Ana Sayfa / Sağlık / Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir? Türk insanımızın tüketmekte olduğu hatta Dünya’da bile her yerden insanın rahatlıkla tüketebildiği limonun içeriğinde ki besinler sayesinde, mineraller ve vitaminler sayesinde birçok hastalığa iyi geldiği, birçok soğuk algınlığı gibi sorunlara iyi geldiği bilinmektedir. Limon, günümüzde her çeşit yemeğe neredeyse giden oldukça vitamin bakımından bol bir besindir. Hem salata hem tatlı hem de zeytinyağlı gibi çeşitli yemeklerimizde bizlerde limonu kullanıyoruz.

Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Bol bir şekilde C vitamini içermesiyle soğuk algınlığına iyi gelen limonun aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahip olmasıyla biliniyor. Günlük olarak yediğimiz birçok yanlış yiyeceklerin, içtiğimiz sigaraların ve yaşadığımız streslerin sonucunda vücudun “serbest radikal seviyesi” yükselmektedir. Ancak Antioksidan özelliğine sahip ve C vitamini yönünden de zengin olan limon, bu yükselen seviyenin azalmasında büyük etki sağlar.

Antioksidan içeren besinlerin genelde kanserle savaştığına dair uzmanlar araştırma yaparak sonuç bulmuşlardır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda son 30 yıl içerisinde limon da içerdiği bu araştırma da, birçok prostat, göğüs, kolon, akciğer ve diğer toplamda 12 kansere olumlu etki yarattığı bilinmektedir. Limonun bir diğer bilinmeyen en önemli faydalarından birisi de tümör gibi bir rahatsızlık için iyi geldiğidir.

Halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon için de yine Limon etkilidir.
İçerdiği besinler sayesinde limonu tüketen hipertansiyon bir kimsenin kısa sürede bu tansiyonun yarattığı sıkıntılardan kurtulmasına yardımcı olur. Anti-mikrobik özelliğinin de bulunduğuna dair bilgilerin olduğunu söyleyebileceğimiz limon, enfeksiyona karşı da iyi gelir. Soğuk algınlığı yaşayan her insanın C vitamini deposu limonu kullanarak kısa sürede atlatması da gerçekleşir.

Limon, hem iç hem de dış olarak oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. İçinde ki yararları yukarıda saydığımız gibi, limonun kabuğu da yararlıdır. Cilt kanserine karşı azalma sağlayan limonun kabuğu, cilt konusunda iyi geldiği bilinmektedir. Karaciğer sorunları olanlar, kalp ile ilgili problemleri olanların da günlük tüketmeleri gereken besinler arasında limon bulunuyor.

Stresli hayatı olanlar, alkol ile sigarayı birlikte kullananlar genelde çay veya yemeklerinde limon kabuğu atmamaları ve bunu tüketmeleri onlar için oldukça faydalı olacağını bilmelerini isteriz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code