlemeleri lenste asla göremezsiniz. Gözlükler gibi, burun iskeleti üzerinde de yine ekstra bir ağırlık hissi yaratmayan lensler sporcular için de oldukça kullanışlı bir yardımcıdır.

Dezavantajları

  1. Eğer lensi ilk kez kullanacak biri iseniz ilk başta lensin takılması, çıkarılması, batması gibi bir takım olası sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
  2. Gerekli hijyeni ve özeni sağlamadığınız takdir de yine olası bir takım göz hastalıklarına yakalanma riskiniz artabilir ve bazı durumlarda göz kuruluğuna sebep olabileceğinden sürekli yanınızda yapay gözyaşı taşımanızı gerektirebilir.
  3. Uzun süreler boyunca kitap okuma seansları ve bilgisayar karşısında uzun süre ekrana bakmak lensten kaynaklı göz ağrıları yaşamanıza sebep olabilmektedir. Dikkat etmekte fayda var.

Kaliteli Lens Nereden Alınmalı?

Doktorunuza göründünüz, gerekli tetkikler yapıldı, sonuçlara göre de uygun lensiniz belirlendi. Peki sırada ne var? Kaliteli bir lens almak. Peki bu kaliteli lens nereden alınır?

Lensler ağırlıklı olarak sağlık ekipmanı satan işletmelerden, medikal marketlerden ve eczanelerden alınabileceği gibi internetten de alınabilmektedir. Fakat burada önemli olan tek husus güvenilirliktir. Güvenilir bir sağlayıcınız var ise internet üzerinden lensinizi temin edebilir yoksa da alanında uzman ve işini hakkı ile yapan eczane, medikal market ve sağlık marketlerden de alabilirsiniz.

Her Renkli Lens Kaliteli Midir?

Her lens elbette kaliteli değildir. Çünkü lens üretimi de diş fırçası üretimi gibi, parfüm üretimi gibi, tıraş bıçağı üretimi gibi fabrikasyon ve seri üretimdir ve hepsinden önemlisi bir kar amacı güden piyasa ürünüdür. Dolayısı ile her lens markası birbirinden farklı olabilmektedir, hem kalite hem de fiyat anlamında.

Renkli lensler artık günümüzde estetik çizgi dışında kullanılarak göz sağlığı için de üretilebilmektedir. Her renkli lens kaliteli midir? bunu sorgulamadan önce kaliteli lens markalarını almaya dikkat ederseniz bu sorunun da yanıtını vermiş oluruz. Çünkü kaliteli bir lens üreticisi standart lensleri de renkli lensleri de aynı kalitede üretecektir.

Kaliteli Lens Markaları

Piyasa onlarca marka lens bulunmaktadır. Ve hepsi de birbirinden farklı olabildiği gibi tıpatıp aynı da olabilmektedir. En uygun lens seçimi her zaman müşterisi tarafından belirlenendir. Göz yapınıza uygun lens modelini almadan önce piyasadaki tüm lenslerin müşteri yorumlarını ve şikayetlerini inceleyerek bu yönde sağlıklı bir pazar araştırması yapabilirsiniz.

Fakat ön plana çıkan belli başlı markalar vardır. Bunlar sırasıyla; “Clear” markasına ait özellikle ‘All Day’ modeli, “Ciba Vision” ve “Focus”dur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir