Ana Sayfa / Güzellik / Saç Egzaması Nedir?

Saç Egzaması Nedir?

Saçlarımız bizlerin en doğal aksesuarları. Bakımı için her ne kadar özen gösteriyorsak da kimi zaman bazı istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Her ne kadar saçlarımızın canlı ve parlak görünmesi için elimizden geleni yapsak da saç derimizi süreli olarak göz ardı ediyoruz. Bu durum aslında hem saçlarımızın sağlığını hem de saç derimizin sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Saç derisi oldukça hassas ve üzerinde bir yağ tabakası bulunduruyor. Bu yağ tabakası saçı besleyen bir duvar. Bunun incelmesi ya da rahatsızlanması demek saçlarımızın dökülmesi kopması anlamına geliyor. Bu nedenden dolayı saçlarımıza gösterdiğimiz özeni saç derimize de göstermeliyiz. Saç derisinde cildimizde olduğu gibi iltihaplanmalar söz konusu olabilir. Bu iltihaplanmaların bir diğer adı da egzamadır. Saç egzaması hem kişiyi görüntü olarak oldukça rahatsız ediyor hem de kişinin saç sağlığını da bozuyor. Şimdi sizlerle birlikte saç egzamasına dair diğer detayları paylaşacağız.

Saç Egzaması Nedir?

Saç Egzaması saç derisinin iltihaplanması sonucu oluşan bir deri rahatsızlığı. Mutlaka ciddi alınması gerekilen bir rahatsızlık. Aksi halde kişinin saçlarını besleyen yağ tabakasının işlevselliğini yitirmesine ve devamında saçlarının dökülmesine neden olur. Saç egzaması için bir çok yöntem ve tedavi biçimleri vardır. Ancak bu tedaviden önce bu rahatsızlığın oluşmasındaki ana faktörü bulmak ve bu davranışı tekrarlamamak gerekir. Bunun için ise saç egzaması belirtilerini iyi bilmek gerekiyor.

Saç Egzaması Belirtileri

Saç egzaması kişinin saç derisinde sürekli olarak kaşınması isteği uyandıran bir rahatsızlık. Bununla beraber kişi kaşıdıkça saç derisinde dökülmeler meydana gelecek kepeğe benzer deri döküntüleri görülür. Saç derisi hasar gördüğü için saç telleri dökülmeye maruz kalabilir. Aynı zamanda adı üzerinde iltihaplanma olduğu için bölgede su toplaması da söz konusu. Saç derisi giderek kalınlaşır ve gözle görülür bir kızarıklık meydana gelir. Bu kişinin hem sağlığını bozar hem de sosyal anlamda da olumsuz etkilenmesine neden olur. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmezse saç egzaması derinin diğer bölgelerine de sıçrayarak tüm vücuda da yayılabilir.

Saç Egzamasının Nedenleri

Saç egzaması üzerinde yapılan araştırmalar günümüze kadar hala gelmiş ancak tam olarak kesin bir hükme ulaşılamıyor. Ancak saç egzamasının oluşumunu tetikleyen bir kaç ana faktör üzerinde duruluyor.

Kişinin saçlarının yağlanmasına neden olan saç derisinde yer alan sebum adlı yağ eğer içinde keratin ve epitel birikintisi bulunan sıvıyı gereğinden fazla salgılarsa saç egzaması bu şekilde artabilir. Saç egzamasının artışına neden olan bu sıvı her ne kadar yararlı olarak görünse de aslında saç mantarının oluşmasına neden olur.

Stres çağımızın hastalığı olmakla birlikte birçok hastalığın sebebi olduğu gibi saç egzamasının da sebebi olabilir. Kişinin oldukça stresli olması vücudun savunma mekanizmasını ele geçirilmesine neden olur. Bu nedenden dolayı da deri savunma hareketlerinden biri olarak saç egzamasının oluşmasına neden olabilir. Saç egzaması bulunan birçok hastanın oluşum sebebi olarak stres bulgusuna rastlanılmıştır.

Saç Egzaması Tedavisi

Saç egzaması tedavisinde oldukça basit ve etkili yöntemler söz konusu. Bazı şampuan formunda yararlı içerikler saça uygulandığı zaman bu rahatsızlığın geçmesine yardımcı olur. Saç şampuanlarının içerisinde bulunan iltihaplanmayı azaltacak etkideki etken maddeler düzenli olarak uygulandığı takdirde derideki iltihabın geçmesine yardımcı olur. Eğer kişinin saç derisindeki hasar oldukça fazla ise kişiye krem tedavisi de uygulanabilir. Kömür katranı olarak bilinen etken madde içeren kremler saç diplerine sürüldüğü takdirde kaşıntıları minimum seviyeye indirecek ve derininde kendini yenilemesine yardım edecektir. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu bazı vitaminler saç derisinin kendini sağlamlaştırmasına yardımcı olur.

Tedavi yöntemlerinden birini uygularken aynı zamanda bu vitaminleri de takviye olarak almakta fayda var. Bu vitaminler H ve B7 adı da verilen biotin vitaminidir. Bazı besinlerin içerisinde yoğun olarak bulunur. Bunlar yumurta, ciğer, kurtulmuş maydanoz gibi besinlerin içerisinde yer alır. Aynı zamanda kişi strese bağlı olarak bu süreçleri yaşıyorsa mutlaka hem cilt doktoruna hem de psikolojik olarak da destek almalıdır, iyileşme sürecini hızlandırabileceğinizi unutmayın. Ancak bu yöntemler dediğimiz gibi hastalığınızın neye bağlı olarak baş gösterdiğini teşhis ettikten sonra kullanılabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Onlar sizlere en uygun tedavi yöntemlerine göre sizleri yönlendirecektir.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir