Ana Sayfa / Diyet / Protein Diyeti

Protein Diyeti

Protein Diyeti nedir

Diyet yapmaya başlamadan önce karar verilmesi gereken en önemli nokta hangi diyeti uygulamanız gerektiğidir. Siz tam olarak ne için ve ne kadar sürede kilo vermek istiyorsanız bu amaca yönelik en sağlıklı diyet programını uyguluyor olmanız gerekmektedir. Tüm diyetler kendilerine özgü bir şekilde kilo verdirmektedirler. Bu durumun aksi ancak büyük sağlık problemleri yaşayan bireylerde meydana gelir. Ancak ne kadar hızlı sürede kilo vermek istiyorsanız veya vereceğiniz kilonun ne kadar kalıcı olmasını istiyorsanız bu kriterlere en uygun diyeti uygulamak gerekmektedir. Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız veya yağ fazlanız yoksa sadece ödemlerinizden kurtulmak istiyorsanız vb. bunlar gibi bir çok kritere uygun diyet listeleri bulunmaktadır. Bir hafta içinde sıkı bir diyet listesine ihtiyaç duyduğunuzda oldukça özel bir diyet uygulamanız gerekirken yemek alışkanlığınızda bir anda ve hızlı bir şekilde önemli değişiklikler yapmanız gerekecektir. Ardından sağlıklı beslenmeye devam ederseniz ve egzersizlerle desteklerseniz kilo verme süreciniz yavaşlayarak devam eder ancak sürekli hale gelir. Bir süre sonra ise bu size ait bir yaşam tarzı haline gelir. Bazı oldukça sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kurtulmak için uzmanlar bu şekilde bir geçişi önermektedir. Ardından ise devamlı olmasını sağlamak adına daha hafif listelerle tüm yaşama oturtulmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Eğer bu duruma sağlık sorunlarınız el vermiyorsa veya siz bir hafta için sıkı bir diyet yerine uzun süre uygulayabileceğiniz daha hafif şartlarda bir diyet uygulamak istiyorsanız bu kritere uygun oldukça sağlıklı listelerden yararlanmanız mümkün olacaktır. Yavaş yavaş uzun süreli verdiğiniz kilolar kalıcılığı ile sizi memnun ederken bir anda tüm yeme alışkanlığınızın değiştiğini fark edeceksiniz.

Oldukça çeşitli besin gruplarına ait diyet listeleri bulunmaktadır. Bu diyet listelerinden biri de protein diyetidir. Protein diyeti bir besin grubu ağırlıklı beslenmeyi sağlayan ve vücutta kısa sürede oldukça fazla değişiklik olmasını sağlayan diyet listelerindendir. Protein diyetini daha yakından inceleyerek ve örnek liste ile kendinize uygun bir diyet programı çıkarabilirsiniz.

1. Kısa Sürede Kaybolan Büyük Miktarda Kilo

kilo kaybı

Protein diyetine başlarken başvurduğunuz uzman veya kullandığınız kaynak sizin protein ağırlıklı beslenmenizi öngörmektedir. Protein oldukça sağlam yapı taşlarına sahip parçalanması zor bir besin grubudur. Protein yapılı besinler vücutta en son sindirilen ve vücudu en son terk eden oldukça faydalı besinlerdir. Tüm vücut foksiyonlarını ise ayrı ayrı desteklemektedir. İnsan vücudunda en ufak hücre yapısında bile protein yapı taşlarına rastlamak mümkündür. Zor yapı taşlarına ayrılan bu besin grubu metabolizmanızı hızlanmaya itecektir. Vücuda bolca giren proteinleri parçalayarak sindirmekten başka çaresi olmayan vücut bunun için fazladan efor sarf edecektir. Bu sayede hızlanan metabolizmanız oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu enerjiyi ise kısa sürede istediği miktarda ancak depo ettiği yağlardan sağlayabilecektir. Bu sayede vücudunuzdaki fazla yağlar yanarak yerini şekil almaya başlayan bir vücuda bırakacaktır. Protein diyeti ile bir hafta içerisinde üç kiloya kadar verme ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak bu kilonun bir kısmı yağ içerirken bir kısmınında vücudunuzda bulunan fazla sıvı ve şişkinlikler olacağını unutmayın. Protein diyeti ile sağlayacağınız ivmeyi kaybetmemek adına sonrasında sağlıklı başka bir diyet listesine geçmelisiniz. Ancak bu liste protein diyetine oranlar daha yavaş kilo verdiren daha çok sağlıklı kalmayı amaçlayan bir liste olmalıdır.

2. Bol Bol Su İçiren Liste

su iç

Protein diyeti listeniz ile günlük olarak hemen hemen her öğünde protein içerikli besinler alıyor olacaksınız. Protein yapısal olarak zor bir besin grubudur. Hatta vücut için oldukça önemli olan sinir hücreleri ve üreme hücrelerinin yapısında da bulunmaktadır. Protein yapısının düzenli bir şekilde ayrışabilmesi için bol suya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle protein diyeti uygulamaya başladığınızda günde en az 2-2,5 litre su tüketiyor olmanız gerekmektedir. Zaten bu dönemde bol bol susadığınızı hissediyor olacaksınız. Günlük olarak diyet dışı tüketimlerimizde de yakımın hızlanması ve yararlı olarak faaliyet göstermesi adına bol su tüketiyor olmanız oldukça önemlidir. Ancak protein diyeti için bir uzmana gittiğiniz de aynı şeyi duyuyor olacaksınız: ‘Protein diyetini aktif hale getirmeniz için bol su tüketmeniz gerekmektedir.’

3. Öğünlere ve Ara Öğünlere Bol Bol Protein Serpiştirin

et

Protein diyeti adından da rahatlıkla anlayacağınız üzere protein ağırlıklı beslenmeyi gerektiren bir diyettir. Bu nedenle bir protein diyetinde en çok rastlayacağınız besinler protein içeren besinlerdir. Bu nedenle bu diyete başlamadan önce gerekli hassasiyet testini yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Oldukça fazla protein tüketimi ile vücudunuz beklenmedik sonuçlar gösterebilmektedir. Ayrıca önemli sağlık sorunları da bu diyete engel oluşturabilmektedir. Protein diyetinde sadece protein tüketilmesi oldukça sağlıksız olacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer besin gruplarını da tüketiyor olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde vücudunuzun önemli foksiyonal işlevleri sekteye uğrayarak sağlıklı olmaya çalışırken daha kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Örnek diyet listesini baz alarak kendinize uygun bir liste uyarlayabilirsiniz. Yiyeceklerin besin değerlerini araştırarak hoşlanmadığınız bir besinin yerine aynı değerlere sahip başka bir besin  koyabilirsiniz.

4. Uygun Olup Olmadığınıza Karar Verin

yumurta

Protein diyeti kısa zamanda hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet listelerinden biridir. Ancak sakıncalı tarafları da mevcuttur. Protein diyetini uygulayan bireyler öncesinde ve sonrasında mutlaka belirli sağlık testleri yaptırmaları gerekmektedir. Protein diyeti vücudu kısa süre içerinde oldukça fazla bir tempoya soktuğu için iç organlarınızdan bu duruma olumsuz tepkiler doğabilmektedir. Özellikle böbrekler protein diyetinden çok fazla hoşlanmamaktadır. Ancak bu durum için özellikle dikkat edilmesi gereken su tüketimi konusuna gerekli özeni gösterirseniz böbreklerinizi rahatlatabilirsiniz. Zaten böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa bu durumda protein diyetini uygulamamanızı veya uzman bir hekim kontrolünde uygulamanızı tavsiye ederiz.

Protein Diyeti Listesi Örneği:

protein diyeti

Sabah kahvaltı her diyette olduğu gibi protein diyetinde de en önemli öğündür. Pretein diyetinde sabah kahvaltısı için; bir adet haşlanmış yumurta veya yerine az yağda pişmiş yumurta, kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı beyaz beynir, domates salatalık ve bir dilim kepekli veya bol tahıllı esmer ekmek tüketmelisiniz. Menüde yumurta kullanmak istemezseniz bir bardak süt içmeniz beklenmektedir.

Öğlen haşlanmış baharatlı tavuk, diyete uygun az un içeren veya esmer unlu tavuk çorbası, tavuklu salata gibi protein ihtiyacını tavuktan alacağınız yiyecekler tercih edebilirsiniz. Ancak tercihiniz tavuklu salata olmasa dahi öğlen enerjinizi toplamanızı sağlayacak bir yan  besin olarak salata tüketmelisiniz.

Akşam kırmızı et, kırmızı et ile hazırlanmış köfte tercih edebilirsiniz. Etin sığır veya kuzu eti olması tercih edilmektedir. Protein diyetinde dana eti pek fazla tercih edilmemektedir. Ancak imkanlar dahilinde değilse dana eti kullanılabilmektedir. Et seçimini yağsız etten yapmaya özen göstermelisiniz. Pişirme esnasında eti oldukça az yağda tavada mühürleyerek pişirmelisiniz. Etinizi baharatla süsleyebilirsiniz. Akşam yemeğinizde kepekli veya esmer unla yapılmış dahi olsa ekmek tüketmemelisiniz. Et yanında haşlanmış patates salatası veya patates püresi tercih edilebilmektedir.

Protein diyetinde her diyette olduğu gibi önemli noktalardan bir diğeri ise ara öğünlerdir. Ara öğünlerinizde yoğurt ve süt tercih edebilirsiniz. Ancak bunları herhangi bir karışımla değil sade olarak tüketiyor olmanız gerekmektedir.

Tatlı olarak bol bol meyve tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede gerekli vitamin ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Ayrıca kendiniz de hazırlayabileceğiniz protein barlarını tercih edebilirsiniz.

Protein diyetinde ağırlıklı olarak protein tükettikten sonra menülerinize diyete göre sağlıklı kalmaya uygun diğer besin öğelerinden besinleri mutlaka eklemelisiniz. Burada siz kendi damak tadınızdan ilham alabilirsiniz. Ancak diyet mantığına ters düşemeyecek pişirme yöntemleri tercih etmelisiniz. Öğün aralarında ve öğünlerde bol su tüketimine ise özen göstermelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir