Ana Sayfa / Yaşam / Mükemmel Hindi için ipuçları

Mükemmel Hindi için ipuçları

Mükemmel Hindi için ipuçları, Aslında yılbaşı için hindi pişirme işini harika yapıyor olsanız da, en sonuncusu geçen yıl olduğu için bir bilgi tazeleme sizin için de iyi olabilir. İşte harika bir hindi tarifi.

Mükemmel Hindi için ipuçları

Öncelikle hindinizin fırınınıza tam olarak uyacağından emin olun. Ayrıca hindinizi pişireceğiniz kap da önemli. Hindiniz sığmalı ve pişerken çıkacak yağ ve su taşmamalı. Hindinin ağırlığını not edin, çünkü pişirme süresi her bir kilo için yarım saat olmalıdır. Hindinizi sabah buzdolabından çıkartmalı ve pişirmeden önce oda sıcaklığına gelmesini sağlamalısınız. Bu sayede sıcak fırına girdiğinde daha az şoka uğrar ve daha az küçülür. Fırınınızı en az 20 dakika önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlamalısınız.

Mükemmel Hindi için ipuçları

Mükemmel Hindi için ipuçları

Tepsinize hindiyi yerleştirdikten sonra etrafına birkaç soğan koyun. Bu sayede hem etinizi tepsiye sabitlemiş olacak, hem de aromasını daha hoş hale getireceksiniz. Hindinizin göğüs kısmı tepsiye gelecek şekilde yerleştirin. Yani sırtı fırın tepsinizin üst tarafında olacak şekilde yatırın. Tuz ve biberle hindinizin her yerini tatlandırın. Bir kupa suyu fırın tepsinize ekleyin. Hindiyi folyo veya benzer bir malzemeyle kaplamayın. Pişme süresinin yarısına gelindiğinde hindiyi dikkatlice ters çevirin.

Göğüs kısmına biraz daha tuz ve biber serpin. Eğer bir pişirme termometreniz varsa, pişme süresinin son yarım saatine gelindiğinde etin en kalın göğüs kısmını ölçün. Sıcaklık eğer 65-70 derece gibiyse, etiniz pişmiş demektir. Hindiyi fırından çıkartın ve en az 1 saat dinlendirin.

Usta aşçılar fırında hindi tarifi verirken pişme süresi kadar bekletilmesi gerektiğini belirtirler. Ancak bu aşamada da sakın kaplamayın. Etiniz sıcak kalacaktır, meraklanmayın. Servis yapacağınız zaman tepsideki yağlı su ile hindinizi ıslatın ve servis için kesmeye başlayabilirsiniz. Servis yaparken farklı soslarla ekstra lezzet de katabilirsiniz.

Afiyet olsun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Hayat Park Gayrimenkul Türkiye’nin En Güçlü İnşaat Firması

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ FİRMASI HAYAT PARK GAYRİMENUL A.Ş: HEM TOPRAK SAHİBİYİZ HEM DE BORÇSUZ BİR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir