Ana Sayfa / Güzellik / Papatya İle Sivilce Tedavisi

Papatya İle Sivilce Tedavisi

Papatya, insan sağlığına sağladığı yararla kış aylarının vazgeçilmez çayları arasında yer alır. Papatya sadece insan sağlığı üzerinde yarar sağlamaz, aynı zamanda cilde de fayda sağlar. Papatyanın içeriğinde yer alan faydalı maddeler sayesinde cilt yüzeyinde meydana gelen sorunlara bitkisel bir tedavi sunar. Özellikle ergenlik döneminden itibaren cilt yüzeyinde oluşuma başlayan sivilceleri doğal bir şekilde tedavi eder.

Papatyanın Yararları

Önemli bir şifa kaynağı olan papatya, özellikle cilt yüzeyinde birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Papatyanın içeriğinde yer alan faydalı maddelerden yararlanmak için, kozmetik ürünlerinden olan, nemlendirici krem, duş jeli, şampuan, vücut losyonu ve sabunların içerisinde belirli bir miktarda bulunur. Özellikle papatya cilt yüzeyinde ortaya çıkan ve görüntüsüyle çok rahatsız eden sivilce tedavisinde kullanılır. Sivilce çok sık bir şekilde çoğu kişide meydana gelir. Sivilceler çok sık ciltte çıktığı için uzun süreli bir tedavi uygulamak gerekir. Papatya sivilce oluşumu için ideal bir besin.

Papatya cildi derinlemesine temizlediği için sivilce oluşumunu uzun bir süre erteler. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve cildi toksinlerden tamamen arındırır. Deri dökülmesine iyi gelerek, cildin daha gergin ve sıkı olmasını sağlar. Cilt yapısının günlük olarak alması gereken vitamin ve mineraller bulunur. Papatya cilt yapısının mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayarak, cildin dinç, sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Papatya İle Sivilce Tedavisi Çeşitleri

Papatya ile cilt yüzeyinde yer alan sivilcelerin oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız papatya maskeleri:

1. Papatya ve Gül Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Papatya çayını hem içerek hem de cildinize sürerek, büyük fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle sivilce sorununuz varsa papatya maskesi tam size göre, papatya maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler, 7 tane papatya, 3 tane nane yaprağı, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 su bardağı su. İlk olarak suyu bir kap içerisinde kaynatın ve içerisinde geri kalan malzemelerin hepsini ilave edin. 5 dakika boyunca tüm malzemeleri iyice kaynatın. Biraz ılık bir kıvama geldiği zaman bir pamuk yardımıyla özellikle sivilcenin daha yoğun olduğu kısma sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra cildinizi suyla temizleyin. Papatya maskesini düzenli olarak iki hafta boyunca her gün uygulayın. Bu süreç sonunda ayda bir kere cildinize uygulayabilirsiniz. Papatyanın içerisinde yer alan maddeler sayesinde cildi bakterilerden arındırır ve sivilce oluşumunu uzun bir süre erteler.

2. Papatya ve Kakao Yağı Maskesi

Sivilce Tedavisi

Ergenlik döneminden itibaren başlayan ve hayatımızın geri kalan kısmında rahatsız edici bir görünüme neden olan sivilceler için doğal bir tedavi uygulayabilirsiniz. Özellikle papatya sivilce tedavisi için kullanılır. Papatya maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler, 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 çay kaşığı papatya, 1 çay kaşığı tereyağı, 1 çay kaşığı kakao yağı ve 1 bardak su. İlk olarak suyu küçük bir kabın içerisinde kaynatın ve içerisine tereyağını ilave edin. Daha sonra papatyayı ve badem yağını ilave edin. Yaklaşık olarak 5 dakika boyunca kaynatın. Kabı ocaktan aldıktan sonra son olarak gül suyu ve kakao yağını ekleyin, bir süre karıştırın. Papatya maskesi ılık bir kıvama gelince cildinize bir pamuk yardımıyla sürün. Cildinizin özellikle sivilce olan kısımlarına daha fazla papatya maskesini sürebilirsiniz. Papatya maskesini yaklaşık olarak 30 ya da 40 dakika cildinizde bekletin ve bu süre sonunda ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

3. Papatya ve Nane Maskesi

Sivilce Tedavisi

Papatya ve nane maskesi güçlü bir içeriğe sahip olduğu için sivilcelerin tedavisinde çok etkili olur. Papatya maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler, 2 yemek kaşığı nane yaprakları, 2 yemek kaşığı papatya yağı ve 3 bardak su. İlk olarak suyu bir kabın içerisinde kaynatın ve içerisine papatya, naneyi ilave edin. Bir süre daha bu şekilde kaynatın. Daha sonra ocaktan alarak ılık bir kıvama gelmesi için biraz bekleyin. Papatya maskesi ılık bir kıvama gelince cildinize bir pamukla sürün. Özellikle sivilcelerin üzerine sürdüğünüzde daha çok fayda elde edersiniz. Papatya maskesini cilt yüzeyinde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda cildinizi suyla temizleyin. Papatya maskesini sivilceleri yok etmek için cildinize günde iki kere yapabilirsiniz.

4. Papatya ve Karbonat Maskesi

Sivilce Tedavisi

Cilt yüzeyinde bazı zamanlarda strese ya da farklı sebeplere bağlı olarak sivilce gibi bir cilt sorunu ortaya çıkar. Sivilceden kurtulmak ve aynı zamanda vücudunuzu stresten arındırmak için papatya çayı tüketebilirsiniz. Stresle savaşan papatya çayı aynı zamanda herkesin ortak cilt sorunu olan sivilceyi tedavi eder ve tekrar oluşumunu uzun süre engeller. Papatya maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler ise 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı papatya ve 2 bardak su. İlk olarak suyu kaynatın ve içerisine papatyayı ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve ılık bir kıvama gelmesi için bekleyin. Papatya çayı ılık bir kıvama geldikten sonra içerisine karbonatı ilave edin ve iyice karıştırın. Karbonat eridikten sonra bir pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık olarak cildinizde papatya maskesini 15 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda cildinizi ılık suyla temizleyin. Papatya maskesini cildinize düzenli bir şekilde her hafta 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz. Hem cildinizde sivilceyi tedavi eder hem de uzun süre sivilce oluşumunu engeller.

5. Papatya ve Limon Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Papatyanın içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde cilt yüzeyinde meydana gelen cilt sorunlarını tedavi eder. Özellikle herkesin rahatsız olduğu sivilce gibi bir cilt sorununu giderir. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler ise 2 yemek kaşığı papatya, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 bardak su. İlk olarak suyu küçük bir kabın içerisinde kaynatın ve içerisine papatyayı ilave edin. Bir süre birlikte kaynatın ve daha sonra ocaktan alın. Ilık bir kıvama gelinceye kadar bekleyin ve içerisine limon suyunu ilave edin. Bir süre karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla cildinize özellikle sivilcenin olduğu kısımlara sürün. Cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika beklettin ve bu süre sonunda cildinizi ılık suyla temizleyin. Papatya maskesini düzenli olarak cildinize 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız zaman sivilce sorunundan doğal bir şekilde kurtulursunuz.

6. Papatya ve Bal Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilce sorununu gidermek için cildinize papatya maskesi uygulayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler ise, 2 yemek kaşığı papatya, 1 bardak su ve 1 yemek kaşığı bal. Papatya maskesini hazırlamak için ilk olarak suyu kaynatın ve daha sonra içerisine papatyayı ilave edin. Daha sonra papatya çayı ılık bir kıvama gelince içerisine balı ilave edin ve karıştırın. Bir pamuk yardımıyla cildinize papatya maskesini uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi ılık suyla temizleyin. Papatya maskesini yaklaşık olarak her hafta 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Papatya Maskesi Nasıl Kullanılır?

Papatya maskesini sivilcelerden kurtulmak için cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere uyguladığınız zaman, cildinizde birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen sivilceleri tedavi eder. Aynı zamanda cilt yüzeyinde sivilcenin oluşumunu geciktirir. Sivilce oluşumuna neden olan bakterileri yok eder.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir