Ana Sayfa / Sağlık / Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

Kalp insan vücudunun en önemli ve en hassas organları arasında yer almaktadır. Kalp aynı zamanda organların ve dokuların oksijen, besin ihtiyaçlarını karşılayan, kanı pompalayan bir organdır. Kalp yetmezliği, kalbin vücudun tüm ihtiyacını karşılayacak kadar kanı pompalayamaması sonucunda akciğerlerde ve insan vücudunun diğer alanlarında sıvı birikimi ile ortaya çıkan çok ciddi ve önemli bir durumdur. Aslında insan vücudunda birtakım sebepler sonucunda ortaya çıkan kalp yetersizliği tek başına bir hastalık değildir. Kalp krizi, kalp kapağı hastalıkları, kalp kası hastalıkları, yüksek tansiyon, doğumsal kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği ve aynı zamanda akciğer hastalıkları gibi farklı hastalıklar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık anıdır. Kalp yetmezliği, ayrıca kalp kasının kalbe yeterli oranda kan pompalayamadığı ve bu nedenle vücudun yeterli bir şekilde kan, oksijen alamadığı kronik, ilerleyen bir rahatsızlıktır. Ayrıca kalbin sağ ya da sol karıncık olmak üzerine iki adet karıncığı bulunmaktadır. Bazı doktorlar sol kalp ya da sağ kalp yetersizliği gibi adlandırmalar kullanabilir.

Kalp yetmezliği hastalığı, kalbinizin durduğu ya da kalbinizin durmak üzere olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olma özelliğine sahip ve aynı zamanda tedavi edilmediği sürece hayati bir tehlike taşımaktadır. Buna göre, kalp yetmezliği hastalığı zamanında fark edilip, uygun tedavi edildiğinde hastalar uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olabilirler.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen ve aynı zamanda birtakım hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalpte yer alan kalp kasında ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama işlevi, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği, kalbin kapaklarında sorunun olması ve aynı zamanda alkol kullanımı kalp yetmezliğine neden olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan damar sertleşmesi sonucunda, damarın esnekliği kaybolmaktadır. Damarın sertleşmesi durumunda, başka bir damara kan pompalamak daha zor hale gelmektedir. Bu durum da kalbin yetersiz bir şekilde çalışması anlamına gelmektedir. Damar sertliğinin etkileri arasında kalbe giden kanın ve aynı zamanda oksijenin azalmasına neden olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kalp kasında iltihabın ortaya çıkması ve aynı zamanda tiroid bezinde fazla oranda hormon salgılanması da kalp yetmezliğine neden olan sebepler arasındadır.

Kalp krizinin ortaya çıkma anında, kalp damarının tıkanması meydana gelmektedir. Bu durumda damarın beslediği kas tabakası tamamen ölmektedir. Kalp krizi sonucunda hastanın yaşama şansı varsa, o alanda kasılmayan kas tabakası ortaya çıkmaktadır. Bu durum da kalp yetmezliği meydana gelmektedir. Kalp yetmezliği durumunda ortaya çıkan bu belirtilerin hiçbiri yaşanmadan, aniden meydana gelebilir. Hasta merdiven ya da yokuş gibi çok fazla güç harcanacak eylemlerde zorlanmaya başlamaktadır. Kalp yetmezliği hastaları sağlıklı bir birey gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda kalmaktadırlar. Çok fazla yoruldukları bir günün sonunda ayak bileklerinde ödem ortaya çıkmaktadır. Bazen ödem sabah saatlerinde iner ama daha sonra tekrar şişerek, şiddetlenmektedir. Kalp yetmezliği hastaları çok basit hareketler yaparken bile nefes nefese kalırlar ve bazen nefes almada zorluk çekerler. Kan tüm dokulara yayılamadığı için nefes almakta bile zorlanırlar. Bu belirtilerin yanı sıra akciğerde kan birikimi de ortaya çıkmaktadır. Kalp yetmezliğinin, nefes darlığı ya da yatarken nefes almada zorlanma gibi belirtileri bulunmaktadır. Aynı zamanda kalp yetmezliği gıcık şeklinde öksürüğe neden olmaktadır. Fakat kalp yetmezliği muayene ya da yapılan birtakım testler sonucunda kolay bir şekilde anlaşılmaktadır.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

İnsan vücudu için gerekli olan besinleri ve oksijeni taşıma işlevine sahip olan kan, kalp aracılığı ile insan vücudunun her yerine dağılır ve aynı zamanda dokulara da ulaşmaktadır. Kalp yetmezliği rahatsızlığında ise kalp aynı şekilde çalışmaya devam etmektedir ama yeterli miktarda kanı organlara ve dokulara da ulaştıramamaktadır. Kalp yetmezliği rahatsızlığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kalbe giden kan oranının azalması sonucunda, kalbin kasılma işlevi tamamen kaybolmaktadır. Kasılma işlevine sahip olmayan kalp, artık kan pompalayamaz hale gelmektedir. Kalp yetmezliği rahatsızlığına sahip olan kişilerde birtakım belirtiler görülebilir, bazı kişilerde ise hiçbir belirti görülmeyebilir. Eğer hastanın tedavisine başlanmış ise, eskiden görülen belirtiler ortadan kalkabilir. Kalp yetmezliğinde görülen birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler ise,

Nefes darlığı: Kalp yetmezliği durumunda ortaya çıkan belirtiler arasında en sık görüleni nefes darlığıdır. Nefes darlığı ilk olarak efor ya da egzersiz ile meydana gelirken, daha sonraları ise daha düşük seviyelerde efor gerektiren birtakım hareketlerle ortaya çıkmaktadır. Eğer kalp yetmezliği ileri safhalarda ise, nefes darlığı belirtisi istirahat anında da olabilir. Aynı zamanda kalp yetmezliğine sahip olan hastalarda gece uykusu anında, kanın akciğerlere yapmış olduğu yoğun baskı sonucunda nefes darlığı da ortaya çıkabilir. Bu tür hastalar nefes alabilmek için pencere açabilir ya da balkona çıkabilirler.

Yorgunluk: Kalp yetmezliği hastalığında ortaya çıkan bir diğer belirti ise yorgunluktur. Aynı zamanda yorgunluk, kalp tarafından bacaklara ve kas dokularına yeteri miktarda kanın ulaşamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yorgunluğun yanı sıra, aynı zamanda bitkinlik, çabuk yorulma ya da halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kalp yetmezliği hastalığında sıvı birikimi ve ilaç kullanımı da bu tür belirtilerin ortaya çıkmasında çok etkili olmaktadır.

Şişlik (ödem): Kalp yetmezliği rahatsızlığına sahip olan hastalarda kanın yerçekimine bağlı olarak ayak, bacak ve karın gibi vücudun alt bölgelerine birikmesi sonucunda bu bölgelerde sıvı birikimi, yani şişlik ortaya çıkabilir. Kalp yetmezliği rahatsızlığının bir diğer belirtisi şişliktir.

Hızlı kilo alma: Kalp yetmezliği olan hastalarda hızlı bir şekilde kilo alımı ya da kilo kaybı yaşanmaktadır. Bu durum insan vücudunda sıvı birikimine bağlı olarak kilo alımı gerçekleşmektedir. Tedaviye bağlı olarak ise hızlı bir şekilde kilo kaybı gerçekleşmektedir.

Öksürük: Kalp yetmezliği hastalığına sahip olan bireylerde kanın akciğer dokusunda kanın yoğun bir şekilde bulunması akciğerde sıvı birikimine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da aynı zamanda nefes darlığı ve öksürük oluşmaktadır. İnsan vücudunda yer alan bacaklarda, ayaklarda, karında sıvı birikmesi ve ödemin genel olarak sağ kalp yetmezliği, akciğerlerde sıvının birikmesi ise sol kalp yetmezliği olduğunun bir göstergesi olmaktadır.

İştahsızlık: Kalp yetmezliği rahatsızlığında kanın karında yoğun olarak bulunması durumunda, bağırsak duvarında ödeme ve mide, bağırsak sistemindeki hareketin tamamen azalmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ise, iştahsızlık, kusma, mide bulantısı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. İştahsızlık belirtisi ise kalp yetmezliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Gece sık tuvalete çıkma: Kalp yetmezliği gibi bir rahatsızlığın belirtileri arasında gece sık bir şekilde tuvalete çıkma da bulunmaktadır. Kalp yetmezliğine sahip olan bireylerin gece sırt üstü yattıkları zaman ayaklarda, bacaklarda ve karında yoğun bir şekilde göllenen kan, yerçekiminin etkisinden çıkarak, tekrar aktif olarak kan dolaşımına girmektedir. Bu durumda insan vücudunda yer alan böbrekler, fazla uygulanan hacmi algılayarak, idrar yapımını da arttırmaktadır. Gece çok fazla tuvalete çıkma ile bu durum sonuçlanmaktadır. Kalp yetmezliği hastalığının tedavisinde kullanılan idrar söktürücü türü ilaçlar da çok fazla tuvalete çıkmaya neden olmaktadır.

Baş dönmesi ve çarpıntı: Kalp yetmezliği hastalığı sonucunda ortaya çıkan belirtilerden biri de baş dönmesi ve aynı zamanda çarpıntıdır. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp, zayıfladığı ve işlevini tam olarak yerine getirememe sebebi ile beyne az kan gitmesine neden olmaktadır. Bu tür durumlarda göz kararması, baş dönmesi ve aynı zamanda bayılma gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Kalp yetmezliğinde çok sık olarak ritim bozuklukları da ortaya çıkmaktadır.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği gibi ciddi ve önemli bir rahatsızlığın en önemli sebeplerinden biri beslenmedir. Beslenme kalp hastalıklarında çok önemlidir. Bu nedenle yemek miktarını, porsiyonunu tamamen azaltmak gerekmektedir. Çünkü şişman bir bünye her türlü hastalığa çok açıktır. Kalp yetmezliği gibi bir hastalığa sahip olan bireylerin sulu besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü katı yiyeceklerin, sindirimi çok daha uzun sürdüğü için, kalbin daha çok çaba göstermeye zorlayarak, kalbin daha çok yorulmasına neden olmaktadır. Bu durumda eğer katı besinler tüketilecek ise, besinler uzun süre çiğnenmelidir. Yemeklerde kullanılan tuz miktarını da azaltmak gerekmektedir. Çünkü tuz insan vücudunda yer alan su tutumunu arttırdığı için vücutta ödemin oluşmasını tamamen engeller. Eğer insan vücuduna tuz az miktarda alınırsa idrarla su atımı artmaktadır ve ödemin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda kalbin yorulması engellenmektedir.

Kalp yetmezliği hastalığının tedavisi başarılı bir şekilde sonuçlanırsa, hastanın mutlaka sigarayı bırakması gerekmektedir. Çünkü sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler, oksijenin kalp kasına ulaşmasını engeller ve böylece kas dokusu tam olarak beslenemez. Kalp yetmezliği hastalığına sahip olan bireyler daha çok dinlenmek zorundadır ve ağır olan her türlü hareketten kaçınmaları gerekmektedir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir