Ana Sayfa / Güzellik / Muz Kabuğu İle Sivilce Tedavisi

Muz Kabuğu İle Sivilce Tedavisi

Muz kabuğunun bilmediğiniz birçok yararı var. Muz lezzetli bir meyve olduğu kadar A, B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra potasyum, çinko, demir ve magnezyum minerallerini içerir. Muz kabukları lutein, antioksidan ve potasyum içerir. Muz yiyerek bütün bu mineral ve vitaminlerden faydalanabileceğiniz gibi muzu cilt maskesi olarak kullanarak hem cilt sağlığınıza hem de sivilceler ile mücadelenize katkı sağlayabilirsiniz. Yazımızda muz kabuğu ile sivilce tedavisi konusunda sizleri bilgilendirmeden önce muzun cilde faydalarını anlatalım.

Muzun Cilde Faydaları

Muz maske olarak kullanıldığında cilde birçok olumlu etki sağlar. En önemlilerini aşağıdaki gibi sıraladık.

  • İçindeki meyve asitleri ve antioksidan maddeler cildi soyucu etki yapar. Bu şekilde ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlayarak sivilce oluşmasını engeller. Bunun başka bir olumlu sonucu da ciltte rahatlama ve ferahlık hissi oluşturur. Bu soyucu etkisi sebebi ile muz ve muz kabukları peeling için de tercih edilebilir.
  • Muz cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Muzda yer alan potasyum, suyun ciltte kalmasını ve nemin korunmasını sağlar ve ph dengesini düzenler. Bu nedenle muz maskesi kuru ya da tahriş olmuş ciltlere birebirdir.
  • Muz maskesi cilde canlılık kazandırır. Bu da muzun içermiş olduğu C vitamininin cildin doğal parlaklığını korumasına yardımcı olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda muzdaki potasyum kan dolaşımını hızlandırıcı etki yapar. Bu şekilde cilt canlanır, göz altındaki torbalar ve koyu renkli halkalar da azalmaya başlar.
  • Muz, antibakteriyel özelliği nedeni ile sivilce içinde bulunan bakterileri azaltarak kızarık ve şiş olan sivilceleri kurutmak için yararlıdır.
  • Sivilce tedavisi konusunda çok önemli bir yere sahip olan A vitamini, muzda bol miktarda bulunur. A vitamini hücre yenilenmesini hızlandırır. Kolajen üretimini tetikler ve tahriş olan bölgeleri tamir ederken, cildin koruma duvarını da güçlendirir.İşte bu özelliği ile hem sivilceleri hem de ciltteki küçük izleri tedavide oldukça etkilidir.
  • Muz maskesi tüm bu yararlarının yanında içermiş olduğu B ve E vitaminleri nedeni ile yaşlanmayı önler ve kırışıklıkları giderir.

Muz Kabuğu Nasıl Kullanılır?

1. Yüzümüze muz kabuğunu uygulamadan evvel cildimizi kir ve yağdan arındıralım. Bunun için yüzümüzü cilt ph seviyesine uygun, antibakteriyel yüz sabunu ile yıkayalım, su ile durulayıp, havlu ile silelim. Muzun kabuğunu soyalım. Kabukları yeşil olan muzları kullanmıyoruz. Akne tedavisi için olgun olan muz kabuklarının kullanılması gerekir. Kullanacağımız kabukların rengi sarı ve siyah olmalıdır, çünkü yeşil kabukların sivilce tedavisinde etkili olup olmadıkları henüz bilinmiyor.

2. Cildimizi muz kabuğunun iç kısmı ile cildimizdeki problemli bölgeyi ovalayalım. Muz kabuğu A, B, C, E vitaminleri ve potasyum, çinko, demir ve manganez içerir. Bu vitamin ve mineraller iltihaplı cildi yatıştırmaya ve akneleri azaltmaya yardımcı olabilir. Kabuğu yüzümüze sürerken, cildimizdeki kirden kaynaklı renginin sarıdan siyaha dönüştüğünü göreceğiz. Kullandığımız kabuk tamamen siyah olduğu zaman onu atıp yeni bir kabuk alalım. En az 10 dakika boyunca masaj yaparak bu işlemi devam ettirmeliyiz.

3. Yüzümüzü yıkamamalıyız. Gün boyu cildimizde kalmalı, böylece muz kabuğundaki vitamin ve mineraller cildimize daha iyi nüfuz edecektir. Yapış yapış bir yüz ile dolaşmak istemiyorsak, muz kabuğu uygulamasını gece yatmadan önce yapmalı, sabah da yüzümüzü yıkamalıyız. Eğer kabuk ile ovaladıktan sonra hemen sonra yüzümüzü yıkarsak hiçbir etkisini göremeyiz.

4. Muz kabuğu maskesini kullanmaya birkaç gün devam edelim ve bunu günlük rutinimiz haline getirelim. Bir süre sonra aknelerin temizlenmeye başladığını, en azından kızarıklığın gittiğini ve ilk kullanımdan sonraki gün sivilcelerimizdeki değişimi az da olsa fark edeceğiz. Muz kabuğunu yüzümüze sürdüğümüzde kızarıklık, yanma gibi belirtiler gösteriyorsa bu maske bizim için uygun değil demektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir