Ana Sayfa / Sağlık / Penis Kırılması

Penis Kırılması

Unhappy young couple with problem in bedroom

Penisin içinde hiç kemik olmadığı halde, gerçekten kırılabilir mi? Bu soru birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Gerçekten de cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilecek “penis kırılması” olarak adlandırılan bu durum, talihsiz bir yaralanmadır. Penis kırılması acı verici bir yaralanmadır. İşaretler, çatlama sesi, ereksiyonun derhal kaybolması veya penis kanallarına giren kan nedeniyle peniste koyu renk morluklar gözlenebilir. Bazen idrarı vücuttan (üretra) boşaltan tüp de hasar görür ve penisin idrar boşluğunda kan görülebilir. Penis kırılması hakkında sık sorular soruları bu yazımızda derledik.

Penis Kırılması Nedir?

Tunica albuginea adı verilen zarın yırtıldığı zaman, erekte penisin bükülmesinin ciddi bir boyutudur. Tunika albuginea, penisin merkezindeki özel süngerimsi doku olup, ereksiyon esnasında kanla doldurulan corpora cavernosa’yı sarmaktadır. Tunica albuginea zarı yırtıldığı zaman, normal olarak bu alanla sınırlı olan kan diğer dokulara sızar. Morluk ve şişmeler görülür.

Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle çatlak sesi duyulur. Eğer birisi penisinde şiddetli ağrı duyuyorsa, özellikle morarma, şişme ve ereksiyon kaybı varsa acilen doktora görünmelidir.

Penis Kırılması Tam Olarak Nasıl Olur?

Cinsel ilişki sırasında, itme hareketinde ve penis normal yerine nüfuz etme yerine herhangi bir sağlam yapıya (örneğin kasık) çarptığında penis kırılması görülür. Genellikle normal vajinal seks sırasında kadının üstte olduğu pozisyonda görülür.

Penis Kırılması Hangi Durumlarda Görülebilir?

Bir araştırma, penis kırılmasının stresli seks sırasında ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar, penisini kırmış 16 hastanın vakalarını incelemiş ve hastaların yarısının ekstra gönüllü bir ilişki yaşarken yaralandığını ve üçünün dışında sıra dışı yerlerde seks yaptıklarını buldu. Araba, asansörler, işyeri ya da genel tuvaletler buna örnek verilmiştir. Penis kırılması, kadının üstte olduğu pozisyonda cinsel ilişkiye girmesiyle görülebilmektedir. Bu senaryoda, penis yanlışlıkla vajinadan çıkıyor ve kadın vücut ağırlığını penisin üzerine doğru veriyor. Tanımlanan diğer olaylar arasında anal nüfuz eden ilişki, agresif mastürbasyon da yer almaktadır.

Penis Kırılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penis kırılmasından şüpheleniliyorsa acil operatif keşif önerilir. Yaralanmadan 48-72 saat sonra gecikmiş muayene durumunda bile, penis kırıkların onarımı, penil kurvatür hızını ve erektil disfonksiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Genel anestezi altında bir ya da iki yerden penis cildi açılmaktadır. Sonra yırtık bulunur ve dikişlerle kapatılır. Bazen bu yırtıklar kapsamlıdır ve penisin çevresinin yarısına denk gelecek şekilde 10 dikiş atılabilir. Bu durum yırtığın genellikle çapraz olduğu vakalarda görülmektedir. Sonra cilt kapatılır. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve çoğu insan hemen sonra eve gidebilir. Çoğu erkek, yaklaşık bir ay içinde (yara iyileştikten sonra) cinsel ilişkiye devam edebilir. Düzgün ve derhal tedavi edildiğinde, biraz da temkin ile beraber erkeklerin yüzde 92’si kırıklardan kurtulmakta ve sağlığına geri kavuşmaktadır.

Tarihsel olarak, tunika albuginea yırtık alanını belirlemek için kavernozografi kullanılmıştır. Bu muayene yerine MR veya ultrason uygulamaları da görülmektedir. Bu görüntüleme yöntemleri, hastayı ameliyathaneye almadan önce, geçmiş veya fizik muayene bulgularının penis kırılması ile tam uyumlu olmadığı vakalar için ayrılmıştır.

Penis Kırılması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediğinde, penis kırılması penis deformitesine veya cinsel ilişki için yeterince sert bir sertleştirme almamasına (erektil disfonksiyon) neden olabilir. Muhtemelen üzerinde faaliyet göstermemekten kurtulabileceğiniz bazı durumlar vardır, ancak genel olarak, ileride karşılaşacağınız komplikasyonlar daha olası olacaktır. Tunika albugineanın kısmen veya tamamen yırtılması uzun süreli yara izine neden olabilir ve skar dokusunun oluşması, penisin kronik eğriliği gibi erektil disfonksiyona neden olabilir.

Tedavi Sonrasındaki Süreç Nasıl İşlemektedir?

Ameliyat prosedürü genellikle nispeten basittir ve birikmiş kan dolaşımını ve defekanın yerini belirleyerek onarılmasını gerektirir. Eş zamanlı bir üretral yaralanma varsa, üretral kateterizasyon uygulanır veya yönlendirici üretral onarım yapılır. Hastalar ameliyatı takiben aynı gün rutin olarak taburcu edilirler. Yaralanma sonrası onarım için tam 4 hafta cinsel ilişkilere izin verilmez. Bu yönetim yaklaşımı penis anatomisini ve fonksiyonunu mükemmel şekilde korur.

Penis kırılması ne kadar yaygındır?

Tam olarak verilerin olmadığı, ancak literatürde birçok vaka bildirimi olduğu bilinmektedir. Hastanelerde belirtilen sayılara göre ayda en az 2 vaka ile karşılaşılmaktadır. Penis kırılması adı altında belirtilen ilk vaka 1924’te ortaya çıkmıştır. O zamandan beri, dünya genelinde 1,600 vaka kaydedilmiştir. 20’li ve 30’lu yaşlardaki daha şiddetli cinsel faaliyete girme eğilimi gösteren genç erkekler, 40’lı ve 50’li yaşlarda erkeklere göre daha fazla risk altında oldukları belirtilmektedir. Yaşlı erkeklerin, cinsel aktivitenin frekansı ve şiddetini azaltması sonucu ve penisindeki dokunun yumuşak eğilimde olmasından dolayı yaşlılardaki vaka sayısı azdır.

Penis kıvrılır ancak tunika albuginea yırtılmazsa, bu da yaralanmaya neden olabilir mi?

Penetrasyon noktasını ıskalayıp, penisini bükme deneyimi olan muhtemelen çok sayıda erkek vardır. Bu vakalarda erkeklerin endileşelenmesini gerektirecek bir durum görülmemektedir. Ancak yara dokusunun oluşması ihtimaliyle penisin büküldüğü bir durum olan Peyronie hastalığına yakalanabilecek yaralanmalara sahip bazı insanlar bulunabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir