Ana Sayfa / Diyet / Kalsiyum Diyeti

Kalsiyum Diyeti

Kalsiyum Diyeti

Kalsiyum minerali insan vücudunda kemik ve dişlerden oluşan, onların güçlü ve aynı zamanda sağlıklı olmasını sağlayan çok önemli bir elementtir. İnsan vücudunda yer alan kalsiyum mineralinin yüzde doksan dokuzu kemikleri ve dişleri oluşturur, geri kalan yüzde bir oranı ise kanın pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen ve aynı zamanda sinir sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlayan yumuşak dokularda ve kanda yer almaktadır. Birçok canlının metabolizmasında kalsiyum mineralinin çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Kanda 8,5 – 10,2 mg/dl oranında kalsiyum oranı olması gerekmektedir. Kanda yer alan kalsiyum oranının 8,5 mg/dl’nin altına düşmesi durumunda hipokalsemi, eğer kalsiyum oranı 10,2 mg/dl oranından daha yüksek bir değere sahipse hiperkalsemi adı verilmektedir. Kalsiyum mineralinin büyük bir kısmı kanda yer alan albumine maddesine bağlanarak taşınmaktadır.

İnsan vücudu birçok fizyolojik özelliği olan kalsiyum mineralinin belirli bir oranda olmaması durumunda bağırsaklarda emilimde birtakım problemlerine, güneş ışığının yeterli bir şekilde alınmaması durumunda kalsiyum mineralinin emilememesine neden olmaktadır. Çocuklarda kalsiyum mineralinin eksik olması durumunda raşitizm, yetişkinlerde ise osteomalazi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kalsiyum mineralinin insan vücudunda yer alan dokularda kullanılabilmesi için C ve D vitaminlerinin belirli bir oranda bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda kanda yer alan fosfor ve kalsiyum mineralinin birbiriyle aynı orana sahip olması gerekmektedir. Peynir, kalsiyum minerali ve aynı zamanda ceviz de, fosfor oranı açısından zengin besin kaynakları arasında yer almaktadır. Kalsiyum mineralinin insan vücudunda yer alan kasların gerginliği, kalbin çalışması, hamilelik ve aynı zamanda doğumdan sonra anne sütünün fazla olması açısından büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Beslenmede Kalsiyumun Önemi

sut-ve-sut-urunleri

İnsan vücudu açısından kalsiyum mineralinin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle bebeklerin, gelişim çağında olan çocukların, yetişkinlerin ve hamile olan bayanların belirli bir oranda düzenli olarak her gün kalsiyum minerali alması gerekmektedir. Kalsiyum minerali, özellikle diş sağlığı ve kemik oluşumu açısından çok önemlidir. Çünkü insan vücudunun yüzde doksan dokuzu kemiklerde ve geri kalan kısmı ise dişlerde bulunmaktadır. Kalsiyum mineralinin, kas büyümesi ve aynı zamanda kasların gerginliği, enerji üretimi ve sinir iletimi gibi birçok görevleri bulunmaktadır. Özellikle hamile olan bayanların bebeklerinin gelişimi açısından kalsiyum minerali belirli bir oranda bulunması gerekmektedir. Kalsiyum mineralinin insan vücudunda belirli bir oranda bulunması gerekmektedir. Eğer normal değerlerin üzerine çıkarsa ya da altına düşerse, bu durum birtakım hastalıklara neden olmaktadır.

Kalsiyumun Faydaları ve Kullanım Alanı

alimenti-ricchi-calcio-accantoalladonna

 

Kalsiyum minerali insan vücudunda yer alan tüm işlevlerinde iyonize bir şekilde tepkimelerde, kasların kasılma işlevlerinde, kanın pıhtılaşmasının sağlanmasında ya da aynı zamanda kompakt bir şekilde dişlerin ve kemiklerin yapısında çok etkili bir işlevi bulunan bir maddedir. Kalsiyum mineralinin insan vücudunda yer alan kemik gelişimi ve aynı zamanda kemik yapısı üzerindeki çok önemli faydalar sağlamasının nedeni ile bebek ve çocuklarda belirli bir oranda kalsiyum mineralinin alınması gerekmektedir. Kalsiyum minerali süt ve süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde yüksek oranda bulunmaktadır. Aynı zamanda badem, fındık gibi bazı kuruyemişlerde de kalsiyum minerali yüksek oranda bulunmaktadır. Kalsiyum minerali keçiboynuzunda, sütte bulunan kalsiyum mineralinden çok daha yüksek oranda bulunmaktadır. İnsan vücudunda bulunan kalsiyum mineralinin normal değerlerin üzerinde olması durumunda kas güçsüzlüğü ve aynı zamanda kireçlenme gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Her yaşta insanın, düzenli olarak günlük belirli bir oranda kalsiyum minerali alması gerekmektedir. Fakat kemik yapısının hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmesi ergenlik döneminde, bebeğin rahim içinde gelişmesinin sürdüğü hamilelik döneminde, bebeğin annesini emerek büyüdüğü emzirme döneminde ve aynı zamanda kemik yapılarının yaklaşık olarak hızlı bir şekilde erime ihtimalinin arttığı menopoz döneminde insan vücudunun kalsiyum minerali dengesinin korunması açısından kalsiyum miktarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. İnsan vücudu açısından kalsiyum mineralinin özellikle kemik oluşumuna ve diş sağlığına katkısı çok fazladır. Bu nedenle insan vücudunda bulunan kalsiyum mineralinin yüzde doksan dokuz kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Kalsiyum minerali; kas büyümesi ve kasların gerginliği, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi, enerji üretimi ve aynı zamanda kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelik ve aynı zamanda doğumdan sonra annede süt oluşumunda etkisi çok büyüktür. Aynı zamanda kanser ve kalp hastalıkları riskini de büyük oranda azaltmaktadır.

Kalsiyum Diyeti

foods-rich-in-calcium

Kalsiyum diyeti, özellikle yağ yakma özelliğine sahip olması açısından bir haftada bir buçuk kilo, yirmi günde ise beş kilo vermenizi sağlayan bir diyet şeklidir. İnsanların tüketmiş olduğu ürünler, bol kalsiyum oranına sahip ise, fazla kaloriye ya da yağa sahip olma korkusu yaşamanız yersizdir. Özellikle gün içerisinde düzenli olarak yağsız süt ve süt ürünleri tüketiyorsanız, kilo alma endişesi duymamanız gerekmektedir. Bazı uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, yüksek miktarda kalsiyum minerali içeren diyetler kilo alımını azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Birbirinden lezzetli ve aynı zamanda kalsiyum ağırlıklı besinlerin bulunduğu kalsiyum diyeti üç günlük üç ayrı diyet listesinden oluşmaktadır. Kalsiyum diyetini tercihinize göre, sıkılmamak için sadece birini yapabilirsiniz, eğer sıkılmazsanız üç diyeti arka arkaya yapabilirsiniz. Neticede sonuç değişmeyecektir ve yedi günde bir buçuk ya da yirmi kilo, kalsiyum diyetinin devamlılığına göre yedi günde bir buçuk kilo, yirmi günde beş kilo verebilirsiniz.

Üç Günlük Birinci Kalsiyum Diyeti

 • Uyanır uyanmaz : Yarım litre su için.
 • Kahvaltı : 250 gr yağsız süt ve sütün içine iki kaşık sade yulaf, iki tane tam ceviz ve altı ya da on tane çilek ilave edin.
 • Saat 11:00- 11:30 saatleri arasında : Yarım litre su için ve aynı zamanda beş tane kuru erik yiyin.
 • Öğle yemeği : Peynirli salata, taze sıkılmış portakal suyu. Portakal suyunun içerisine bir adet kivi ilave edin. Yanında da bir dilim çavdar ekmeği yiyin.
 • Saat 15:00 : Yarım litre su için ve on tane fındık yiyin.
 • Saat 17:00 : Yarım litre su için ve aynında iki yüz gr yağsız yoğurt ve dört adet kuru kayası yiyin.
 • Akşam yemeği : Yüz elli gr ızgara somon, su teresi ve bol limonlu roka, yanında da bir dilim çavdar ekmeği yiyin.
 • Uyumadan bir saat önce : Yarım litre su için ve iki yüz gr yağsız süt için.

Üç Günlük İkinci Diyet

 • Uyanır uyanmaz : İlk kalsiyum diyetinde olduğu gibi yarım litre su için ve yanında tam ceviz ile on beş tane kiraz tüketin.
 • Kahvaltı : Yüz gr yumuşak yağsız peynir ve iki adet grisini, yanında da roka yiyin.
 • Saat 11:00–11:30 : Yarım litre su için ve aynı zamanda yarım çay bardağı yaban mersini yiyin.
 • Öğle yemeği : Izgara sebze tabağı ve onun yanında, tuzsuz, taze naneli dört yüz ml yağsız ayran için.
 • Saat 15:00 : Yarım litre su içmeye gayret edin ve yanında meyveli yoğurt ya da laktozsuz süt tüketin.
 • Saat 17:00 : Yine yarım litre su için ve suyun yanında bir adet elma yiyin.
 • Akşam yemeği : Yağsız domatesli bulgur pilavı ve yanına dört yüz gr yoğurt tüketin.
 • Yatmadan bir saat önce : Günün son yarım litre suyunu için ve suyun yanında altı ya da on adet çile tüketin.

Üç Günlük Üçüncü Diyet

 • Uyanır uyanmaz : Diğer kalsiyum diyetlerinde olduğu gibi, kalkar kalkmaz yarım litre su için. Suyun yanına beş tane badem ve aynı zamanda bir adet kuru incir tüketin.
 • Kahvaltı : İki yüz gr yoğurt yiyin ve yanında bir yeşil elma tüketin.
 • Saat 11:00–11:30 : Yarım litre su için ve suyun yanında yarım çay bardağı kuru üzüm yiyin.
 • Öğle yemeği : İki yüz gr yoğurt yiyin. Ayrıca yoğurdun yanında bir kepçe nohut ve mevsim salatası tüketin.
 • Saat 15:00 : Yarım litre suyu tekrar için ve suyun yanında beş adet badem ile bir adet kuru incir tüketin.
 • Saat 17:00 : Yarım litre suyu için, suyun yanında bir top sade dondurma yiyebilirsiniz.
 • Akşam yemeği : Izgara levrek ve yanında bol limonlu roka yiyin.
 • Uyumadan bir saat önce : Yarım litre su için ve yeşil elma yiyin.

Kalsiyum Diyetinin Normal Diyetlerden Farkı

Klasik ve standart diyet beslenme programının tamamen dışına çıkan kalsiyum diyeti, diyet yapmak isteyen bireyleri zorlamayacak şekilde hazırlanmıştır. Aynı zamanda kalsiyum diyeti, insanlara aç kalmadan kilo verebilme olanağı sağlamaktadır. Haftanın sadece belirli günlerinde uygulanan kalsiyum diyeti, diğer diyetler gibi bireylerin aç kalmasına neden olmak yerine, karbonhidrat, lif ve aynı zamanda protein gibi besin kaynaklarının yardımı ile sağlıklı, bilinçli bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Kalsiyum diyeti ile mevcut kilonuzu da sağlıklı ve bilinçli bir şekilde koruyabilirsiniz. Sebze ve meyve de birçok saat diliminde yer verilmektedir. Karbonhidrat adı verilen pilav, makarna, börek ve yüksek oranda yağ içeren besinlere yer verilmediği için düşük kalorili bir beslenme programı uygulanmaktadır. İnsanların düzenli olarak her gün aldığı enerji dengesinin sağlanmasına yardımcı olmak için, bu diyeti haftada sadece birkaç gün uygulamak yeterli olmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir