Ana Sayfa / Güzellik / Kuru Ciltler İçin Maskeler

Kuru Ciltler İçin Maskeler

Maske

Bazı insanlar kuru bir cilt yapısına sahip olur. Bunun sebepleri vücudun yeteri kadar yağ alamaması ya da yağı cilde kadar ulaştıramaması, cildi kurutucu etkisi olan kozmetik ürünlerin çok fazla kullanılması gibi.

Kuru Ciltler İçin Maske Nasıl Yapılır?

Maske

Kuru bir cilde sahip olan insanlar, diğer cilt tipine sahip olan insanlardan daha fazla zaman harcar. Çünkü kuru cilt çok özen ve zaman isteyen bir cilt türü. Nemi ve yağı sürekli azaldığı için nemlendirici takviyesi yapmanız gerekir. Nem takviyesini bazen nemlendirici kremlerle bazen de doğal malzemelerle elde edilen maskelerle sağlayabilirsiniz. Kuru cilt için maske yapımında gerekli olan,

Malzemeler:

 • Yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

İlk olarak yarım avokadonun kabuklarını soyun ve bir çatal yardımıyla ezin. İçerisine daha sonra balı ilave edin ve iyice karıştırın. Maske macun kıvamına gelince cildinize sürün. Bu maskeyi cildinizde yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuk suyla cildinizi temizleyin. Eğer cildiniz çok kuruysa bu maskeyi düzenli olarak hafta da 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz. Avokadonun içeriğinde yer alan mineral, vitamin ve doğal yağ asitleri sayesinde cildiniz kısa bir sürede neme kavuşur ve yumuşak bir yapıya sahip olur.

Kuru Ciltler İçin Yulaf Kepeği Maskesi Tarifi

Maske

Kuru cilt, yağlı bir cilt yapısına göre daha az parlayan, gözenekler daha küçük ve belirgin olmayan birçok avantaja sahip. Ancak kendi içinde farklı birtakım sorunlar barındırır. Mesela sürekli nemlendirmek gerekir. Nemlendirmediğiniz zaman çok hassas olur ve hemen kızarır. Kuru ciltlere ait bu tür sorunlardan kurtulmak için yulaf kepeği maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

 Hazırlanışı:

İlk olarak bir kabın içerisine yulaf kepeğini alın, içerisine kalan diğer malzemeleri ilave edin. Tüm malzemeleri macun kıvamı elde edinceye kadar karıştırın. Yulaf kepeği maskesini cildinize ve boynunuza sürün. Göz çevresine sürmeyin. Daha sonra maskeyi yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Bu süre sonunda cildinizi suyla temizleyin. Yulaf kepeği maskesinin cildinizin kuruma süresinde göre düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere uygulayabilirsiniz. İlk uygulamadan sonra bile cildinizi derinlemesine nemlendirir ve yumuşamasını sağlar. Aynı zamanda kırışıklık oluşmasını geciktirir.

Kuru Ciltler İçin Kahve Maskesi Tarifi

Maske

Cildinizin kuruluğundan ve nemsizliğinden şikayet ediyorsanız, kahve maskesini düzenli olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kahve telvesi ya da kullanılmış filtre kahve
 • 2 çay kaşığı toz kakao
 • 3 çay kaşığı süt
 • 2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine tüm malzemeleri ilave edin ve iyice karıştırın. Maske macun kıvamına gelince göz çevresi ve gözaltı haricinde kalan diğer kısımlara sürün. Kahve maskesini yaklaşık olarak 10 dakika cildinizde bekletin ve daha sonra soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanmanız sonucunda cildiniz yumuşar ve parlaklık kazanır.

Kuru Cilt İçin Yumurta Maskesi Tarifi

Maske

Cildiniz çok kuru olduğu için solgun, bakımsız ve aynı zamanda sağlıksız görünüyorsa, yumurta maskesini cildinize uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve iyice karıştırın. Daha önceden temizlenmiş olan cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Bu süre sonunda cildinizi soğuk suyla temizleyin. Yumurta maskesini düzenli bir şekilde haftada 3 ya da 4 kere tekrarlayabilirsiniz. Protein ve cildin ihtiyaç duyduğu mineraller açısından çok zengin olan yumurta sarısı cildinizin nem dengesini onarır. Cildinizin uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi

Maske

Hem insan vücudu için hem de cilt için büyük fayda sunan muzu, maske olarak kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman cilt lekelerini yok eder, cildi yumuşatır. İçeriğinde yer alan A vitamini ile yaşlanma etkilerini geciktirir. B vitamini ile cildin nemlenmesini sağlar.

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 2 çay kaşığı portakal suyu
 • 2 çay kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Yarım muzu bir çatalla ezin ve içerisine diğer malzemeleri ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırıp, macun kıvamı elde ettikten sonra cildinize sürebilirsiniz. Muz maskesi cildinizde yaklaşık olarak 15 dakika kalsın. Bu süre sonunda cildinizi suyla temizleyin. Maskenin nemini muhafaza etmesi için cildinize nemlendirici krem sürün. Muz maskesini haftada 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren cildiniz daha yumuşak olur ve uzun süre nemli kalır.

Kuru Ciltler İçin Süt Maskesi Tarifi

Maske

Kuru ciltlere iyi gelen doğal malzeme süt. Sütle yapacağınız maske sayesinde cildiniz uzun süre nemli kalır ve kaybettiği nemi geri kazanır.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı süt
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 5 damla papatya yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve iyice karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra cildinize sürün. Yaklaşık olarak cildinizde 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra cildinizi soğuk suyla temizleyin. Süt maskesini haftada 3 ya da 4 kere düzenli bir şekilde tekrarlayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak tekrarladığınız zaman, cildiniz uzun süre nemli kalır ve nem dengesini korur.

Kuru Ciltler İçin Kakao Yağı Maskesi Tarifi

Maske

En etkili ve doğal nemlendiriciler arasında yer alan kakao yağı, bu özelliği ile birçok kozmetik üründe kullanılır. Kuru bir cilde sahip iseniz, kakao yağı maskesini cildinize uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 4-5 damla gül yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri ilk olarak bir tavaya alın. Kakao eriyinceye kadar kısık ateşte ısıtın. Kısa bir süre içerisinde erimeye başlar. Malzemeler biraz ısındıktan sonra cam kavanoza alarak, iyice karıştırın. Kakao maskesini cildinize sürmek için içerisindeki yağın biraz katılaşmasını bekleyin. Kakao maskesini cildinize nemlendirici ya da maske olarak uygulayabilirsiniz. Maske olarak kullanacaksanız, cildinize sürdükten sonra yarım saat bekletin ve daha sonra suyla temizleyin. Cildinizin kuruma süresine göre istediğiniz zaman sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullanımdan sonra cildiniz ihtiyacı olan neme kavuşur.

Kuru Ciltler İçin Yoğurt ve Gül Maskesi Tarifi

Maske

Cildinize uygulayabileceğiniz bir diğer kuruluk giderici maske ise, yoğurt ve gül maskesi.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 küçük kase gül yaprağı

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine tüm malzemeleri ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırın ve macun kıvamını elde ettikten sonra cildinize sürebilirsiniz. Maskeyi cildinizde yaklaşık olarak 15 ya da 20 dakika kadar bekletin. Süre sonunda cildinizi suyla temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz. Düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman cildiniz nem kazanır.

Kuru Ciltler İçin Yapılan Maske Nasıl Kullanılır?

Diğer cilt tiplerine göre, kuru ciltte daha az sivilce ve siyah nokta ortaya çıkar. Aynı zamanda gözenekler daha küçük olduğu için rahatsız edici bir durum oluşturmaz. Kuru cildin bu kadar avantajı varken, bir de kendine göre olumsuz tarafı var. Cildinizi sürekli nemlendirmek için yapacağınız maskeyi cildinize uygularken, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalar,

 • Maskeleri düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere uygulamanız gerekir. Cildinizin kuruma süresine göre süreci daha kısa olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Maskeleri cildinize uygulamadan önce mutlaka cildinizi temizleyin. Maskelerin daha fazla fayda sağlaması için cildinizin temiz olması gerekir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir