Ana Sayfa / Güzellik / Saç Bakımında Limon Suyu Kullanımı

Saç Bakımında Limon Suyu Kullanımı

Saçlarımız dış görünüşümüz için çok önemli olan bir parçamız. Herkes sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Saçlarımızda kullandığımız bakım ürünlerinin saçları yıpratmaması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bu yüzden doğal bakım ürünleri son zamanlarda herkesin ilgi odağı olmuştur. Doğal yöntemlerle hazırlanan bakımlar hem yapımı kolay hem de saçlarda daha iyi bir etki ettiği görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu yazımızda limon suyunun saç bakımında nasıl etkiler bıraktığını göreceğiz.

Saç Bakımında Limon Suyu

Günlük hayatımızda bir çok faydasını duyduğumuz limonun saçlara da iyi geldiğini söylemeden olmaz. Limon zengin C vitamini, magnezyum, sitrik asit gibi içerisinde birçok besin barındırır. Bu besinler saçların uzamasına, güçlenmesine ve saç diplerinde ki ölü derilerden kurtulmamıza oldukça faydası vardır. Özellikle limonun beyazlatıcı etkisinden dolayı saçlarınızı yıpratmadan, doğal bir şekilde saçlarınızın rengini açabilirsiniz.

Limon Suyunun Saça Faydaları

 • Saçlarımızda kötü bir görünüme neden olan yağ birçok kişinin en büyük sorunlarından biri. Limon suyu sayesinde saçlarınızdaki yağ tabakasından kurtulabilirsiniz. Saçınızın yağ oranını dengeler.
 • Saç diplerinde ki kaşıntılar saç derimize zarar verir ve saçlarımızın zayıflamasına neden olur. Limon suyu bakımı tahriş olmuş derileri ortadan kaldırır ve cilt hastalıklarına fayda sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve saçlara daha faza oksijen gitmesini sağlar.
 • Kepek problemi olan kişiler bu bakımı kullandığında oldukça faydasını görecektir.
 • Uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız limon suyu en etkili çözümdür. Saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 •  Saçlarınızın canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saçınıza şekil vermenizde yardımcı olur. Doğal buklelere limon suyu sayesinde kavuşabilirsiniz.
 • Limon içinde bulundurduğu asit beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Saç renginizi limon suyu ile istediğiniz tonda açabilirsiniz.
 • Saçlarımızın kırılması kötü ve mat bir görünüme neden olur. Limon suyu kırılmaları önler ve mat görünümü ortadan kaldırır.

Limon Suyu İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon suyu ile saç bakımı yapacağınızda saçınıza yetecek kadar limon almalısınız. Limonun içindeki asit dolayısı ile saçınıza zarar vermemesi için karışımda saf kullanmaya dikkat ediniz. Kullanılan malzemelerin doğal olmasına özen gösteriniz. Hazır malzemeler kullandığınızda, malzemelerin içindeki kimyasal maddeler saçlarınıza zarar verebilir.

Malzemeler:

 • Limon
 • Saf su

Hazırlanışı:

Limonları bir kaba sıkalım ve içerisine aynı miktarda saf su karıştıralım. Hazırladığınız karışımı 3-4 dakika bekletelim. Saçınıza daha kolay bir şekilde uygulamak istiyorsanız boş bir sprey şişesine karışımı katıp saçınıza sıkabilirsiniz. Saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yaparak  saçınıza iyice karıştırın. Tüm saçınıza uyguladığınızdan emin olun. Uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve havlu ile sarın. 10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Ilık su tercih etmenizi öneririm. Yıkadıktan sonra nemlendirici ile nem takviyesi yaparsanız, saçlarınız daha sağlıklı bir görünüme sahip olur. Çünkü limonun yapısında ki besinler kurutucu özelliğe sahiptir. Böylelikle saçlarınızın kurumasına engel olursunuz.

Bu bakımı hafta da 1 defa yapabilirsiniz. Çok sık yaparsanız saçlarınız kuruyabilir. Bakımı gece yatarken yapmayınız. Uzun süre saçınızda kalması, saçlarınıza zarar verebilir.

Limon Suyu İle Saç Rengi Nasıl Açılır?

Limonun ağartıcı özelliğinden dolayı saç renginizi en doğal yöntemle istediğiniz tona kadar açabilirsiniz. Saç rengimizi açarken en çok dikkat edilmesi gereken nokta saçların sağlıklı görünümünü kaybetmemesidir. Bir çok yöntem saçları yıpratır ve zayıflatır. Limon suyu saç renginizi açarken aynı zamanda yapıcı ve onarıcı etki gösterir.

Malzemeler:

 • 4 adet limon
 • 1/4 bardak ılık su

Hazırlanışı:

Taze sıkılmış limonları su ile karıştırınız. 3-4 dakika bekledikten sonra bir sprey şişesine boşaltınız. Limon suyunu saçlarınıza sıkarak, saçlarınızın nemli hale gelmesini sağlayın. Uygulama işlemi bittikten sonra güneş ışığında 2 saat kadar bekleyin. Tabi beklerken cildinize güneş kremini sürmeyin unutmayın. Bekleme süreniz dolduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Duruladıktan sonra saçlarınıza nemlendirici krem kullanmayı unutmayın. Limonun içerisinde bulunan asit saçlarınızın kurumasına neden olabilir.

Koyu renkli saçlarda bu işlemi yapmak saçlarınızın renginde kötü bir görünüme sebep olabilir. Daha çok kumral tonlara bu bakımı uygularsanız başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu işlemi hafta da bir kere yaparak bir ayda saç renginizin açıldığını göreceksiniz. İstediğiniz tona kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu Bakımını Saça Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Limon suyu bakımını çok sık yapmanızı tercih etmeyiz. İçerdiği asit nedeni ile saçlarınızı kurutabilir.
 • Limon suyu bakımı bazı saç derilerinde kızarıklığa sebep olabilir.
 • Saç renginizi açmak istemiyorsanız güneşe çıkmayınız.
 • Bakımı kuru saçlara uygulamak doğru olmaz. Nemli saçlara uygulamaya dikkat ediniz.
 •  Limon suyunu saça uyguladıktan sonra birkaç kez durulama işlemi yapın ki limon saçtan tamamen atılsın.
 • Doğa limon suyu olmasına dikkat ediniz. Çünkü hazır limon suları kimyasal maddeler içerir ve saç derinize zarar verir.
 • Limon suyu bakımını saçınıza uygularken gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir