Ana Sayfa / Güzellik / Muz Kabuğu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Muz Kabuğu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimiz, vücudumuzda en çok önem verdiğimiz bölgelerden biri. Her birey cildine bakım göstermek ister ki bakımlı olmak dış görünüşümüze ve sağlığımıza da yansır. Doğadaki meyvelerin cildimize büyük oranda faydalı olduğunu son yıllarda bir yerlerde mutlaka duymuşsunuzdur. Bu nedenle bu yazımızda muz kabuğu ile cilt bakımı nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

Muz Kabuğu İle Cilt Bakımının Etkileri

Severek yediğimiz meyvelerden biri olan muzun faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde bulundurduğu zengin vitaminler ve besinlerle muzun sağlığımıza katkısı oldukça fazla. Bünyeyi güçlendirir, böbreklere ve bağırsaklara yararı vardır. Muzun iç kısmını yiyip genelde kabuğunu atarız. Fakat muzun faydaları kadar muz kabuğunun da faydaları oldukça fazla. Özellikle cilt bakımı konusunda muz kabuğu, kozmetik ürünlerinden daha çok etki gösteriyor.

1. Sivilceye Etkisi

Sivilceler çoğu kişilerde büyük bir sorun oluşturur. Muz kabuğunu, gece yatmadan önce temizlediğiniz cildinize, sivilcelerin üzerine sürünüz ve yıkamayınız. Sabah uyandığınızda yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Düzenli bir şekilde kullandığınızda kızarıklığın kalmadığını ve sivilcelerinizin yatıştığını göreceksiniz.

2. Topuk Bakımında Kullanımı

Topuklarda oluşan nasırlar için birebir olan muz, kimyasal ürünlerin gösteremediği bakımı ayaklarınıza gösterir. Ne kadar kozmetik ürünü kullansak da muz kabuğu kadar etkisi olmaz. Muz kabuğunu topuklarınıza iyi bir şekilde sürün. Bu sayede topuklarınız rahatlar ve nasırlar büyük ölçüde azalır.

3. En Doğal Nemlendirici

Kuru cilde sahip olanların cildine en uygun nemlendiriciyi bulması günümüzdeki kozmetik ürünlerinin fazla olması sebebiyle oldukça zor. Nemlendirici konusunda en doğalı ise muz kabuğu. Muz kabuğu cildinizi besler ve bu sayede yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz. Muz kabuğunu cildinizin en kuru olan bölgelerine güzel bir şekilde yapıştırın. 1 saat bekletin ve daha sonrasında duş alın. Muz kabuğu peelingi cildinizi besler ve hücre yenileyici özelliğiyle yumuşak bir dokuya sahip olmanızı sağlar.

4. Kırışıklıklara Çözüm Sağlar

Muzun içeriğinde bulunan B vitamini ve C vitamini sayesinde erken yaşlanmayı önler. C vitamini kolajen üretir ve kolajen cildimizi genç tutmayı sağlayan en önemli maddedir. Aynı zaman da güneş zararlı ışınlarından koruyarak cildimizin yaşlanmasının gecikmesine yardımcı olur.

5. Muz Kabuğu İle Peeling

Peeling yapacağınız bölgeye muz kabuğunun iç tarafını sürün. Muz kabuğunun rengi kahverengi oluncaya kadar sürmeye devam edin. Bu işlemi nazikçe uygulayın, cildinizi tahrik etmekten kaçının. Muz kabuğunun sorunlu bölgede kurumasını bekleyin. 1 saat cildinizde bekledikten sonra yıkayın. Daha sonra da uyumadan önce tekrar yıkayın. Peeling işlemini bir hafta içerisinde her gün uygulamanızı tavsiye ederiz. Fakat daha sonra akne, sivilce veya cilt lekeniz çıkarsa işleme 2 hafta boyunca devam edebilirsiniz.

6. Sedef Hastalığına ve Siğile Çözüm

Muz kabuğu sedef hastalığının belirtilerini yatıştırmada birebir. Sedef hastalığının olduğu bölgelere muz kabuğunu sürün. Biraz bekletin. Belirtilerin acısının azaldığını ve yatıştığını göreceksiniz. Siğil olan bölgenin üzerinde muz kabuğunu bandaj yardımı ile kaplayın. Bir gece beklettikten sonra siğil hala duruyorsa, siğil atılana kadar devam edin. Siğili kısa sürede yok ettiğinin farkında varacaksınız.

Muz Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

1 muzu çatal yardımıyla püre haline gelene kadar ezin. Kasenin içine koyun ve üzerine 1 yumurta kırın, iyice kırın ve karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürün, bu şekilde 15-20 dakika bekletin. Sonrasında yüzünüzü iyice durulayın. Düzenli olarak kullandığınız takdirde muz kabuğu cildinizdeki lekelerin rengini açar ve bir süre sonra yok edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildinize nem kazandırır ve parlamasını sağlar. Gözeneklerinizi sıkılaştırarak cildinizdeki yorgun görünümü azaltır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir