Ana Sayfa / Güzellik / Narın Cilt Güzelliğine 7 Faydası

Narın Cilt Güzelliğine 7 Faydası

Çekirdeklerinden tanesine, suyundan kabuğuna kadar nar tüm varlığıyla tam bir şifa kaynağı. C vitamini açısından zengin olan nar; potasyum, demir ve plyphenol de içerir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Şeker ile kolesterol dengesinin korunmasını destekleyen nar sayesinde kanser hücrelerinin gelişip bedene hasar verme riski azaltılır. C vitaminin yanı sıra B1 ve B2 vitaminlerini de içeriğinde bulunduran nar meyvesi kalbin sağlıklı işlemesini destekler. Günde bir su bardağı nar suyu içtiğiniz halde günlük C vitamini ihtiyacınızın dörtte birini gidermiş olursunuz. Nar, iç organların sağlıklı işlemesine faydalı olduğu kadar cilt sağlığının korunması ve daha güzel ciltlere sahip olunması açısından da oldukça önemli bir meyve.

Nar suyu ve nar çekirdeği cilt güzelliği için popüler kaynaklar. Bunun sebebi ise nar meyvesinin ideal bir antioksidan kaynağı olması ve B5, C vitaminlerini bolca barındırması. Narın içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi tahrip etme potansiyeli olan serbest radikaller nötralize edilir ve cildin korunması sağlanır.

Nar çekirdeğinden elde edilen yağ ise yeni cilt hücrelerinin üretimini kolaylaştıran punicic asit, omega 5, ellagic asit gibi yağ asitlerini bolca barındırır.

Nar ile cilt güzelliğini korumak isteyenler için yüzde yüz doğal nar çekirdeği yağının kullanılması öneriliyor. Nar çekirdeği yağını bulamayanlar ise nar çekirdeği özünden yapılan bakım kremlerinden faydalanıp narın cilt için sunduğu şifalardan yararlanabilir. Nar çekirdeği özünden yapılan kremler birçok işlemden geçtiği için yüzde yüz doğal nar çekirdeği yağı kadar etkili değildir ama yine de bir miktar katkı sağlayabilir.

Taze nar kullanıp cilt bakımı yapmak isteyenler ise şu adımları uygulayabilir:

Bir tane büyük narın kabuğunu temizleyin ve elinizde kalan çekirdekli bölümü miksere atın ve bu bölüm yoğun bir sıvı kıvamına gelene kadar makineyi çalışır vaziyette tutun. Karışımı elde ettikten sonra sıvıyı boyun bölgesi de dahil olmak üzere yüzünüzün geneline sürün ve yaklaşık yarım saat yüzünüzde tutun. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin.

İşte narın cilde yararları:

1. Güneşin zararlı ışınlarından korur

Cildin nar meyvesi ile beslenmesi halinde güneşten gelen zararlı ışınların etkisi azaltılır ve cildin bu ışınlardan negatif etkilenmesinin önüne geçilir. Yüzde ve vücudun diğer açık yerlerinde oluşan rahatsız edici güneş yanıkları, lekeler ve diğer problemlerden uzak kalmak için narı güvenle tercih edebilirsiniz.

2. Cilt lekeleri ve yaralara karşı çözüm olur

Düzenli nar tüketimi ile cildinizdeki sivilcelerden, cilt lekelerinden ve yaralardan sonra varlığını sürdüren izlerden yavaş yavaş kurtulabilirsiniz. Nar, bu tip sorunları ani bir şekilde çözen bir meyve değil ama düzenli tüketim ve sabırlı tutum ile istediğinizi uzun vadede elde edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar ciltte oluşan hasarların düzenli nar tüketimi ile daha hızlı iyileştiğini ortaya koyuyor. Hiçbir ilaç kullanmadan doğal yollarla cilt problemlerini gidermek istiyorsanız narı meyve olarak yemeye başlayabilirsiniz. Mevsiminde alıp bolca yediğiniz nar, işlevsel olarak en faydalı olandır. Direk besin olarak taze nar alamadığınız mevsimlerde ise cilt sorunlarına çözüm olması için güvenilir ve doğal üretim yaptığından emin olduğunuz mağazalardan; içeriğinde nar, nar özü, nar suyu, nar çekirdeği yağı gibi maddeler bulunduran kozmetik ürünlerini alabilirsiniz.

3. Yaşlanma karşıtı etki yapar

Narın cilde en büyük faydalarından bir tanesi de anti aging, yani yaşlanma karşıtı etkisidir. Senelerin geçmesiyle birlikte yıpranan, yorulan ve kırışan cildin üzerinde meydana gelen olumsuz ve güzelliğe negatif etki yapan kırışıklıklar ile lekelerin azalması konusunda nar mükemmel bir çözüm olabilir. Yeni cilt hücresi üretiminde ihtiyacınız olan bileşenleri yapısında barındıran nar, bedeninizdeki aktif cilt hücrelerinizi de iç ve dış faktörlere karşı başarıyla korur.

4. Daha sıkı ve diri bir cilt sunar

Cilt duvarını ören tuğlalar olarak bilinen kolajenler ve elastin isimli madde sayesinde vücudumuzun elastikiyet özelliğinde artış görülür. Narın sunduğu kolajen ve elastin ile birlikte cildin daha sıkı ve gergin görünmesi, bununla birlikte de pürüzsüz, diri ve genç bir görünümün oluşması sağlanıyor. Nardaki bileşenler vücuttaki kolajen yapısını bozan enzimlerin de ortadan kaldırılmasını sağlar.

5. Cildi nemlendirir

Nar meyvesinin yapısında bulunan pusinik asit, omega 5 yağ asidi gibi etmenler cildin derinlemesine nemlendirilmesini sağlar ve cilt üzerindeki iritasyonların yatıştırılmasını destekler. Kış mevsiminde meydana gelen nem kaybının etkilerini ortadan kaldırma konusunda oldukça etkili olan nar, cildin soğuğa karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

6. Hastalıklardan korur

Cilt güzelliği hastalık geçirdikçe negatif etkilenir ve daha yorgun, daha yaşlı bir görünüm almaya başlar. Nar meyvesinin sindirim sistemini düzenleyen ve birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği sayesinde daha rahat bir hayat geçirebilirsiniz. Kış mevsiminde soğuk algınlığı gibi hastalıklarla karşılaşırsanız nar suyu ile narı düzenli olarak tüketip vücudunuzun direncini artırabilirsiniz.

7. Kalp ve damar sağlığını korur

Narda bulunan antociyanin ve polifenol maddeleri E vitamini gibi faydalı bir vitaminden bile yirmi kat daha güçlüdürler ve antioksidan özellikleri sayesinde damarlarda ortaya çıkan plak artışı ve daralma gibi sorunları önler. Doğal antibiyotik özelliği sayesinde nar kalp ve damar için zararlı maddeleri vücuttan atmanızı da kolaylaştırır. Kalp ve damar sağlığı korundukça ve güçlendikçe kan vücudunuzun her yerine düzenli pompalanır ve cildinizin bozulma ihtimali azalmış olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir