Ana Sayfa / Güzellik / Lahana Yağının Faydaları

Lahana Yağının Faydaları

Kış sebzelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan lahana aynı zamanda buzlukta uzun süre kendini muhafaza edebilen eşsiz bir nimettir. Oldukça fazla çeşide sahip olan lahana milattan önce 4. yy’da Yunanlılar tarafından keşfedilmiş. Oldukça fazla uygarlığın karnını doyuran lahana aynı zamanda müthiş özellikleriyle birçok alanda da günümüze kadar kullanılmış. Günümüzde yine oldukça sık bir şekilde kullanılan lahana hem sağlığımızı koruyor hem de dertlerimize derman oluyor.

Romalıların oldukça üzerinde durduğu lahana o yıllarda tıpta oldukça çığır açacak ilaçların içerisinde yer almıştır. Her ne kadar günümüzde tıbbi değeri unutulsa ve sadece sıcak yemeklerde karşımıza çıksa da insanların doğal yöntem arayışına girmesiyle birlikte tekrar canlandı. İlaçlar her ne kadar hastalıklara yönelik olsalar da yan etkileri oldukça ciddi olabiliyor. Kişi iyileşse bile yan etkisinin bıraktığı hasarlar yıllar sonrasında bile ortaya çıkarak yıllarca kendini gizleyebiliyor.

Aslında doğanın bizlere sunduğu ne kadar dert varsa içeriğinde de o kadar derman verecek olan ürün bulunmaktadır. Unutulmayan ve artık daha sık kullanılan o şifalı bitkilerden biri de lahanadır. Bir vitamin olarak kabul edilen U vitaminine lahanada rastlamak mümkündür.

Lahana Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cildi Pürüzsüzleştirir

Lahana yağının içeriğinde bulunan elementler cildin kendini hızlı bir şekilde onarmasına ve neredeyse bebek gibi olmasına neden olur. Cilde sürerken dikkat edilmesi gerekilen bir nokta da cildin temiz olduğundan emin olmaktır. Bu şekilde bir pamuğa 5 6 damla lavanta yağı damlatıp kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda sonuçlarını fark edeceksiniz.

2. Cildi Nemlendirir

Özellikle kış aylarında cildimiz oldukça kuruyor. Ve bir şekilde yaşlanmayı da aslında bu kuru ciltler oluşturuyor diyebiliriz. Kişi lahana yağını uyguladığı yeri nemlendirip canlandırır bu şekilde hızlı bir metabolizmaya sahip olan ciltte sarkan bölgeler tekrar eskisi gibi olmaya başlar. Bu da birçok kozmetik ürünün içerisinde bulunmaktadır.

3. İncelmeye Neden Olur

Birçok diyetisyenin önerdiği kürlerin içerisinde yer alan lahana yağı sürüldüğü bölgede incelmeye neden olabiliyor. Düzenli olarak kullanımda sürüldüğü bölgedeki kan akışını hızlandırır ve hızlı bir şekilde incelme söz konusu olur. Bu şekilde oldukça yararlı bir diyetle beraber lavanta yağını incelmek için kullanabilirsiniz.

4. Selülitleri Yok Eder

Kadınların sıklıkla yaşadığı selülit sorunlarını ortadan kaldırmak için birçok ürün piyasada bulunuyor. Ancak en zararsız olanı ise pek bilinmese de lahana yağıdır. Lahana yağı selülitin oluşumunu tetikleyerek yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olarak pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

5. Gözenekleri Açar

İçerdiği vitamin ve minerallerin sayesinde cilt dostu olan lahana yağı sürüldüğü bölgede kan akışını hızlandırır. Bu da onarımın daha hızlı olmasına neden olarak pürüzsüz bir görünüm elde etmenize neden olur. Özellikle cilt sorunlarının ardından oluşan gözeneklerin kapanmasına oldukça yararı olan lahana yağı kapalı gözenekleri açarak deri altındaki temizliği de sağlamanıza yardımcı olur.

6. Cilde Parlaklık Verir

Sağlıklı görünmek için uğraştığınız tüm ürünleri çöpe atın. Mat bir görünümünüz varsa önce lavanta yağı ile birlikte yüzünüze canlılık katabilir ve daha sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu şekilde cildinizde oluşan doğal parlaklık herkes tarafından fark edilecektir.

7. Ödeme İyi Gelir

Ödem bulunan kişide birçok rahatsızlık olması muhtemeldir. Ödemin belirtilerinden biri olan şişkinlik kişinin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Ödem bulunan bölgenin üzerine masajla birlikte uyguladığınız takdirde kısa süre içerisinde burada bulunan ödemin yavaşça indiğini göreceksiniz. Düzenli olarak kullandığınız takdirde buradaki ödemin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

8. Cildi Derinlemesine Temizler

Tıkalı gözenekleri açtığı gibi burada bulunan kirlerin ve biriken sebumun temizlenmesine neden olarak derin bir temizlik sağlar. Daha sonrasında temizledikten sonra cilde esneklik kazandırdığı için tekrar gözeneklerin temiz bir şekilde kapanmasına yardımcı olarak pürüzsüz bir cilt elde edinmenize yarar.

Lahana Yağının Kullanımı

Lahana yağını kullanmak isteyen kişiler nasıl uygulanması gerektiğini mutlaka bilmelidir. Aksi halde kişide bazı yan etkileri oluşabilir. Eğer kişi lahana yağını kullanmak ve içeriğinde bulunan vitaminler ve elementlerden faydalanmak istiyorsa bir pamuğun üzerine 5 6 damla lahana yağı damlatıp masaj yaparak cildine uygulayabilir. Problemi olan bölgeye günde 2 kez uygulandığı takdirde kısa bir süre içerisinde olumlu etkilerini gösterecek olan lahana yağını ciltten yıkamadan önce derinin altına nüfuz ettiğinden emin olun. Deri altındaki emilim ne kadar eşit olursa problemli bölgede oluşan değişim hızlı olacaktır.

Kan akışını hızlandıran bir etkiye sahip olan lahana yağı kan akışını normalden fazla hızlandırdığı için mutlaka kişinin su tüketimini artırması gerekiyor. Aksi halde ciltte tam aksine kuruma neden olur. Ve susuzluğa bağlı olarak yaşanan problemler ortaya çıkar. Kişi cildine uygulamadan önce mutlaka cildini temizlemesi gerekir. Bu cildin altında bulunan iyileşmeyi hızlandırır. Cilde uyguladığınız lahana yağının bir sonra ciltten arındırılması gerekilir.

Lahana Yağı Nasıl Elde Edilir?

Lahana yağının içerisinde bulunan vitamin ve elementlerden bazılarının yapısı oldukça hassastır. Bu nedenden dolayı lahana yağını elde ederken kişinin ısıya maruz bırakmaması gerekir. Bu şekilde olması gereken yapıyı koruyarak etkilerini daha da güçlü bir şekilde gösterebilir. Lahana yağını elde etmek için iki yöntem kullanılır. Eğer sizler lahana yağını yemeklerde kullanmak istiyorsanız bunun için ısıya maruz bırakılan lahana yağını tercih edebilirsiniz. Ancak etkilerini daha güçlü olarak görmek ve ciltte kullanmak için ise soğuk pres yöntemiyle elde edilen yağları tercih etmeniz gerekecektir. Bu şekilde yapısını koruyan lahana yağının etkilerini daha güçlü bir şekilde görebilirsiniz.

Lahana Yağının Zararları

Her üründe olduğu gibi lahana yağının da fazla tüketilmesi sonucunda elde edilen bazı yan etkileri mevcuttur. Lahana yağını kullanmak isteyenler öncelikle herhangi bir alerji durumuna karşı mutlaka doktoruna danışmaları gerekecektir. Daha sonrasında da lahana yağını doktorunun tavsiye ettiği şekilde kullanabilirler.

Bunun haricinde hamilelik üzerinde herhangi bir yan etkisi olup olmadığı belli olmayan lahana yağını işi bu süreçte kullanmasa daha iyi olacaktır. Farklı etkileşimler sonucunda hem bebeğinizde hem de sizlerde bazı hasarlar olabilir. Kişi uygularken mutlaka dikkat etmesi gereken noktalara dikkat etmelidir. Kan akışını hızlandırdığı için kişi her zamankinden daha fazla su içmesi gerekiyor. Eğer bu suyu tüketmezse de kişnin ellerinde ve yüzünde ve diğer bölgelerinde kurumalar söz konusu olabilir. Nemli olmayan bir ciltte her zaman yaşlanmaya mahkumdur. Ciltte oluşan sarkmalara da iyi gelen lahana yağını kişi gereğinden fazla kullanırsa bazı istenmeyen durumlar da gelişebilir. Yüzde hassasiyet oluşumuna ve aşırı gerginliğe neden olarak kişinin mimiklerini engelleyebilir kısa süreli de olsa ani bir şok geçirebilir. Bunun için mutlaka uygulanması gerekilen yerlere uygulanması gerektiği kadar lahana yağını uygulayın. Bu yan etkileri göz önünde bulundurarak herhangi bir yan etkiyle karşı karşıya kaldığınızda mutlaka doktorunuza başvurun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir