Ana Sayfa / Güzellik / Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Cilt ve saç bakımı kadar el ve ayak bakımı da kadınlar için vazgeçilmez unsurlardan biri. El ve ayak bakımı denilince de ilk akla gelen manikür ve pedikür oluyor.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür, nazik elleri bakımlı tırnaklar ile birleştirmek için yapılan işlemlerin tamamıdır. Manikürün temel amacı, hem bakımlı tırnaklara hem de sağlıklı tırnaklara sahip olmaktır. Bu işlem için uzun zamana ve para harcamaya gerek yok. Basit adımlar takip edilerek manikür işlemi evde de rahatça yapılabilir.

1. Adım

Evde manikür yapmanın ilk önemli adımı, tırnak çevresindeki etlerin düzeltilmesiyle başlar. Çünkü tırnaklarımız bu etlere bağlı olduğu için, bu pürüzün ortadan kaldırılması gerekir.

Maniküre başlamadan önce tırnaklarınızdaki ojeyi temizleyin. Sonrasında bir kabın içerisine ılık su doldurun. Hatta içine biraz lavanta yağı da atabilirsiniz. Lavanta yağının yatıştırıcı ve antibakteriyel etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede tırnak dipleri iyice temizlenir ve dezenfekte olur. Ayrıca lavanta yağının hoş kokusu elleri hem rahatlatacak hem de manikür sonrasında güzel bir koku bırakacak. Ardından yine bu suyun içine birkaç damla limon suyu da sıkabilirsiniz. Bu, tırnakların renk dengesini dengelemeye yardımcı olur. Hatta suyun içerisine 1 damla zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Zeytinyağının içerisindeki E vitamini sayesinde tırnaklar beslenir.

Ellerinizi su dolu kabın içerisinde 5 ile 10 dakika kadar bekleyin. Dikkat edilmesi gereken nokta ise parmak uçlarının tam olarak kabın içerisine girmesidir. Ellerinizi kaptan çıkardıktan sonra tırnak etlerinizin ve tırnaklarınızın iyice yumuşadığını göreceksiniz. Bir tırnak makası yardımı ile tırnak etlerinin düzgün olmayan yerlerini nazik bir şekilde alın.

2. Adım

Öncelikle ellerinizi iyice kurulayın. Tırnaklarınızı kısaltacaksanız tırnak makası ile boylarını ayarlayın. Sonra törpüleme işleminin nasıl olacağına karar vermeniz gerekiyor. Küt ya da yuvarlak tırnak şeklinden birini seçerek tırnaklarınızı törpülemeye başlayın. Tırnak törpüsünün 2 çeşidi vardır. Bunlardan ilki tırnağın içerisine uygulanan tırnak makasıdır. Diğeri ise, tırnaklara dıştan uygulanan tırnak törpüsüdür. Ancak törpü tek yönlü ise o da kullanılır.

Törpüleme işlemini mutlaka aynı yöne doğru yapmalısınız. Böyle yaparsanız tırnağınıza zarar vermezsiniz. Törpüyü asla ileri geri sürterek yapmamanız gerekiyor. Törpüleme işlemi bittikten sonra tırnağınızdaki ölü derileri temizleyin. Bu etleri temizlerken çok fazla içe doğru itilmemesine dikkat edin. Yoksa kanama meydana gelebilir. Bu işlem için pamuk parçasına sarılmış çubuk kullanabilirsiniz. Ya da daha profesyonel olan krong adı verilen manikür malzemesini de tercih edebilirsiniz. Krong, tırnakların olduğundan daha uzun bir şekilde gözükmesini sağlar. Bunun yanında et pensi denilen manikür aletini de kullanabilirsiniz.

Tırnak etleriniz manikürle bile düzeltilemeyecek durumda ise yatmadan önce doğal bir bakım uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı ayçiçeği ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize masaj yaparak sürün. Ardından ellerinize eldiven giyerek yatın. Sabah kalktığınızda tırnak etlerinizin yumuşak ve düzgün olduğunu fark edeceksiniz.

3. Adım

Son adımda gerekli görürseniz tırnaklarınızı hazırladığınız suyun içerisine tekrar koyabilirsiniz. Sonrasında derinizi yumuşatmak ve korumak için nemlendirici krem ya da vazelin kullanabilirsiniz. Sorasında da tırnağınızı korumak için tırnak cilası ya da oje kullanabilirsiniz.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Ellerimizin bakımı önemli olduğu kadar ayaklarımızın da bakımı bir o kadar önemli. Bunu sağlamak için de pedikür işlemine başvurulur. Pedikür işlemini de aynı manikür gibi evde kolayca uygulayabilirsiniz.

1. Adım

Pedikür için öncelikle ayakların yumuşaması gerekir. Bunun için genişçe bir kovanın içine hafif sıcak su doldurun. Ardından ayaklarınızı bunun içine koyun. Hatta ayaklarınızı daha da yumuşatmak için suyun içerisine biraz vazelin de ekleyebilirsiniz. Suyun içinde ayaklarınız yumuşayınca ayak tırnaklarınızın boyunu istediğiniz uzunlukta kesin. Yanlardan çıkan etleri de düzeltmeyi ihmal etmeyin. Eğer bu aşama ile uğraşmak istemezseniz, bu işlem, banyodan sonra da yapabilirsiniz.

2. Adım

Manikürden farklı olarak pedikürde ayak topuklarını törpüleme işlemi de yapılır. Sürekli dış yüzey ile temas eden ayaklarımızın alt kısımları, zamanla kalınlaşır ve nasırlı bir hale gelir. Bu yüzden pedikür işlemi sırasında tabanlardaki bu ölü derilerin temizlenmesi gerekir.

3. Adım

Törpüleme işlemi bittikten sonra sıra oje sürme aşamasına gelir. İstenen renk oje ya da parlatıcı kullanılarak hem tırnaklar korumaya alınır hem de daha güzel bir görüntü ortaya çıkartılmış olunur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir