Ana Sayfa / Güzellik / Karpuz Maskesi

Karpuz Maskesi

Karpuz Maskesi Nedir?

maske

Sıcak yaz aylarının en serinletici ve ferahlatıcı meyvesi olan karpuzun, insan vücudu için birçok faydası bulunur. Karpuzu hem yiyerek fayda elde edebilirsiniz hem de farklı birçok cilt sorunlarınıza maske yaparak çözüm bulabilirsiniz. Bazı kozmetik ürünleri cilt sorunlarınız için her zaman çözüm sağlayamayabilir. Bu durumda cildinizin farklı sorunları için doğal maskelerden yardım alabilirsiniz. Doğal maskeler arasında karpuz maskesi cilt sorunlarınıza çözüm olur.

Karpuz Maskesi Nasıl Yapılır?

maske

Yaz aylarının sıcak günlerinde karpuz yiyerek serinleriz. Aynı serinleme etkisini karpuz maskesi yaparak cildinizde de hissedebilirsiniz. Karpuz maskesi cildinizi hem serinletir hem de cildin nem dengesini onarır. Kuru bir cilde sahip iseniz, mutlaka karpuz maskesini cildinize uygulamalısınız.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı karpuz suyu
 • 1 çay kaşığı muz püresi

Hazırlanışı:

İlk olarak küçük bir kasenin içerisine muz püresini alın ve üzerine karpuz suyunu ilave edin. Karpuz maskesi macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra cildinize karpuz maskesini sürün. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika kadar cildinizde karpuz maskesini bekletin. Bu süre sonunda karpuz maskesini cildinizden çıkarmak için soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Karpuz maskesi kuru, cansız ve esnekliğini kaybetmiş olan cilt için büyük fayda sağlar. Bu maskesi düzenli olarak hafta da 2 ya da 3 kere yapabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Karpuz Maskesi Tarifi

maske

Cilt için büyük yarar sağlayan karpuz maskesi aynı zamanda siyah noktaları ciltten yok etmek için kullanılır. Siyah nokta ciltteki gözenekler tıkanarak, tüm cilt kirlerinin o kısımlarda toplanması sonucu oluşur ve çok rahatsız edici bir görünüm oluşturur. Siyah noktalardan doğal bir şekilde kurtulmak isterseniz karpuz maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı karpuz
 • 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine 1 çay kaşığı karpuzu koyun ve üzerine yumurta sarısını ilave edin. Tüm malzemeler iyice macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra cildinizde hangi alanlarda daha çok siyah nokta varsa, o alanlara yoğun bir şekilde olmak üzere maskesi cildinize uygulayın. 15 dakika karpuz maskesini cildinizde beklettikten sonra, cildinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskesi düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu maske daha çok kuru ciltler için uygulanır. Eğer yağlı bir cildiniz varsa yumurta sarısı yerine, yumurtanın beyazını tarife dahil ederek, cildinize uygulayabilirsiniz. Karpuz maskesi siyah noktaları cildinizden arındırarak, daha güzel bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Karpuz Maskesi Tarifi

maske

Kuru cilde sahip olan bireylerin en önemli sorunu cildin sürekli nem kaybetmesi ve kuru bir görüntünün oluşması. Kuru ciltler nem kaybettiği için ciltte daima bir gerginlik olur. Cildin elastik oranı düşük olur. Kuru cilde sahip olan insanlar için karpuz maskesi büyük fayda sağlar. Çünkü cildin kaybettiği nem oranını geri kazandırır, cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Malzemeler:

 • 2 dilim karpuz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

İlk olarak karpuz dilimlerini bir çatalla ezin ve karpuzu püre haline getirin. Daha sonra karpuz püre kıvamına gelince cildinize sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca cildinizde kapuz maskesini bekletin. Daha sonra cildinizi zeytinyağı ile silin. Karpuz maskesini cildinizden temizledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. En son olarak cildinizi nemlendirici krem sürün. Karpuz maskesi cildinizi temizler, kuru ve esnekliğini kaybetmişse, geri kazandırır. Karpuz maskesini haftada 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildi Canlandırıcı Karpuz Maskesi Tarifi

maske

Cilt insan vücudunun en değerli ve en önemli dokularından biri. Bazen çok yoğun olarak çalıştığımız zamanlarda cildimize gerekli bakımı yapamayız. Bu nedenle cildiniz parlaklığını ve canlılığını kaybeder. Bunu önlemek için düzenli olarak karpuz maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım bardak süt
 • 1 yumurta sarısı
 • 2 çay kaşığı karpuz suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yarım bardak sütü küçük bir kasenin içerisine alın. İçerisine yumurta sarısını, karpuz suyu, bal ve zeytinyağını ilave edin. Tüm malzemeler iyice karışıncaya kadar çırpın. Maske biraz katılaşmaya başlayınca cildinize sürün. Karpuz maskesi cildinizde 20 dakika kadar beklesin. Daha sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın. Karpuz maskesini düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere uygulayın. Cildinizin kaybettiği canlılığı geri kazanmasını sağlar ve aynı zamanda cildinizi serinletir.

Sivilce İçin Karpuz Maskesi

maske

Sivilce herkes için kötü bir görünüm oluşturur. Bu nedenle sivilce ciltte oluştuğu andan itibaren bir an önce sivilceden kurtulmak isteriz. Sivilceden hızlı sürede ve doğal bir şekilde kurtulmak için karpuz maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Küçük bir dilim karpuz
 • 1 çorba kaşığı bal
 • Yarım su bardağı yoğurt

Hazırlanışı:

İlk olarak karpuzu bir çatalla ezin ve püre kıvamına getirin. Daha sonra içerisine bal ve yoğurdu ilave edin. Tüm malzemeler macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Cildinize karpuz maskesini sürün. Karpuz maskesini cildinizde yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin. Cildinizi belirtilen süre sonunda soğuk suyla yıkayın. Karpuz maskesini düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz. İlk uygulamadan itibaren cildinize büyük yarar sağlar.

Anti-Aging Etkili Karpuz Maskesi Tarifi

karpuz

Karpuzun içerisinde yer alan antioksidan ile cildinizin farklı sorunlarını ortadan kaldırır. Özellikle yaşlanma karşıtı maske arıyorsanız, karpuz maskesini cildinize düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Karpuz maskesi aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkili. Cildinizde bulunan kırışıklıkları görünümü ve belirginliği azalır.

Malzemeler:

 • Yarım avokado
 • 1 dilim karpuz

Hazırlanışı:

İlk olarak yarım avokadoyu bir kasenin içerisine koyun ve püre haline getirin. Daha sonra içerisine karpuz suyunu ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karpuz maskesini cildinize iyice sürün. Cildinizde karpuz maskesini 10 dakika kadar bekletin. Bu maskeyi düzenli olarak 2 ya da 3 kere sürün. Karpuz maskesinin yaşlanmayı durduran çok güçlü bir etkisi var.

Karpuz Maskesi Kullanımı

maske

Birçok cilt sorununu gidermek için doğal maskeleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda doğal maskeler arasında en önemlisi ve en etkilisi ise karpuz maskesi. Karpuz maskesi çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olduğu için cilt yüzeyine büyük ölçüde fayda sağlar. Karpuz maskesini cildinizin farklı sorunları için düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Karpuz maskesini cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar ise,

 • Cildinize karpuz maskesi yapmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin. Eğer cildinizde makyaj varsa, makyajınızı da çıkarın. Karpuz maskesini temiz bir cilde uygulayın.
 • Serinletici etkisi fazla olan karpuz maskesini temizlerken soğuk su kullanın. Soğuk su cildinizin kan akışını hızlandırarak, maskeden daha fazla fayda sağlamanıza yardımcı olur.
 • Karpuz maskesinin cildinize fayda sağlaması için mutlaka düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun için haftada 2 ya da 3 kere tekrarlamanız yeterli olur.

Karpuz Maskesinin Faydaları

maske

Yaz aylarının serinletici etkisi olan karpuz hem insan vücudu hem de cilt için çok faydalı bir meyve. İçeriğinde yer alan elektrolit ve biyolojik su ile cildi rahatlatır, serinletir. Aynı zamanda karpuzun içeriğinde yüksek oranda mineral ve vitamin bulunur. Karpuz maskesinin diğer faydaları ise,

 • Çok kuru, sağlıksız ve pürüzsüzlüğünü kaybetmiş olan cilt için çok faydalı. Karpuz maskesini düzenli olarak uyguladığınız zaman cildinizi nemlendirir, canlandırır ve kurumasına engel olur. Doğal yollardan cildin nemlenmesine yardımcı olur.
 • Cildiniz çok sivilceli bir yapıdaysa, sivilceyi kurutur ve tekrar oluşmasını geciktirir.
 • Karpuzun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi doğal bir şekilde besler. Aynı zamanda cildinizi ölü hücrelerden de arındırır. Cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Karpuz Maskesinin Zararları

maske

Karpuz maskesi cildinize herhangi bir zarar vermez. Cildinizi tahriş etmez. Karpuz maskesini cildinize uygularken göz çevresi ve gözaltına uygulamayın. Düzenli olarak karpuz maskesini kullandığınız zaman farklı cilt sorunlarınızdan doğal bir şekilde kurtulursunuz. Haftada sadece 2 ya da 3 kere uygulamanız yeterli olur. Cildinize daha hızlı sonuç almak için, karpuz maskesini daha çok uygulamanıza gerek yok.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir