Ana Sayfa / Diyet / Kış Diyeti Listesi

Kış Diyeti Listesi

Kış Diyeti Listesi

Kış mevsimine girdiğimiz şu aylarda havaların soğuması ile birlikte birtakım hastalıklara yakalanma riski de artmaktadır. Bütün bu hastalıklardan hem korunup hem de diyet yapmak mümkün olabilir mi? Kış aylarında hem sağlıklı beslenerek hastalıklardan korunmak hem de bunun yanında rejim yapmak için ilk kural sebze ve meyvenin çok sık tüketilmesidir. Çünkü insan vücudu için gerekli olan her türlü vitamin ve mineral, sebze, meyve de yüksek bir oranda bulunmaktadır. Sebze ve meyvede bulunan vitamin, mineraller sayesinde düşük kalorili bir beslenme programına sahip olurken bir yandan da bu besinler insan vücuduna enerji sağlamaktadır. Kış aylarında sıcaklığın çok düşük değerlere gelmesi ile birlikte bizi hastalıklardan ya da çeşitli enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bağışıklık sisteminin de işlevini tam olarak yerine getirmesi çok önemlidir. Bazı sağlık örgütlerinin yapmış oldukları araştırmaya göre, insan vücudunda düzenli olarak günlük mineral ve antioksidan, A, C ve E vitaminlerini selenyum, çinko ve aynı zamanda magnezyum oranının arttırılması gerektiği kanıtlanmıştır. Buna göre sebze ve meyve tüketimini de aynı şekilde arttırmak gerekmektedir. C vitamini açısından yüksek olan portakal, mandalina, yeşil biber, maydanoz, roka, tere, karnabahar, ıspanak ve limon çok sık bir şekilde kış diyetinde tüketilmelidir.

Kış Diyeti

kis_diyet_listesi

Kış aylarında insan vücudu kendini daha fazla koruma altına almaya çalışmaktadır. Bu nedenle daha yavaş bir şekilde çalışmaktadır. Yemek yeme ihtiyacının artması ile birlikte karbonhidratlı yiyecekler yeme ihtiyacı da beraberinde artmaktadır. Kış aylarında spor haricinde terleme çok fazla olmadığı için insan metabolizmasının hızı en az değerlere geliyor. Bu aylarda beslenme programına dikkat edilmemesi durumunda aşırı kilo almayla karşı karşıya kalabilirsiniz. İnsan vücudu soğuk havalarda birtakım hastalıklara karşı kendini korumak için vücudun yağ yakımını önlemektedir. Bu nedenle özellikle kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için daha fazla çaba harcamak gerekmektedir. Güçlü bir savunma mekanizması ve metabolizmasının temelinde düzenli, sağlıklı bir beslenme programı yer almaktadır. Bu nedenle güne başlarken mutlaka kahvaltı öğününü atlamamanız gerekmektedir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltının en iyi şekilde yapılması ve kahvaltıya önem verilmesi gerekmektedir. İyi bir kahvaltı ile güne başlamak insan vücudunun hem direncini arttıracak hem de kilo kontrolünde size yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Kış aylarında çoğu kişi, yaz aylarında olduğu gibi çok fazla su içme hissine sahip olmaz. Çünkü kış aylarında insan vücudu çok terlemez. Kışın düzenli olarak her gün en az iki litre su içilmediği zaman birtakım sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Su insan vücudundaki bütün metabolik reaksiyonların temelini oluşturmaktadır. Her diyette olduğu gibi kış diyetinde de en önemli kısım günde en az iki litre su içmektir. Kış aylarında insan vücudu çok terlemediği için çok da su içme ihtiyacı duymamaktadır. Bu nedenle su ihtiyacı çok önemsenmemektedir ve günde en az iki litre su içe kuralına çok uyulmamaktadır. Sağlıklı bir insan, susamasa bile her gün düzenli olarak en az iki litre su içmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıklı bir vücudun temelinde düzenli olarak su içmek yer almaktadır. Bazı insanlar kış diyetini yaparken içtikleri diğer içeceklerin su yerine geçtiğini düşünerek, yeterli oranda su içmemektedir. Ama suyun yerini başka içeceklerle tamamlamaya çalışmak çok yanlış bir tercihtir. İçilen çay, kahve ya da diğer içecekler, vücudun su ihtiyacını karşılamaz ve su oranını arttırmaz.

Kış Diyeti İçin Ne Yenilmeli?

timthumb

Kış diyetini uygulamak için bazı gıdalara daha çok önem vermek gerekmektedir. Kış aylarında fiziksel aktivitelerin, terlemenin azalması ve bununla beraber harcanan enerjinin de azalması ile kilo artışı ortaya çıkmaktadır. Yaz ve kış aylarında kilosu aynı kalan, ayrıca ideal kilosunu koruyan bir kişi, sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini ve aynı zamanda ruh, beden sağlığını da korumaktadır. Kış aylarında vücudun savunma sisteminin güçlenmesi için gerekli olan besinlerin tüketilmesi ile insan vücudu birtakım enfeksiyonlardan korunmaktır. Kış aylarında vücudun savunma sisteminin daha sağlıklı olabilmesi ve işlevini daha iyi bir şekilde yerine getirebilmesi için sağlıklı bir beslenme programına sahip olunması gerekmektedir.

Kış aylarında, sebze ve meyvenin sayısının artması ile birlikte daha fazla tüketmeniz çok doğru bir tercih olacaktır. Haftanın bir günü mutlaka balık yemeye çalışın. Çünkü balık çok faydalı bir besin olmasının yanı sıra çok az kaloriye de sahip olmaktadır. Diğer kalan günlerde ise tavuk eti ya da kırmızı eti tercih edebilirsiniz. Ama proteinin yanı sıra, mutlaka sebzelerin de çoğu öğünde yer alması gerekmektedir. Kış aylarında portakal, mandalina gibi C vitaminin yüksek oranda bulunduğu meyveleri daha sık bir şekilde tüketebilirsiniz. Günde en az on bardak, yani iki litre su içilmesi gerekmektedir. Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte insan vücuduna enfeksiyon girme riski daha fazla olmaktadır. Bu nedenle daha çok antioksidan oranı çok yüksek olan besinlerin özellikle tercih edilmesi ve çok sık bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Sebze ve meyvenin çok fazla tüketilmesi kış diyeti için çok önemli bir tercihtir. Akşam yemeği 19:00 dan sonra olmamalıdır, daha önceki saatlerde akşam yemeği öğünü sona ermiş olmalıdır. Yemekten sonra yenilen ağır tatlılar yerine, sütlü tatlılar ya da meyveleri tercih edebilirsiniz. Beyaz ekmeği tüketmeyin, onun yerine kepekli, çavdar, tam tahıllı gibi ekmekleri tercih edin. Ekmeği de belirli bir sayıda tüketin, çok fazla ekmek yememeye özen gösterin. Yemekte pilav ya da makarna varsa, bunlardan çok az porsiyonda yemeyi tercih edin ve yanında ekmek yemeyin.

Kış diyetinde önemli olan bir diğer nokta ise gazlı içecekler ve hazır meyve suları yerine bitki çaylarını tercih etmenizdir. Özellikle diyetisyenlerin tavsiyesi kuşburnu çayı, C vitamini içeriğine sahip olduğu için rezene çayı tercih edilebilir. Kış aylarında havalar soğuk olduğu için sıcak bitki çaylarının içilmesi daha kolay olmaktadır. Kış aylarının soğuk geçmesi sebebi ile birtakım hastalıklar çok yoğun oranda görülmektedir. İnsan vücudunun kış aylarında direnci azaldığı için insan daha kolay bir şekilde hasta olmaktadır. Bu nedenle, beslenme programında savunma mekanizmasını güçlendirici besinlere ağırlık verilmesi gerekmektedir. Savunma mekanizmasını güçlendiren A ve C vitaminlerini kış aylarında daha sık bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Haftada üç gün, minumum olarak otuz dakika boyunca açık havada orta tempolu yürüyüşler yapın. Spora gidiyorsanız, spor sonunda kaybetmiş olduğunuz vitamin ve mineralleri geri almak için, sebze ve meyve tüketimine devam edin.

Kış Diyeti Uygulaması

lezzetli-diyet-yemekleri-tarifleri

Kış diyetine başladığınızda ilk olarak çok fazla yağ içeren besinleri tamamen unutmanız ve tüketmemeniz gerekmektedir. Kızartmalar, hayvansal yağlar ve kavurma şeklindeki yemekler beslenme programınızda asla olmaması gereken besinler arasında yer almaktadır. Kola, gazoz ve meyveli maden suyu gibi yüksek kalorili içeceklerden tamamen uzak durulması gerekmektedir. Mangalda yanmışa yakın bir kıvamda yapılan etler, yüzeyi yanmış yağla kurum tutmuş tost makinelerinde yapılan tost ya da sandviçler, içeriği belli olmayan hazır gıdalar, ağır tatlılar, çikolata, gofretlerden uzak durulması gerekmektedir.

1.Gün

Sabah : 1 dilim kızarmış kepek ekmeği, 1 adet yumurta, 1 dilim ekmeğin yarısı kadar peynir, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle : 100 gr ızgara tavuk, 1 kase yoğurt, 1 adet salatalık

Akşam : 1 porsiyon etli pırasalı kereviz yemeği, yeşil salata

Gece : 1 porsiyon elma

2.Gün

Sabah : 1 dilim kızartılmış kepek ekmeği, 1 tane yumurta, 1 domates, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle : 100 gr haşlanmış dana eti, yarım porsiyon pilav, yeşil salata

Akşam : 1 porsiyon etli nohut yemeği, salata

Gece : 1 adet portakal

3.Gün

Sabah : 1 yumurta omlet, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle : 100 gr ızgara köfte, yeşil salata, 1 kase yoğurt

Akşam : 1 porsiyon karnabahar yemeği, yarım porsiyon yemeği, yarım porsiyon yağsız makarna

Gece : 1 adet nar

4.Gün

Sabah : 1 adet yumurta, 1 adet domates, 1 adet salatalık, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle: 100 gr ızgara biftek, 1 kase yoğurt, 1 adet portakal

Akşam : 1 porsiyon mantar sote, yarım porsiyon makarna

Gece : 2 adet mandalina

5.Gün

Sabah : 1 adet yumurta omlet, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle : 3 adet mücver, yarım porsiyon pilav, 1 adet nar

Akşam : 1 porsiyon etli kuru fasulye, 1 kase yoğurt

Gece : 1 adet portakal

6.Gün

Sabah : 1 dilim kızarmış kepek ekmeği, yarım dilim peynir, 1 adet domates, 1 bardak şekersiz çay ya da kahve

Öğle : 100 gr ızgara tavuk göğsü, 1 kase yoğurt

Akşam : 1 porsiyon kabak yemeği, yarım porsiyon makarna, 1 kase yoğurt

Gece : 1 bardak ılık süt

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir