Ana Sayfa / Güzellik / Saç Biti Nedir?

Saç Biti Nedir?

Küçükken hepimiz ilkokul sıralarında iken mutlaka bir kez bitlendiğimiz olmuştur. Birinde var ise tüm sınıfa bulaşan saç biti herkesin korkulu rüyası özellikle annelerin de sürekli temkinli olması gerektiği bir konu haline gelmiştir. Saç biti genellikle kalabalık ortamlarda kişiye bulaşma şansı daha yüksek olduğu için okullarda öğretmenler bit kontrolü bile yapmaktadır.

Saç biti insan kanı ile beslenen oldukça zararlı bir parazit. Kişinin kafa derisinden çektikleri kan ile birlikte gelişir ve çoğalırlar. Ancak onun öncesinde kişide küçük beyaz yumurtaları görülür. bu yumurtalara ise sirke adı verilir. Saç tellerinin arasına yapışan küçük beyaz sirkeler bitin yumurtası olarak bitin belirtilerini sürdürür. Bit hem insan sağlığını tehlikeye atan hem de çevredeki insanların da sağlığını bozan bir durum. Bu nedenden dolayı kişi oldukça önem vermeli ve kişisel bakımını da düzenli olarak yapmalı. Hepimizin bildiği ancak nasıl oluştuğu hakkında en ufak bir fikir sahibi olmadığımız bitlere dair tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Saç Biti Nasıl Oluşur?

Bit oldukça sosyal bir parazit. Yani kişiden kişiye kolaylıkla bulaşan parazit.  Bitlerin uçma gibi bir yetenekleri yok. Sadece tırmanarak hareket ederler. Öncelikle bir saç biti yani olgun bir saç biti sirkelerini yumurtalarını saç derisinin sıcaklığının yoğun olduğu bir bölgeye bırakır. Bu süreç içerisinde sirkeleri atardamara yakın yerlerde yani kulak arkasında gibi bölgelerde bulunurlar. Bu süreç yaklaşık yedi gün kadar sürer. Bu süreçten sonra olgunlaşır ve bit dediğimiz forma dönüşür. Bundan sonra ise yaklaşık olarak ömrü otuz gün olarak bilinir. Ancak vücuttan herhangi bir sebepten dolayı atıldığı takdirde ise en fazla iki gün kadar yaşayabilirler.

Olgunlaşan sirkeler yani bitler hareket etme özelliğine sahip olur. Bu sıfatı ise tırmanabilme özelliğiyle alırlar. Onun haricinde herkesin zannettiği gibi zıplama özelliği yok. Saçlarda varlığını sürdüren bitlerin toplam altı adet bacakları var. Her bir bacağının altında ise kıskaçlar bulunur. Bu kıskaçlarla birlikte saça iyice tutunan bitler saç derisini ısırarak varlıkları sürdürür ve bu şekilde bölgede çoğalmaya devam ederler.

Saç Biti Belirtileri

Saç biti insanın duyduğu zaman bile kaşınmasına neden olan saç paraziti. Bazen kişide belirtiler oluşmayabilir. Ancak bitler eğer büyükse yani sirke hallerinden çıkmışsa bu belirtiler genelde hissedilir. Bu belirtilerin en yaygın olanı ise genelde kaşınmalardır. Bitler saç derisini ısırdıkları için kişi sıklıkla kaşıntı hisseder ve bu kaşıntı sürekli olarak devam eder. Bu durumda kişiye müdahale edilmezse bu kaşınmalara bağlı olarak kişinin kafa tasında yaralar meydana gelir. Bu yaralar da daha sonra iltihaplanır. Gözle görülür bir belirti daha mevcut. Bit bulaşmış birisinin yastığında siyah tozlar da görülebilir. Bunlar bitlerin dışkısı olarak bilinir.

Eğer kişide sirkeler mevcut ise kişinin bu belirtileri hissetmesi zor. Bunun için eğer kalabalık bir ortamda oldukça fazla duruyorsanız sık sık birine bit kontrolü yaptırmanızı öneririz. Sirkeler beyaz renge yakındır. Bu şekilde saçlarda kolay fark edilebilir. Ve genelde sıcaklığın fazla olduğu atardamarın yakın olduğu ense bölgesinde yer edindikleri için bu bölgelere ayrıca özenle bakılmalıdır.

Saç Biti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç biti tedavisi gerek eski yöntemlerle gerek piyasada bulunan ilaçlarla oldukça kolay. Ancak bundan önce kişi kişisel temizliğine dikkat etmeli ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmalı. Aynı zamanda kişi herhangi bir başkasının tarağını, beresini, atkısını, yastığını, havlusunu kullanmamalı. Buralardan direkt olarak bit bulaşabilir. Kişisel temizliğe dikkat etmenizin haricinde aynı zamanda özellikle kuaförde kullanılan ortak eşyalara da dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca kendi fırçanızı kendiniz götürmelisiniz.

Eğer saç bitinin olduğunu fark ettiyseniz sizlerle aynı yerde yaşayan kişilerde de olma olasılığını göz önünde bulundurun ve tedavi şekillerini birlikte uygulayın. Aksi takdirde sadece sizlerin bu yöntemleri uygulaması hiçbir işe yaramayacaktır.

Biti bulduğunuz zaman en yakın eczaneye başvurun. Daha sonrasından eczacının sizlere vermiş olduğu ilacı tüm ev halkıyla beraber saçlarınıza uygulayın. Bu ilaçlar genellikle şampuan formunda satılır. Ve genelde yanlarında bir adet bit tarağı da çıkar. Bu bit tarağı oldukça sıktır. Ve ilaç nedeniyle ölen bitlerin saçınızdan daha kolay bir şekilde arınmasında yardımcı olur. Bu uygulama sonrasında bitlerin herhangi sirke bırakmaları ihtimaline karşılık önlem olarak kişinin bu uygulamayı yedi gün sonra tekrarlamasında fayda var. Sık sık yapacağınız kontrollerle birlikte saç bitinizin kısa zamanda yok olduğunu göreceksiniz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir