Ana Sayfa / Güzellik / Saç Bakımında Papatya Suyu Kullanımı

Saç Bakımında Papatya Suyu Kullanımı

papatya suyunun saçta etkileri

Çiçeklerin renkli görünümleri içimizi ferahlattığı gibi artık vücudumuza da birçok özellikleri ile etki ediyorlar. Sakinleştirici bir bitki olarak bilinen papatya, uykuya geçişi kolaylaştırmak, rahatlatmak gibi özellikleri ile bitki çayları arasında ilk sıralarda yer alır. Bunların  yanı sıra saç bakımında da faydaları saymakla bitmez. Artık saç bakımlarında doğal ürün arayışları içerisindeyiz. Kullandığımız kimyasal madde içeren bakım ürünlerinden oldukça zarar aldık. Bu zararları onarmak için saç bakımında papatya suyu kullanımına yazımızda değinelim.

Papatya Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarımız tararken, dışarı çıktığımızda, kullandığımız ürünlerin içerisindeki maddelerden dolayı kolaylıkla yıpranabiliyor. Böylelikle canlı ve sağlıklı görünümünü kaybediyor. Bitkisel ürünler hem daha sağlıklı hem de saça zarar vermeden yapıcı ve onarıcı bakım yapıyor.

Papatya suyu saç rengi açma özelliği ile öne çıkarken saç dökülmelerine önleme ve saçı nemlendirme gibi etkileri de vardır. Saça parlaklık kazandırır, saçları yatıştırır. Kullandığınız ürünler doğal olduğu sürece etki ettiği yerler saymakla bitmez.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta papatya alerjisidir. Alerji testi yapmadan papatya suyu bakımı uygulamayınız. Alerjinizin olup olmadığını anlamak için papatya suyunu elinizin üstüne sürüp 12-24 saat arası bekleyin. Kızarıklık, yanma gibi yan etkiler görülmediği sürece saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımında Papatya Suyu Nasıl Kullanılır?

Bir tencere dolusu kaynamış suya bir avuç papatya atılın. 20 dakika kadar bir süre bekleyin. Karışım hazır hale geldiğinde yıkanmış saçlarınıza papatya suyunu uygulamaya başlayın. Suyun soğuduğundan emin olun. Saç diplerinden saç uçlarına doğru papatya suyunu dökün. Kolay bir şekilde uygulamak istiyorsanız, hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine boşaltın ve saçlarınıza sıkın. Saçlarınızın tamamına uyguladığınızdan emin olun. Uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı durulamadan bir havlu ile kurutun. Saç renginiz açılsın istemiyorsanız güneşe çıkmayın. Hazırladığınız karışı dolapta bir hafta kadar bekletebilirsiniz.

Bu karışımı hazır paket papatya çayları ile de yapmak mümkün. 8 paket papatya çayını kaynamış suda demleyerek aynı karışımı elde edebilirsiniz.

Karışımı hazırlarken yaptığımız en büyük hata su ile birlikte papatyaları kaynatmak. Bu yanlış bir karışım hazırlama yöntemidir.

1. Papatya Suyu İle Saç Rengini Açma

Saçınızda boya gibi kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız en doğal ve doğru yöntem papatya suyu. İstediğiniz tona kadar saç renginizi açabilirsiniz. Saç rengini açmada kullanılan en eski yöntemlerden biri.

Papatya suyu ile saç açma yöntemi saç uçlarını kırmaz. Saçlarınızın kuru bir görünüme sahip olmasına engel olur. Saç derinizi besler. Saç boyalarını gibi saç derinizi yakmadan sağlıklı bir şekilde saç renginizi açmanıza yardımcı olur.

Malzemeler:

  • 30 gram kuru papatya
  • 4 su bardağı su ( saçınız kısa ise 2 bardak su )

Hazırlanışı:

Karışımı hazırlama işlemine ilk önce suyu kaynatma ile başlıyoruz. Suyu güzelce kaynattıktan sonra papatyaları kaynamış suyun içine atıyoruz. Eğer çevrenizde aktar yok ise kuru papatya yerine 4 paket hazır papatya çayı da kullanabilirsiniz. Kaynayıp rengini saldığında 10-15 dakika sonra karışımı soğuması için bekletiyoruz. Soğuma işlemi bittikten sonra yıkanmış saçınıza sprey yardımı ya da eliniz ile uygulayın. Saçınızın tamamına sürün ki saç rengi açma işlemi olduğu saçlarınızın her yeri aynı tonda açılsın. Farklı tonlarda açmak istiyorsanız saçlarınızın daha fazla açmak istediğiniz yerlere papatya suyundan biraz daha fazla sürün. Uygulama işlemi bittikten sonra saç kurutma makinesi ya da güneşte kurumasına bekleyin. Kuruduktan sonra saç renginiz yarım ton ya da tam ton açılacaktır. Başarılı bir sonuç elde etmek 3. veya 4. uygulamaya kadar tekrarlayınız.

Bu işlemi yaz ayında yapmak saçlarda daha etkili olacaktır. Saçlarınız hem açılsın hem de daha çok güçlensin istiyorsanız kaynayan papatya suyu karışımına limon kabuğu ekleyebilirsiniz.

2. Papatya Suyu ile Saç Bakım Maskesi

Saç bakım maskelerinin en sağlıklı ve doğal yöntemlerinden biri olan papatya suyu maskesini de evde hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 kase papatya suyu
  • 1 çay kaşığı lavanta yağı
  • 4 yemek kaşığı doğal yoğurt ( evde yapılmış )

Hazırlanışı:

Öncelikle hazırlamış olduğunuz papatya suyunu lavanta yağı ile iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra 4 yemek kaşığı yoğurdu ilave ederek tekrar karıştırmaya devam edin. Karışım hazır hale geldiğinde saç diplerinden saç ucuna karışımı uygulamaya başlayın. Tüm saçınıza uyguladığınızdan emin olduğunuz zaman saçınızı bir bone ile kapatarak yarım saat bekletin. Bekleme süreniz dolduktan sonra saçınızı bol ile yıkayın ve şampuan ile temizleyin.

3. Papatya Suyunu Şampuanın İçinde Kullanma

Saçlarınızı her yıkamada az az açmak istiyorsanız, günlük kullandığınız şampuanın içine hazırlamış olduğunuz papatya suyundan 4-5 kaşık alarak şampuana ekleyiniz. Bebek şampuanlarında da papatya suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4. Papatya Suyunu Durulama Suyu Olarak Kullanma

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saf su yerine papatya suyu ile de yıkayabilirsiniz. Dört birim suya bir birim papatya ekleyerek karışımı hazırlayınız. Soğumuş papatya suyunu saçlarınıza dökün. Saçlarınızı açma tonuna göre suyu azaltıp ya da çoğaltabilirsiniz.

Papatya Suyunun Olası Yan Etkileri

  • Papatyanın sakinleştirici özelliğe sahip olduğuna değinmiştik. Eğer araba kullanacaksanız saç bakımınızı ertelemeniz gerekebilir. Çünkü papatya uykunuzu getirir.
  • Hamilelikte papatya suyu bakımı önerilmemektedir. Düşüğe neden olabilir.
  • Papatya alerji yapabilir. Mutlaka bakım yapmadan önce test ediniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir