Ana Sayfa / Sağlık / Menejit aşısı hayat kurtarıyor

Menejit aşısı hayat kurtarıyor

Özel Kadıoğlu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Seza Baykan, menenjitin tehlikeli bir hastalık olduğunu ifade ederek çocukları enfeksiyonlardan korunmayı amaçlayan ”meningokok aşısı”nın, ulusal aşılama programına dahil edilmesi gerektiğini söyledi

Çocukluk çağında görülen enfeksiyon hastalıklarının azaltılmasına yönelik yapılan aşılamalar, gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse ülkemizdeki sağlık yetkililerinin üzerinde durduğu önemli bir konu.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı enfeksiyonlardan korumak için yeni aşıların geliştirildiğini belirten Baykan “Birçok gelişmiş ülkede güvenle uygulanan, 2005 yılından beri de ABD’de kullanılmakta olan meningokok aşısı henüz ülkemizde ulusal aşılama programına dahil edilmedi. Tedavi edilmediği taktirde yüzde100 ölümle neticelen bu hastalıktan korunmak için çıkarılan aşıların, ‘Ulusal Aşılama Programı’na dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Neisseria” ve “meningitidis” bakterisinin etken olduğu menenjit hastalığının belirtileri arasında; ateş, ciltte basmakla solmayan kırmızı renkte döküntüler ve şok tablosunun bir arada görülmesi olduğunu söyleyen Uzman Dr. Seza Baykan menenjitin ani başlangıçlı bir hastalık olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 500 bin kişinin bu hastalığa yakalandığını ve yaklaşık 50 bin kişi bu hastalıktan hayatını kaybettiğini ifade etti.

Hastalığın son yıllarda ülkemizde de artış gösterdiğini vurgulayan Baykan “Hastalıktan korunmak için çeşitli aşılar geliştirildi. Şu anda ülkemizde “Menactra” aşısı bulunmaktadır. Aşı takviminde en erken 9 ayda başlar, minimum 3 ay arayla 2 yaşa kadar çocuklara 2 doz olarak uygulanır. 2 yaş üzerindeki çocuklar için ise tek doz yeterlidir”  dedi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code