Ana Sayfa / Güzellik / Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Görünüşte ilk göze çarpan şey saçlar. Saç özellikle kadınların en çok değişiklik uyguladığı doğal aksesuar. Ancak artık günümüzde en az kadınlar kadar erkeklerde saç konusunda hassas durumda. Saçlar gerek genetik aktarımla gerek kişinin gösterdiği özen ve uyguladığı bakımla farklı görünebilir. Saçlar için kullanılan kişisel bakım ürünleri her ne kadar saçın anlık olarak görüntüsünü düzeltse de bazı durumlarda bunlar da fayda etmeyebilir. Özellikle dökülen saçlar hem kişinin görünüş olarak memnuniyetsiz olmasına neden olur. Kadın erkek fark etmeksizin saçları dökülen ve neredeyse kel olan kişiler özellikle öz güven eksikliği yaşar. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu ve  buna benzer sorunlar sorun olmaktan çıktı.

Artık kişi istediği kadar saç ekimi yaptırarak hayatına kaldığı erden devam edebiliyor. Saç ekimi her ne kadar pratik olsa da ektiren kişinin dikkatli olması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları detaylandırarak sizler ile paylaştık

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi özellikle elli yaş üstü erkeklerin ve kadınların saçlarının dökülmesi sonucunda geliştirilen bir yöntem. Bu yöntemin haricinde medikal imkanlarla dökülen bir saçı geri çıkarmak neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Bu nedenden dolayı saç ekimi daha tercih edilir bir yöntem. Saç ekimi esnasında kullanılan saç kökleri kafanın arka kısmında kalan yani iki kulak hizasında kalan dökülmeme yeteneğine sahip olan saçlardır. Bu saçların kökleri buradan alınarak genelde dökülmeye maruz kalan ön bölgeye eklenir. Buna saç ekimi denir. Saç ekimi için yeterince bu bölgede saçı olan herkes bu yöntemi uygulatabilir.

Saç Ekimi Hangi Saçlara Yapılır?

Medikal yöntemlerle saç dökülmesinin önüne geçilemeyen durumlarda saç ekimi yöntemi kullanılır. Eğer kişi tamamen kel değilse yani kafasının arkasında kalan saçların kökleri sağlam durumda ise saç ekimi bu gibi saçlara uygulanır. Saç ekimi kalıcı bir yöntem. Bu nedenden dolayı kişinin üzerinde düşünüp karar vermesi gerekir. Ancak saç ekimi aynı zamanda kişinin vücudunda salgıladığı testestoron hormonunun da etkisi altında diyebiliriz. Hayal ettiğimiz gibi ekilen kısım saç telleri değil, bir gözenekten iki ya da üç tel çıkma özelliğine sahip olan köklerdir. Bu kökler transfer edilir. Eğer kişi saç ekiminin sağlam olmasını istiyorsa mutlaka arka saç kökleri kullanılmalı. Yaklaşık üç bin kadar saç kökü transfer edilir. Bu kişinin dökülme oranına da bağlı. Bu da ortalama 9000 saç teli demektir.

Saç Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?

Saç ekimi için belirtilen bir statüsü yok. Saç dökülmeleri genelde 20-25 yaş arasında başlar. Bu süreç içerisinde ekim yaptıran kişi daha sonraki yaşı ilerledikçe dökülmeleri artacağı için ekilen saçların sabit kalıp diğer alanlardaki saçların dökülmesi ile eskisinden daha kötü bir görünüme sahip olur. Bu kötü görünümün önüne geçebilmek için saç dökülme sorunu tamamen biten yani yaşı oldukça ilerleyen kişilerin bunu yaptırması daha mantıklı olur. 20-25 yaş grubundakiler ise medikal yöntemlerle saçlarını destekleyebilir. Bunun haricinde eğer kişinin yaşı oldukça ilerlemiş ve ne yazık ki transfer edilecek saç kökü kalmamış ise bu durumda yapılacak pekte bir şey yok. Bu yüzden mutlaka bir uzman hekime danışmanızda fayda var.

Saç Ekimi Riskleri

Saç ekimi konusunda başarılı bir ülkede yaşıyor olsak da başarısız ve tecrübesiz bir ekip sonucu hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Bunun önüne geçebilmek adına bazı riskleri araştırmanızda fayda olacaktır.

Saç ekimi risklerinin başında yukarıda da belirttiğimiz gibi erken ekimlerde kişinin dökülme sorunu devam edebilir ve bu ekilen saçlar kafanızın yamalı gibi bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden bunun için en uygun zamanı siz uzmanlarla belirleyin. Fazla kök transferi saçın peruk gibi durmasına da neden olacağı gibi aynı zamanda saçın derisini ani bir değişme uğratıp farklı reaksiyonlarında vermesi göz önüne alınmalı. En önce yapmanız gereken saçınızın hangi sebeplerden dolayı döküldüğünü bulmak. Eğer herhangi bir vitamin eksikliğinden kaynaklı bu durumu yaşıyorsanız bu durumun önüne düzenli beslenme ve ek vitaminlerle geçebilirsiniz. Ancak bu durum genetikse saç ekimi sizler için uygun bir yöntem olur.

Saç derisindeki ani değişim ekimi yaptırdığınız bölgeye yani kendi saçınıza zarar verebilir. Ani bir dökülme sorunu ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenden dolayı saç ekimi uygunluğunu bir hekimle yapılan testler sonucunda karar vermenizde fayda olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir