Ana Sayfa / Güzellik / Kuru Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

Kuru Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

Vücudumuzun en büyük organı olan derimiz yani cildimiz zamanla formunu kaybeder, kırışır ve kurur. Bunun nedeni yaşlılık ile beraber hızla kaybetmeye başladığı su ve doğal yağlardır. Nemini kaybeden cilt kurumaya ve yaşlanmaya başlar. Uzun süre yağmur yağmayan topraklardaki çorak görünümü hatırlayın. İnsan cildi her ne kadar çorak toprak görünümünde olmasa da mikroskop altında bu görüntüye benzer bir görünüm sahibi olur. Özellikle kuru cilt yapısına sahip kişiler cildine iyi bakmadığı sürece daha kolay yaşlanır ve çok çabuk kırışır. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, doğru yöntemleri uygulayarak yaşlanmanın etkilerini azaltabilir ve bu süreci yavaşlatabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Yapılması Gerekenler

Kuru bir cilde sahip iseniz; cildinizin diğer cilt türlerine göre nem ve yağ oranı oldukça düşük demektir. Kuru ciltli insanlar yaşlanma belirtilerini daha kolay gösterir. Çok genç yaşta yüzleri kurumaya ve yaşlılık çizgileri oluşmaya başlar. Ayrıca kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yüzleri kuruyarak pul pul dökülür. Bu yüzden kuru cilde sahip olan insanların cilt bakımını düzenli olarak yapması gerekir.

1. Doğal Sabunlar Kullanın

Kuru ciltler nem oranı bakımından oldukça zayıftır. Kimyasal içerikli sabunlar yüzdeki var olan yağ ve suyu arındırdığı için cildi daha da kurutur. Bu yüzden kuru ciltlere uygun ve içerisinde kimyasal olmayan doğal sabunları kullanmanız önerilir.

2. Çok Sık Cildinizi Yıkamayın

Kuru ciltli insanlar çok sık yüz yıkayarak veya duş alarak cildin yağ oranını azaltabilir. Bildiğiniz gibi şampuan ve duş jelleri vücuttaki su ve yağ dengesini bozar. Bu yüzden bu tür ürünlerin teması ile cildinizi daha da kurutabilirsiniz.

3. Nemlendirici Kullanın

 

Doğal yapılmış veya satın alınmış nemlendiriciler kuru cildin kurtarıcısıdır. Birçok faktörden dolayı nemini kaybeden ve kurumaya başlayan cildi sürekli olarak nemlendirmek gerekir. Aksi halde cildin kurumasının ve formunu yitirmesinin önüne geçilemez. Cildinizi her fırsatta nemlendirin ve kuru cildin esiri olmayın.

4. Aşırı Sıcak Su Kullanmayın

Sıcak su cilde temas ettiğinde cildin üst tabakasını uyarır. Bu da cildin alt kısmında yer alan yağ hücrelerinin dışarı çıkmasını ve su ile beraber kaybolmasına neden olur. Ayrıca sıcak su cildin üst kısmını da tahriş edip hassaslaştırır. Bu yüzden kuru ciltli kişilerin aşırı sıcak şu kullanmaması gerekir.

5. Cildinize Hassas Davranın

Kuru ciltler tahriş olmaya, kurumaya ve yaşlanmaya müsait oldukları için duş sonrası havlu ile ovalamamaya, kese attırmamaya, ya da tahriş edici kıyafetler giymemeye özen gösterin.

6. Cildinize Uygun Temizleyiciler Kullanın

Kuru ciltlerde de siyah nokta, sivilce gibi problemler oluşur. Bu tür problemleri engellemek için, temizleyiciler veya solüsyonlar kullanılmalı. Kuru ciltli kişilerin dermokozmetikler dediğimiz yani Ph sı 5.5 olan ürünleri kullanması önerilir. Bu tür ürünler yağ ve su bakımından zengindir. Bu sayede kullanan kişinin cildinin kaybolan nem dengesi yerine gelir.

7. Banyo Sonrası Nemlendirme

Kuru cilde sahip olan kişiler en çok nemi banyo sonrası kaybederler. Bu yüzden banyodan çıktıktan hemen sonra cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü ciltteki gözenekler açık olduğu için uygulanan kremi hemencecik emer ve cildin kaybettiği nem açığı kapatılmış olur.

8. Vitamin Takviyesi Yapın

 

Cildinin kuruluğundan şikayetçi olan kişiler cilde faydalı vitaminleri alması gerekir. Omega 3 – omega 6 ve E vitamini içeren gıdaları tüketmeli ya da bu vitaminleri içeren kapsülleri düzenli olarak kullanmalı. Böylece kısa süre içinde cilt doğal nemine kavuşur.

9. Su Tüketin

Cildi kuru olan kişilerin kaybettikleri nemi bol su tüketerek de geri getirebilirler. Kuru ciltli kişilerin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekir.

10. Yağ Bazlı Kremler Kullanın

Tercih ettiğiniz makyaj malzemeleri, güneş kremleri veya losyonların yağ bazlı olmasını tercih edin. Bu sayede cildin kaybettiği yağı geri kazanmasını sağlarsınız.

11. Güneşe Maruz Kalmayın

Cildiniz zaten kuru, o halde güneşe maruz bırakarak daha da kurutmayın. Güneş ışınlarının ciltteki nemi çekip almasından dolayı kuru cilde sahip olan kişiler mutlaka güneş losyonları kullanarak dışarı çıkması gerekir. Aksi halde uzun vadede oluşan cilt lekeleri ile karşılaşılır.

12. Beslenmeye Dikkat Edilmesi Gerekir

Bu durum sadece kuru ciltli kişiler için geçerli değil. Farklı cilt yapılarına sahip olan herkesin sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir. Sağlıklı beslenerek ancak sağlıklı bir cilde sahip olunur. Eğer cildiniz kuru ise aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi halde vücudunuz var olan nemini der kaybeder. Ayrıca aşırı şekerli ve asitli içeceklerden de uzak durmanız önerilir.

13. Doğal Maskeler Yapın

Evde bulunan doğal malzemeler ile yapacağınız maskeler yüzünüzün kaybettiği nemi yerine getirecektir.

Kuru Ciltler İçin Maskeler

Tereyağı Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı yumuşak tereyağı
 • 1 çay kaşığı su

Hazırlanışı:

1- Malzemeler bir kapta homojen olana kadar karıştırılır ve cilde sürülür.

2- 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkanır.

Şeftali Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 adet şeftali

Hazırlanışı:

1- Şeftaliler ezilip iyice püre haline getirilir.

2- Daha sonra bir kaba alınır ve üzerine bal ile zeytinyağı eklenir. Bu malzemeler iyice karıştırılır ve cilde masaj yaparak sürülür.

3- 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile cilt arındırılır.

Muz Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım fincan yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Çeyrek muz

Hazırlanışı:

1- Bu 3 malzemeyi karıştırın ve cilde uygulayın.

2- 10 dakika kadar kurumasını bekleyin ve soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

Salatalık Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 adet salatalık

Hazırlanışı:

1- Salatalık bir kaseye rendelenir ve içerisine bal ve limon suyu eklenir.

2- İyice karıştırılan bu malzemeler cilde sürülür.

3- 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Yoğun Nemlendirici Maske

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yulaf içi
 • 1 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

1- Süt ve yulaf bir tencerede 15 dakika boyunca kaynatılır ve ocaktan alınıp soğutulur.

2- Soğuyan karışıma bal eklenir ve karıştırılır.

3- Cilde uygulanan bu maske 20 dakika bekletilir.

4- Daha sonra ise ılık su ile durulanır.

Avokado Maskesi

Malzemeler:

 • Avokado

Hazırlanışı:

1- Püre haline getirilen avokado cilde uygulanır.

2- 15- 20 dakika bekledikten sonra da ılık su ile durulanır.

3- Daha sonra da soğuk su ile durulanarak gözeneklerin sıkışması sağlanır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir