Ana Sayfa / Güzellik / Saç Bakımında Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Saç Bakımında Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Günümüzde insanlar kimyasal madde içeren bakım ürünlerinden uzaklaşıp, doğal ürünler arama peşine düşüyor. Çünkü kimyasal madde içeren bakım ürünlerinin yararından çok zararı var. Doğal bakım ürünlerinden biri olan yağlar da en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bunlardan biri olan tatlı badem yağının ismini çok duymuşsunuzdur. Faydaları saymakla bitmeyen tatlı badem yağı vücut ve cilt sağlığına çok faydalıdır. Bunların yanında saç bakım ve sağlığında da çok etkilidir.

Saç Bakımında Tatlı Badem Yağı

Canlı ve parlak görünümlü saçlar sizi diğer insanlardan biri adım daha önde tutar. Daha öz güvenli adımlar atarak etrafınızdakilerin ilgisini çekmeyi başarırsınız. Saçlarınız hem vücut sağlığınızın hem de dış görünüşünüzün vazgeçilmez bir parçası. Onları yıpratmamaya, dıştan gelen zararlı etkenlere karşı korumaya özen göstermeliyiz. Doğal bakım ürünlerinden biri olan tatlı badem yağını kullanarak gün içinde saçlarınızın daima güçlü ve dolgun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tatlı badem yağı saçlarınızın ihtiyacı olduğu mineralleri karşılayan zengin bir mineral deposu. İçerisinde barındırdığı E vitamini ile saçınızın e vitamini ihtiyacını karşılayan çok faydalı bir yağ. Saçlarınıza yapıcı ve onarıcı balım yapar. Saçlarınızdaki kırık oluşumunu engelleyici ve saç uçlarınızda oluşan kırıkları onarıcı, saçlarınızı güçlendirici gibi bir sürü faydasıyla saç bakımında kullanılır.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

 • Gün içerisinde saçlar çokça nem kaybeder. Bu da kurumaya neden olur. Tatlı badem yağı saçların gün içerisindeki nem ihtiyacını karşılar ve kaybetmiş olduğu suyu, nemi saçlara geri kazandırır.
 • Saç dökülmeleri en çok şikayet edilen saç problemlerinden biridir. Tatlı badem yağını kullanarak saç dökülme probleminden en kısa zamanda kurtulup daha gür saçlara sahip olabilirsiniz.
 • Saç uçlarındaki kırıklar mat ve kuru bir görünüm ortaya çıkarır. Bu da hiçbirimizin istemediği bir durum olur. Tatlı badem yağı ile saç kırıklarını önleyip, saç uçlarına yapıcı ve onarıcı bakım yapabilirsiniz.
 • Gün içerisinde dışarı çıktığımızda saçlar hava koşulları, güneş ışınları gibi bir sürü dış etkenden zarar görür. Bunu engellemek için tatlı badem yağı ile saçlara bakım yapın. Yaptığınız bakım saç tabakasını sarar ve olumsuz etkilere karşı saçınızı gün içinde daima koruma altına alır.
 • Sert ve inatçı saçlara şekil vermek zordur. Tatlı badem yağı saç tellerini yumuşatır ve saç diplerinden uçlarına kadar saçınızın nemli kalmasını sağlar. Saçın doğal yapısını korur.
 • Saçları şekillendirirken de kullanabileceğiniz tatlı badem yağı, şekillerin daha belirgin olmasına yardımcı olur.
 • Saç diplerinde ortaya çıkan kızarıklık, tahriş, kuruluk, kaşıntılar saç köklerine zarar verir. Tatlı badem yağını kürler halinde kullanılırsa bu problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Saç şekillendirici makineler ve saç boyaları uzun süre saçlarda işlem gördüğü zaman saçları yıpratır. Yıpranmış saçlar için düzenli bir şekilde tatlı badem yağının kürler halinde kullanımı, saçların en kısa zamanda eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Az bir miktar tatlı badem yağı ile saçlarınıza çok sağlıklı bakımlar yapabilirsiniz. Duş sırasında saçlarınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre elinize bir miktar alın. Daha sonda yağı nemli saçlarınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu bakım ile saç uçlarınız eski yıpranmış görünümünden kurtulup daha canlı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tatlı Badem Yağının Saç Derisinde Nasıl Kullanırız?

1 tatlı kaşığı tatlı badem yağını saç derisine masaj yaparak uygulayın. Saç derinizin tatlı badem yağını iyice hapsettiğinden emin olun. Uygulama işlemi bittikten sonra saça 30-40 cm uzaklıktan saç kurutma makinesi ile saçlarınıza ısı verebilirsiniz. Kurutma işlemi bittiğinde saçları bol su ile durulayın. Bu yöntem saç derisindeki kaşıntılara ve tahrişe oldukça iyi fayda sağlayacaktır.

Tatlı Badem Yağını Saç Uçlarında Nasıl  Kullanırız?

Saçlarınız çok kırılgan bir yapıya sahip olabilir. Saçlarınıza yaptığınız boya, makineler ile şekil verme işlemleri saçları yıpratır. Saç uçlarınız mat ve inatçı bir görünüm kazanır. Tatlı badem yağının saç uçlarını onarıcı bakımı ile daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz. Elinize bir miktar yağ alıp saç uçlarına uyguladıktan sonra 2-3 saat bekleyiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın.

Saçlarınızda fazla yağ kullanmamaya dikkat ediniz. Çünkü saçlarınızdan yağı arındırması zor bir işlem olacaktır.

1. Saç Dökülmesini Önlemek İçin Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 adet E vitamini ampülü
 • 1 Bepanthen ampül
 • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı:

 1. Yukarıdaki malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın.
 2. Karışımı elde ettikten sonra saçlarınıza eldiven yardımı ile uygulayın.
 3. Uygulama işlemi sona erdikten sonra saçlarınızı bone yardımı ile sarın.
 4. Saç bonesi yok ise şeffaf bir poşet ile de kolaylıkla sarabilirsiniz. Bu maskeyi 2 saat saçınızda bekletmeniz yeterli olacaktır.
 5. Bekleme süreniz dolduğundan boneyi çıkartıp saçlarınızı bol su ile durulayın.
 6. Haftada 1-2 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlemi bir süre tekrarladıktan sonra saç dökülme probleminizin gözle görülür derecede azaldığını göreceksiniz.

2. Saç Dökülmesine Karşı Badem Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı badem yağı
 • 3 yemek kaşığı hint yağı
 • Ebegümeci çiçeği yaprakları

Hazırlanışı:

 1. Malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın.
 3. Uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin.
 4. Bekleme süresi bitiminde saçlarınızı hafif bir şampuan ile durulayın.

3. Tatlı Badem Yağı İle Saç Uzatma Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı tatlı badem yağı
 • yarım çay bardağı hint yağı
 • 4-5 damla lavanta yağı

Hazırlanışı:

 1. Yağları bir kap içerisinde karıştırdıktan sonra parmak uçlarınızla saç diplerine masaj yaparak uygulayın.
 2. Saç diplerinin tamamına uyguladığınıza emin olduktan sonra artan yağı saç köklerinden uçlara doğru sürün.
 3. Uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı bir havlu ile sarın 15 dakika bekleyin.
 4. Bekleme süreniz dolduğunda saçlarınızı bol ılık su ve hafif bir şampuan yardımı ile durulayın.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir